وجود رمز و راز در رابطه گاهی اوقلت روند عاشق شدن را تسریع می‌کند!

عشق چیست؟ ۱۲ روش شگفت‌انگیز که به کمک آن‌ها می‌توانید بفهمید عاشق شده‌اید!

فهرست مطالب

آیا تا به حال عاشق شده‌اید؟ اگر از اکثر آدم‌هایی که هرروز آن‌ها را ملاقات می‌کنیم؛ این سوال را بپرسیم احتمالا پاسخ اکثر آن‌ها مثبت خواهد بود. اصلا شاید شما هم تا به حال عاشق شده باشید و این احساس را در زندگیتان تجربه کرده باشید! در این شرایط هربار که نگاهتان با نگاه آن شخص گره می‌خورد احتمالا قلبتان می‌خواهد از درون سینه‌تان به بیرون بپرد. یا هربار که او اسمتان را صدا می‌کند تمام دنیا برایتان متوقف می‌شود و شما فقط می‌خواهید که صدای او را بشنوید. تقریبا همه‌ی ما در زندگی‌های روزمره‌مان جریان‌های این چنینی داشته‌ایم! اما به راستی این‌ها به این معناست که ما عاشق شده‌ایم؟ یا عاشق شدن تعریفی فراتر از این موضوعات دارد؟ حال به راستی این واژه به چه معناست؟ و ما از کجا باید بفهمیم این حسی که الان به سراغمان آمده عشق است یا خیر؟

ما در این مقاله از وبلاگ افکتینو می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم و ببینیم که این “عشق” اصلا چیست که تمام انسان‌ها را از ابتدای خلقت درگیر خود کرده است؟! با ما در ادامه‌ی این مقاله همراه باشید.

عشق چیست؟

راستش را بخواهید میلیون‌ها تعریف برای عشق وجود دارد که هیچ کدام از آن‌ها نمی‌توانند مفهوم آن را به درستی بیان کنند. ممکن است ما بفهمیم که عشق چه ویژگی‌هایی دارد و سبب بروز چه تغییر حالاتی در انسان می‌شود؛ اما هیچ وقت نمی‌توانیم بفهمیم که ماهیت حقیقی خود این کلمه، چیست. بنابراین تعاریفی که ما در ادامه از این کلمه ارائه می‌دهیم در حقیقت ویژگی‌های عشق هستند و هیچ کدام از آن‌ها به معنای تعریف خود آن نمی‌باشند. زیرا ما هیچ‌گاه قادر به درک ماهیت و چیستی عشق نخواهیم بود.

تعریف عشق به زبان ساده : عشق صبور و مهربان است. عاشق حسود و خودخواه نیست. زمانی که شما عاشق فردی می‌شوید به این معنی است که آرامش و خوشحالی او، بیش از آرامش و خوشحالی خودتان برایتان اهمیت پیدا می‌کند. عاشق یک نفر شدن به این معناست که به او آزادی بدهید و او را رها و آزاد بگذارید تا به دنبال خواسته‌ها و نیازهایش برود نه این که او را به اسارت خود درآورید. کریستین نورتروپ نویسنده‌ی کتاب ” بدن زنان، حکمت زنان” در کتابش این پدیده را این گونه تعریف می‌کند:” عشق واقعی زمانی رخ می‌دهد که شما به طرف مقابلتان اجازه می‌دهید با در اختیار داشتن امکانات و زمان لازم، به بهترین چیزی که می‌تواند باشد؛ تبدیل شود.” بنابراین معنای عاشق شدن این نیست که فرد موردعلاقه‌تان را به اسارت خود درآورید؛ به اسم این‌ که عاشق او هستید. عشق انسان‌ها را آزاد می‌گذارد تا بتوانند به رشد و کمال برسند و هرگز آن‌ها را به خاطر خواسته‌ها و منفعت خود محدود نمی‌کند.

عاشق شدن زیباترین احساسی است که انسان می‌تواند در زندگی خود تجربه کند. عشق یعنی به ندای قلب خود گوش کنیم و احساس رضایت و شادی را در زندگی تجربه کنیم. عاشق شدن همان معجزه‌ای است که به ما انگیزه‌ی زیستن می‌دهد. این پدیده ودیعه‌ی الهی است که در نزد ما به امانت گذاشته شده است و ما با عاشق شدن می‌توانیم به هدف والای خلقت خود پی ببریم. عاشق شدن یکی از بزرگترین تفاوت‌های بین انسان‌ها و حیوانات است.

اگر بخواهیم از دیدگاه عقل و منطق به این پدیده نگاه کرده و آن را توصیف کنیم حقیقتا جایگاه آن را پایین آورده‌ایم. زیرا همان طور که از قدیم هم گفته‌اند باید با چشم دل به عاشق بودن نگاه کرد و هیچ گاه نمی‌توان پدیده‌ای مانند آن را از دیدگاه عقل و منطق بررسی کرد. همان طور که گفته‌اند:” درس عاشقی در دفتر نباشد.” اما برای درک بهتر این پدیده مجبوریم از دیدگاه علم و منطق هم به آن نگاهی بیدازیم. بنابراین در پاسخ سوال عشق چیست از نظر علمی باید پاسخی مانند رو به رو را ارائه کنیم: عشق از دیدگاه علمی به معنای یک احساس شدید و کشش عاطفی است که معمولا نسبت به جنس مکمل در انسان پدید می‌آید. عشق کشش و جاذبه‌ای است که زن و مرد را به سوی هم می‌کشاند و باعث در کنار هم ماندن آن‌ها می‌شود. اگر این کشش و جاذبه وجود نداشت تا به حال نسل انسان از بین رفته بود. البته قصد ندارم اسم این کشش و جاذبه را عاشق شدن بگذارم؛ بلکه این کشش و جاذبه جزئی از بیشمار اجزائی است که این پدیده را تشکیل می‌دهند.

در ادامه بخوانید: عکس های پروفایل عاشقانه

عشق چیست؟

چرا به عشق نیاز داریم؟

کسانی که عشق خود را به دیگران و دنیای پیرامون خود ارزانی می‌کنند؛ با محبت خود، زندگی آن‌ها را پر از شادی، امید و سرزندگی می‌کنند. زمانی که تمام این چیزهای خوب، زندگی فرد را در برمی‌گیرد، این افراد محبت خود را ابراز می‌کنند. با ابراز این احساس، شادی تولدی دوباره پیدا می‌کند و بین هر دو نفر آن‌ها تقسیم می‌شود. بنابراین، افراد با عاشقی، به طور ناخودآگاه عشق را دریافت می‌کنند؛ حتی اگر با قصد و برنامه‌ی قبلی عاشق نشده باشند. زیرا این طبیعت و قانون این پدیده است که ” تو هرچقدر به دیگران عشق بورزی، شادی و انرژی آن به خود تو بازمی‌گردد.”

همه‌ی ما از زمانی که متولد شده‌ایم طعم محبت مادر را چشیده‌ایم. اگر مادرمان عاشق ما نبود هرگز زحمت‌ها و سختی‌های ۹ ماه بارداری و مراقبت از ما را به خودش نمی‌داد. اگر طبیعت محبت ما را در دل مادر و پدرمان نمی‌انداخت؛ ممکن نبود که پس از تولد این همه مراقب ما باشند و با سختی و زحمت ما را بزرگ کنند. بنابراین عاشق بودن از لحظه‌ی تولد تا آخر عمر با انسان همراه است و پیچک‌های عشق، با تار و پود وجود ما در هم تنیده شده است. رابطه‌ی ما با مادر در زمان نوزادی، اولین تجربه‌ی ما از پدیده‌ی عاشقی است. به مرور زمان و با بزرگ شدن می‌فهمیم که عاشق شدن،به معنی حفظ و مراقبت از آسایش خودمان است.

به طور کلی نیازهای انسان را به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌کنند: نیازهای مادی و نیازهای معنوی. نیازها منشا انگیزه‌ی انسان هستند و انسان دلیل ادامه‌ی زندگی خود را در برطرف کردن نیازهایش می‌بیند و پاسخ دادن به این نیازها باعث رشد و شکوفایی انسان می‌شود. یکی از مهم‌ترین نیازهای اساسی انسان، رسیدن به کمال مطلق است. همه‌ی تلاش‌ها و کوشش‌های انسان برای این است که به کمال مطلق برسند. در حقیقت عشق همان کمال انسان است و انسان برای رسیدن به این هدف والا از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. بنابراین عاشق شدن با تارو پود زندگی انسان در هم تنیده شده و زندگی بدون عاشق بودن، هیچ معنا و مفهومی ندارد زیرا هیچ تلاش و انگیزه‌ای در دنیای انسان وجود ندارد.

چرا به عشق نیاز داریم؟

دو دلیل این‌که چرا به عشق نیاز داریم!

زندگی شادتر

عاشق شدن، شادی را به انسان هدیه می‌‌دهد. عاشق بودن به ما کمک می‌کند تا بیشتر خودمان را بشناسیم وبتوانیم ویژگی‌ها و استعدادهای منحصر به فرد خود را کشف کنیم. اگر فرد در خانواده‌ای بزرگ شده باشد که بوسه و بغل در آن خانواده کار ناپسند و خجالت آوری محسوب می‌شده است؛ فرزند توانایی ابراز احساسات کردن را یاد نمی‌گیرد و در آینده با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. پدر و مادر نباید به بوسیدن و بغل کردن به چشم کارهای جنسی و خجالت آور نگاه کنند؛ بلکه باید به فرزند خود آموزش دهند که انجام دادن این کارها در جای مناسب و به صورت سالم می‌تواند بسیار مفید و لذت‌بخش باشد.

عشق باعث می‌شود زندگی شادتری داشته باشید!

زندگی در لحظه‌ی حال

زمانی که ما عاشق می‌شویم؛ یاد می‌گیریم که در زمان حال زندگی کنیم. زیرا زمان حال آن‌قدر برایمان زیبا و لذت‌بخش است که هیچ تمایلی به فکر کردن درباره‌ی گذشته‌ی تلخ، یا نگرانی درباره‌ی آینده‌ای که هنوز از راه نرسیده است؛ نداریم. اشتباهی که اکثر مردم نیز مرتکب می‌شوند همین است! آن‌ها آن‌قدر از گذشته‌شان پشیمانند یا آن‌قدر درباره‌ی آینده، نگرانی دارند که توجه نمی‌کنند لحظات عمرشان به سرعت در حال سپری شدن است. سرانجام هم عمر این افراد به پایان می‌رسد بدون آن که بفهمند که برای چه زندگی می‌کرده‌اند. پس  زندگی کردن در زمان حال موضوعی است که برای ما بسیار اهمیت دارد و عشق معلمی است که ای موضوع را به ما آموزش می‌دهد.

عشق به شما آموزش می‌دهد که در لحظه‌ی حال زندگی کنید!

چرا عاشق می‌شویم؟

در حال قدن زدن در خیابان بوده‌اید که ناگهان او را دیده‌اید که از مرکز خریدی بیرون آمده و سپس عاشق او شده‌اید؟ چرا؟؟؟؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است. اگر مجرد هستید و خیلی وقت است که در رابطه‌ای حضور نداشته‌اید؛ دائما در ذهن خود در حال آنالیز کردن افرادی هستید که در طول روز می‌بینید. اگر یکی از این افراد با معیارهای ناخودآگاه شما تطابق داشته باشد طبیعی است که با دیدن او، عاشق شوید! حتی اگر وانمود می‌کنید که عشق اصلا برای شما اهمیتی ندارد و آن قدر سرتان شلوغ است که وقتی برای رابطه و این مسخره بازی‌ها(!) ندارید؛ باز هم ذهنتان به طور خودکار به دنبال فردی می‌گردد که با معیارهای ناخودآگاه شما تطابق داشته باشد و زمانی که او را ببینید؛ در همان نگاه اول عاشقش خواهید شد. پس فهمیدیم که حتی اگر ما به دنبال عاشق شدن نباشیم؛ باز هم به دلیل فعالیت‌های خودکار ذهنمان و معیارهای ناخودآگاهی که برای خود تعریف کرده‌ایم؛ به محض دیدن شخص مناسب عاشق او خواهیم شد! اما حالا این معیارهای ناخودآگاه دقیقا چیستند؟

متن عاشقانه غمگین و شاد

چرا عاشق می‌شویم؟

تعریف معیارهای ناخودآگاه

معیارهای ناخودآگاه لیستی از ویژگی‌های مطلوبی هستند که ما تمایل داریم در نیمه‌ی گمشده‌مان آن‌ها را پیدا کنیم. شکل گیری این معیار‌ها بر اساس عوامل متفاوتی صورت می‌گیرد و دلایل خیلی متنوعی دارد؛ از جمله:

 • شباهت‌هایی که آن فرد با شخصیت ما دارد. مثل سلیقه‌های مشترکی که در کتاب، موسیقی، فیلم یا غیره داریم. زمانی که این شباهت‌ها را کشف می‌کنیم؛ بیشتر به طرف مقابلمان علاقه پیدا می‌کنیم.
 • شکست و ناکامی‌هایی که در موقعیت‌های مشابه قبلی برایمان پیش آمده است.
 • شباهت آن فرد به فردی که قبلا عاشقش بوده‌ایم.
 • داشتن ویژگی‌هایی که هیچ گاه نتوانستیم آن‌ها را داشته باشیم. برای مثال اگر شما اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، دوست دارید که فرد مقابلتان اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و ویژگی‌هایتان مکمل یکدیگر باشد. بنابراین زمانی که فردی دارای اعتماد به نفس بالایی را می‌بینید جذب او می‌شوید و مایل هستید تا کمی بیشتر با او آشنا شده و سر از ویژگی‌های دیگرش درآورید.

بیشتر مردم از وجود این معیارهای ناخودآگاه بی‌اطلاع هستند و به همین دلیل عاشق شدن را پدیده‌ای تصادفی می‌بینند که هیچ دلیلی برای آن نمی‌توانند پیدا کنند. اما حقیقت این است که اگر از وجود این معیارهای ناخودآگاه خبر داشته باشند؛ می‌فهمند که چرا عاشق فردی شده‌اند و می‌توانند به راحتی احساسات خود را کنترل کرده و در صورت نیاز آن را متوقف کنند. می‌بینید؛ قاعده‌ی بازی بسیار ساده است و اصلا پیچیدگی خاصی ندارد.

معیارهای ناخودآگاه ما نقش به سزایی در عاشق شدنمان دارند!

۵ دلیل برای اینکه چرا عاشق می‌شویم!

 • وقت گذراندن با یکدیگر

طبیعی است که شما هر چقدر با فردی وقت بگذرانید و بیشتر با شخصیت آن فرد و ویژگی‌های اخلاقی‌اش آشنا شوید؛ احتمال این‌که عاشقش شوید بیشتر است. پس اگر پس از مدتی وقت گذراندن با فردی عاشق او شدید تعجب نکنید. زیرا ذهن شما در تمام این مدت به دنبال پیدا کردن معیارهایتان در طرف مقابل بوده و در آخر هم موفق به انجام این کار شده است!

یکی از دلایل عاشق شدن، سپری کردن مدت زمان زیادی با یکدیگر است!

 • جذابیت‌های ظاهری

از قدیم گفته‌اند:” چشم باید ببیند تا دل تمنای چیزی را کند!” اولین چیزی که شما از یک فرد در نگاه اول می‌بینید؛ ظاهر فرد است. اگر ظاهر فرد با معیارهای شما تطابق داشته باشد شما تلاش می‌کنید تا بیشتر او را بشناسید و با ویژگی‌های رفتاری او بیشتر آشنا شوید. اما اگر در اولین نگاه جذب ظاهر طرف مقابلتان نشوید؛ احتمال کمتری وجود دارد که علاقه‌ای به شناخت ویژگی‌های رفتاری طرف مقابلتان داشته باشید. پس هر چه در نگاه اول بیشتر جذب ظاهر فردی شوید؛ احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده عاشق او شوید.

یکی دیگر از دلایل عاشق شدن، جذابیت ظاهری طرف مقابلمان است!

 • دلبستگی متقابل

اگر فردی به شما علاقه داشته باشد و از طرف دیگر با معیارهای ناخودآگاه شما هم مطابقت داشته باشد؛ احتمال این وجود دارد که شما هم پس از مدتی عاشق او شوید. در این شرایط دلبستگی متقابل هر دو نفرتان باعث به وجود آمدن احساس میانتان می‌شود.

دلبستگی متقابل نقش به سزایی در به وجد آمدن عشق بین دو زوج دارد!

 • ویژگی‌های خاص

گاهی وجود یک رفتار خاص در فرد، عادت اخلاقی که ممکن است در هیچ کس دیگر ندیده باشید یا طرز نگاه کردن یا خندیدن فرد که فقط مخصوص خود اوست و او را از بقیه متمایز می‌کند؛ ممکن است باعث شود عاشق او شوید. زیرا با مشاهده‌ی آن ویژگی خاص (که احتمالا مطابق با معیارهای ناخودآگاه شماست) کشش و جاذبه‌ی خاصی را به فرد حس می‌کنید و جذب او می‌شوید. و این مقدمه‌ای برای شروع جریان عاشقانه‌ی شماست.

گاهی اوقات داشتن ویژگی‌های خاص در طرف مقابلتان ممکن است باعث شود عاشق او شوید!

 • رمز و راز

گاهی اوقات وجود رمز و راز در رفتار طرف مقابلتان، ممکن است باعث شود بیشتر جذب او شوید. این اتفاق از این جهت رخ می‌دهد که طرف مقابل شما نشان نمی‌دهد که چگونه فکر می‌کند و چه زمانی برای شروع رابطه با شما پیش قدم خواهد شد؛ و این  باعث می‌شود که شخصیت او در نظر شما جذاب و مرموز به نظر بیاید و شما توجه بیشتری به او و رفتارهایش داشته باشید.

وجود رمز و راز در رابطه گاهی اوقلت روند عاشق شدن را تسریع می‌کند!

 • برآورده کردن نیازها

اگر یک فرد بتواند ملزومات همراهی در رابطه، عشق، رابطه‌ی جنسی و ازدواج را با خود به همراه داشته باشد؛ احتمال بیشتری وجود دارد که در صورت برخورد با او عاشقش شوید.

آیا عشق در نگاه اول وجود دارد؟

بله؛ پاسخ این سوال مثبت است و این پدیده وجود دارد. اگر شما فردی را ببینید که با معیارهای ناخودآگاه شما مطابقت داشته باشد احتمال این که در نگاه اول عاشق او شوید بسیار زیاد است! زیرا ذهن شما به صورت ناخودآگاه رفتارهای فرد را با معیارهای شما تطبیق می‌دهد و اگر این مطابقت وجود داشت شما جذب فرد مورد نظر می‌شوید. به خصوص که اگر معیارهای ناخودآگاه شما بیشتر براساس ظاهر افراد تعریف شده باشند تا شخصیت آن‌ها! اما این که عاشق شدن در نگاه اول را تا چه حد باید جدی گرفت و یا اگر پایه و اساس رابطه‌مان را بر اساس این پدیده‌ی گذرا بنا کنیم چه خطراتی ممکن است رابطه‌مان را تهدید کند؛ موضوعاتی است که در مقاله‌های بعدی به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

آیا عشق در نگاه اول وجود دارد؟

انواع عشق

در این بخش از مقاله، می‌خواهیم تقسیم بندی عشق از دیدگاه یونانیان باستان را مورد مطالعه قرار دهیم. البته این دسته بندی بسیار مفصل است و در مقاله‌های آینده آن را به طور کامل بررسی می‌کنیم و در این مقاله قصد داریم تا کلیتی از این دسته بندی را خدمت شما ارائه دهیم.

یونانیان باستان به مطالعه درباره‌ی عاشق شدن علاقه‌ی بسیاری داشتند و توانستند پس از مطالعه‌های فراوان انواع مختلف حالات عشق را در هشت دسته‌بندی جای دهند. این دسته‌بندی‌ها عبارت است از:

اروس؛ عشقی از غرایز شهوانی انسان

اروس، نماد شهوت و غریزه‌ی انسان است و جنبه‌ی جنسی رابطه در این نوع عاشق شدن از همه موارد دیگر بیشتر اهمیت دارد. در افسانه‌های یونانی اروس نماد نوعی جنون است و سمبل آن کوپید (خدای عشق که به صورت کودکی برهنه مجسم شده است) می‌باشد. اروس با لوگوس(عقل کامل) در تضاد است و نماد آن کوپید با چشم‌های بسته است. این به این معنی است که اروس بر اساس غرایز انسان شکل می‌گیرد و بر شور و هیجان جسمانی و شهوانی تاکید دارد. عقل انسان نیز هیچ نقشی در هدایت و کنترل آن ندارد. به همین دلیل است که یونانیان باستان از این نوع از عاشق شدن واهمه داشتند. زیرا آن‌ها از میل بشر به تولید مثل باخبر بودند و عقیده داشتند که امیال جنسی انسان ممکن است از کنترل او خارج شده و نتایج مخربی را به بار آورد. این نوع عاشق شدن در حقیقت پایه و اساس عشق به همسر و رابطه‌ی عاطفی با شریک زندگی انسان است.

یکی از انواع عشق، اروس است.

فیلیا؛ عشق به مهربانی و دوستی

فیلیا، یکی دیگر از انواع مختلف حالات عشق است که نماد دوستی و مهربانی است و شما این نوع از عاشق شدن را نسبت به دوستان خود احساس می‌کنید. با این‌که در آن زمان برخی لازمه‌ی عاشق بودن را در وجود لذت‌های جسمانی و شهوانی می‌دانستند؛ اما افلاطون با این موضوع بسیار مخالف بود و باور داشت که جاذبه‌های جسمانی لزوما دلیلی برای عاشق شدن نیستند و وجود این فاکتورها در همه‌ی انواع عاشق شدن ضروری نیست. به همین دلیل عشق‌هایی را در آن‌ها خبری از جاذبه‌های جسمانی و شهوانی نیست؛ عشق‌ افلاطونی می‌نامند. یونانیان باستان فیلیا را از اروس مفیدتر و مقدس‌تر می‌دانستند. زیرا در این نوع عشق پاک، خبری از شهوت و امیال انسانی نیست و در نتیجه اثرات مخربی هم به همراه خود ندارد.

فیلیا عشق به دوستی و مهربانی است.

استورج؛ عاشق فرزند بودن

یکی دیگر از انواع عاشق شدن، استورج یا همان محبتی است که بین والدین و فرزندان جریان دارد. استورج از بسیاری جهات شبیه به فیلیا است اما به دلیل وجود بعضی ویژگی‌های خاص، با فیلیا متفاوت است و دسته‌بندی متمایزی برای آن در نظر گرفته شده است. تمایز این دو، در آن است که استورج گاهی اوقات ممکن است به دلیل شرایط سنی فرزند یا دلایل دیگر، یک طرفه و فقط از جانب والدین باشد. افراد معمولا در مراحل اول رابطه‌ی عاطفیشان، توقع یک محبت بی‌قید و شرط مانند استورج را دارند. در صورتی که در اکثر مواقع احساس بین آن‌ها از نوع اروس است و اگر خیلی خوش شانس باشند عاشقی آن‌ها ممکن است پختگی و بلوغ فیلیا را نیز داشته باشد.به دلیل این که در استورج نیز خبری از امیال و جاذبه‌های جنسی نیست، این نوع عاشقی به نوعی از دسته‌ی عشق افلاطونی است.

عشق به فرزند یا همان استورج یکی دیگر از انواع عشق است.

آگاپه؛ عشق بی‌قید و شرط

آگاپه نوعی عاشق شدن بی‌قید و شرط است. در این نوع از عاشق شدن ممکن است ما عشق به خداوند، عشق به وطن،عشق طبیعت یا هر نوع عشق پایدار دیگری را تجربه کنیم. آگاپه بر خلاف استورج ارتباطی با وابستگی و باروری ندارد. از نظر دنیای مدرن آگاپه به نوع دوستی نیز تعبیر می‌شود. متفکران مسیحی عقیده دارند محبتی که مسیح نسبت به نسل انسان‌ها داشت از نوع آگاپه و عشق پایدار و بی‌قید و شرط است. جالب است بدانید در آگاپه هم از تمایلات جسمانی و شهوانی خبری نیست و همه چیز خبر از یک عشق پاک عرفانی و بدون چشم‌داشت را می‌دهد. این نوع از عاشق شدن با از خودگذشتگی همراه است و این طور که به نظر می‌رسد تعداد کمی از انسان‌ها ظرفیت تجربه‌ی آن را دارند.

آگاپه، به نوعی عشق بی‌قید و شرط به خداست!

فیلوتیا؛ عاشق خود بودن

فیلوتیا پنجمین نوع عاشق شدن در این دسته‌بندی است. یونانیان باستان از فیلوتیا به عنوان عاشق خود بودن، تعبیر می‌کرده‌اند. این نوع از عاشق بودن، ممکن است سالم یا ناسالم باشد. ناسالم بودن فیلوتیا از آن جهت است که ممکن است باعث غرور و خودبینی فرد شود و این ویژگی‌ها، فرد را از پیشرفت و تواضع بازدارد. از طرف دیگر، جنبه‌ی مثبت فیلوتیا در آن است که به انسان عزت نفس می‌دهد و کاری می‌کند که او خودش را از بقیه بیشتر دوست داشته باشد. صد البته که اگر ما نتوانیم خودمان را دوست داشته باشیم؛ به دیگران هم نمی‌توانیم عشق خود را ارزانی کنیم. پس فیلوتیا می‌تواند اولین قدم ما در پیدا کردن مسیر عاشقی باشد.

فیلوتیابه معنای عشق به خود است!

پراگما؛ عشق پایدار

پراگما نوعی عاشق شدن بادوام است که در اثر گذر زمان و در کنار هم بودن زوج‌ها برای مدت طولانی، خودش را نشان می‌دهد. پراگما ممکن است با هر کدام از انواع عاشق شدن مثل اروس، لودوس یا غیره شروع شده باشد اما پس از گذر زمان و پختگی، هرکدام از این‌ها ممکن است به مرحله‌ی پراگما برسند. متاسفانه در جوامع امروزی پراگما را کمتر می‌توان مشاهده کرد زیرا هرکس به دنبال هوس‌های زودگذر و سطحی است و با گذشت زمان و فروکش کردن احساسات اولیه به دنبال جایگزین کردن فردی است که دوباره بتواند همان احساسات را با آن‌ها تجربه کند. در صورتی که اگر به این عشق زمان می‌دادند و محبتشان به پختگی و بلوغ می‌رسید؛ به پراگما تبدیل می‌شد. پراگما را می‌توانیم در زوج‌های مسنی مشاهده کنیم که سابقه‌ی شروع عاشقیشان به زمان نوجوانی می‌رسد. در این نوع عاشق شدن دیگر خبری از آن کشش و جاذبه‌ی شهوانی اروس نیست اما زوج‌ها دلایل بیشتری برای در کنار هم ماندن دارند

پراگما همان عشق بادوامی است که بین افراد مسن جریان دارد!

لودوس؛ عشق سرخوشانه

اگر تا به حال عاشق شده باشید و حال و هوای عاشقی را تجربه کرده باشید؛ احتمالا طعم لودوس را زیر زبانتان چشیده‌اید. لودوس همان سرخوشی‌های شادمانه‌ی فرد، در روزهای اولیه‌ی عاشق شدن است. لودوس همان حس و حالی است که با دیدن طرف مقابل دلتان می‌ریزد و دلهره‌ای خوشایند را برای در کنار او بودن تجربه می‌کنید. لودوس در حقیقت مرحله‌ای از عاشق شدن است که به شما سرخوشی و انگیزه برای ادامه‌ی زندگی می‌دهد و تا مادامی که شما لودوس را تجربه می‌کنید حس می‌کنید که دنیا زیباتر و پر رنگ‌تر از گذشته شده است. محققان بر روی افرادی که لودوس را تجربه کرده‌اند؛ آزمایشی انجام داده و به این نتیجه رسیده‌اند که لودوس اثری مشابه ماده‌ی مخدر در فرد باقی می‌گذارد. یعنی حس سرخوشانه‌ای که فرد در حین تجربه‌ی لودوس دارد؛ مانند سرخوشی فردی است که ماده‌ی مخدر مصرف کرده باشد.

لودوس نوعسرخوشی عاشقانه تعبیر می‌شود!

مانیا؛ جنون عاشقی

مانیا، نوع خطرناکی از عاشق شدن است که اگر کنترل نشود ممکن است عواقب ناگوار و وخیمی را به همراه داشته باشد. در مانیا تعادل بین اروس و لودوس به هم می‌خورد و فرد عاشق نمی‌تواند از دست دادن معشوقش را تاب بیاورد. به همین دلیل به هرکاری دست می‌زند تا جلوی این اتفاق را بگیرد. در مانیا رگه‌هایی از جنون و دیوانگی دیده می‌شوند که بسیار تهدیدآمیز به نظر می‌آیند. افرادی که دچار مانیا می‌شوند معمولا عزت نفس پایینی دارند و ترس از دست دادن باعث می‌شود که از روی حسادت و عصبانیت به هر کاری دست بزنند.

مانیا نوعی جنون عاشقانه است!

۱۲ نشانه‌ی این‌که عاشق شده‌اید!

او به اولین شخص زندگی شما تبدیل می‌شود!

اگر پس از مدتی وقت گذراندن بافردی، متوجه شدید که در هر موقعیتی اول به یاد او می‌افتید، یا با هر اتفاق خوب یا بدی که برایتان رخ می‌دهد او اولین کسی است که می‌خواهید خبردارش کنید؛ احتمالا در دام عاشقیش اسیر شده‌اید. پس خونسردی خودتان را حفظ کنید.

عشقتان به اولین فرد زندگیتان تبدیل می‌شود!

زمانی که در کنار او هستید؛ خودتان هستید و نقش بازی نمی‌کنید!

البته طبیعی است که همه‌ی زوج‌ها، در ابتدای رابطه سعی می‌کنند خود را بهتر از چیزی که هستند نشان دهند؛ تا طرف مقابل تحت تاثیر قرار بگیرد. اما پس از گذشتن مدتی از رابطه، این که شما خودتان باشید و بتوانید با ییژامه‌ای که پاچه‌هایش را در جورابتان فرو کرده‌اید؛ با او رو به رو شده و باز هم احساس راحتی کنید؛ احتمالا نشانه از این است که عاشقش شده‌اید

در کنار عشقتان خودتان هستید و نقش بازی نمی‌کنید!

در کنار او، احساس امنیت می‌کنید!

زمانی که او با شماست، نگران هیچ چیز نمی‌شوید و احساس ناامنی نمی‌کنید. زیر یک پناهگاه امن در کنار خود دارید که می‌توانید هر زمان روی او حساب کنید. انگار که در کنار او هیچ اتفاق بدی قرار نیست رخ دهد و تا زمانی که او در کنار شماست همه چیز مرتب است.

در کنار عشقتان احساس امنیت می‌کنید!

به یاد روابط گذشته‌ی خود، نمی‌افتید!

ممکن است قبل از شروع رابطه با او، رابطه‌های دیگری را هم تجربه کرده باشید که هراز چندگاهی جزئیاتی از آن‌ها یادتان می‌آمده و شاید حتی دلتنگ می‌شده‌اید. اما در حال حاضر رابطه‌تان با او به قدری خوب است که اصلا نمی‌توانید یا نمی‌خواهید به یاد گذشته‌ها بیفتید! این یکی دیگر از نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد شما عاشق او شده‌اید.

زمانی که شما عاشق فردی می‌شوید، به شکست‌ها عاطفی گذشته‌تان دیگر فکر نمی‌کنید!

وقتی او هست، همه جا خوش می‌گذرد!

زمانی که او در کنار شماست، اهمیتی نمی‌دهید که کجا بروید و چه کار هیجان انگیزی انجام دهید. همین که او در کنار شماست باعث می‌شود به شما خوش بگذرد و انجام دادن ساده‌ترین کارها در کنار او برایتان خاطره‌انگیز می‌شود.

با عشقتان همه جا به شما خوش می‌گذرد!

به خاطر او، فداکاری می‌کنید!

شاید تا به حال هم متوجه شده باشید که زندگی کردن در جامعه‌ی امروزی از ما انسان‌ها آدم‌های خودخواهی ساخته است. انسان‌هایی که فقط به منفعت خودشان فکر می‌کنند و خواسته‌های خودشان پیش از هرچیزی بریشان اهمیت دارد. حال در این بین اگر کسی وارد زندگیتان شود که به خاطر او حاضر باشید از خواسته‌های خودتان چشم پوشی کرده و به خاطر او فداکاری کنید نشان از این است که عاشقش شده‌اید.

از ناراحتی او ناراحت می‌شوید!

زمانی که موضوعی او را ناراحت می‌کند، حس می‌کنید آن موضوع باعث ناراحتی خودتان شده است و عمیقا احساس ناراحتی می‌کنید. به عبارتی قلب‌هایتان با یک رشته‌ی نامرئی به هم متصل شده است و شما درد او را حس می‌کنید و او هم متقابلا درد شما را.

زمانی که عاشق می‌شوید، از ناراحتی عشقتان ناراحت می‌شوید!

دوست دارید همه بدانند که شما عاشقش هستید!

هر جا که می‌روید، دوست دارید او را به همه‌ی دوستانتان معرفی کنید. دوست دارید همه بدانند که شما عاشق او هستید و سعی می‌کنید هر جا نشانه‌ای از این موضوع را باقی بگذارید؛ در صفحه‌ی اینستاگرامتان، در پروفایل‌های مجازیتان، بین دوستانتان و هر جای دیگری که امکان این وجود داشته باشد که محبتتان به او را فریاد بزنید.

دوست دارید همه بدانند که شما عاشقش هستید!

از دیدن عکس‌های دوران کودکیش لذت می‌برید!

حتی از دیدن زشت‌ترین عکس‌هایی که می‌توانستید از او در کل دنیا پیدا کنید هم ناراحت نمی‌شوید و لذت می‌برید. دوست دارید تمام مدت به داستان‌های بی‌سر و ته او (حتی اگر بی سر و ته‌ترین داستان‌های دنیا هم باشند) گوش دهید و باز هم لذت ببرید. فقط دوست دارید در کنار او باشید و درباره‌ی همه چیز با هم صحبت کنید.

مدام چیزهایی که او دوست دارد؛ جلو چشمتان می‌آیند!

با بودن او در زندگیتان ممکن است به جزئیاتی توجه کنید که تا پیش از این کوچک‌ترین توجهی به آن‌ها نداشته‌اید. هر جا که می‌روید نشانه‌هایی از او و صحبت‌هایش را می‌بینید و اگر جایی وسیله یا موضوع مورد علاقه‌ی او را ببینید بدون مناسبت برای او می‌خرید تا در اولین فرصت به او هدیه دهید و خوشحالی‌اش را ببینید!

مدام چیزهایی که او دوست دارد جلوی چشمتان می‌آید!

به او اطمینان دارید!

در کنار او می‌توانید از خجالت‌آورترین و ناراحت‌کننده‌ترین لحظات زندگیتان حرف بزنید، گریه کنید یا حتی زشت‌ترین عکس‌های دوران کودکیتان را (که قسم خورده بودید آن‌ها را بدون آن‌که کسی ببیند با خودتان دفن کنید) به او نشان دهید؛ اما اصلا نگران نیستید که او ممکن است به خاطر این مسائل دیگر شما را دوست نداشته باشد یا ترکتان کند یا روزی از این مسائل علیه شما استفاده کند؛ چون به او اعتماد کامل دارید.

به او اعتماد دارید!

فکر کردن به او برایتان آرامش‌بخش است!

پس از آن که روز سختی را پشت سر می‌گذارید؛ فقط دوست دارید به او فکر کنید؛ زیرا فکر کردن به او استرس‌ را از شما دور می‌کند و باعث می‌شود که احساس آرامش کنید.

فواید عاشق شدن برای سلامتی

جالب است بدانید طی تحقیقاتی که دانشمندان در دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان بر روی زوج‌های عاشق انجام داده‌اند، عاشق شدن یکی از پدیده‌هایی است که تاثیر بسیار زیادی بر سلامت جسمی و روحی فرد دارد. عاشق بودن در دوره‌هایی از زندگی تاثیرات بسیار مثبتی بر روی دو زوج عاشق باقی می‌گذارد که در ادامه قصد داریم این تاثیرات مثبت را مورد بررسی قرار دهیم. البته نیمه‌ی تاریک ماجرا را نیز باید در نظر بگیریم. افرادی که در روابط عاطفی‌شان با شکست مواجه می‌شوند ممکن است به انواع بیماری‌های جسمی یا روحی ( که منشا بیماری‌های جسمی اغلب حال روحی بد آن‌ها است) مبتلا شده و با سختی‌های آن دست و پنجه نرم کنند. در ادامه تعدادی از فواید عاشق شدن برای سلامتی ا بررسی می‌کنیم:

عشق استرس شما را کاهش می‌دهد!

یکی از فواید عاشق شدن برای سلامتی این است که افرادی که در حال و هوای عاشقانه به سر می‌برند معمولا استرس کمتری نسبت به افراد مجردی که در شرایط مشابه خودشان به سر می‌برند؛ دارند. البته از حق هم نگذریم؛ داشتن رابطه‌ی عاطفی هم داستان‌های خاص خودش را دارد و افراد در رابطه هم با مشکلات خاص خود دست و پنجه نرم می‌کنند اما طی تحقیقی که توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه شیکاگو انجام شد؛ میزان کورتیزول (هورمون استرس) در خون کسانی که در یک رابطه‌ی عاشقانه و متعهد به سر می‌برند بسیار کمتر از میزان این هورمون در خون افراد مجرد با شرایط محیطی مشابه است. از این آزمایش می‌توان نتیجه گرفت زمانی که انسان در یک رابطه‌ی عاطفی سالم به سر می‌برد و از حمایت اجتماعی شریک زندگیش برخوردار است؛ میزان استرس و اضطراب کمتری نسبت به مسائل روزمره در مقایسه با انسان‌های مجرد احساس می‌کند.

یکی از فواید عشق، کاهش استرس برای زوج‌ها است!

از شما انسان شادتری می‌سازد!

تحقیقات نشان داده‌اند که بودن در یک رابطه‌ی عاطفی سالم می‌تواند از شما انسان شادتری بسازد. زمانی که شما در یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی سالم به سر می‌برید، میزان هورمون اکسی توسین(یکی از هورمون‌های شادی) در بدن شما بالا می‌رود و باعث می‌شود که احساس شادی و رضایت بیشتری از زندگی داشته باشید. شاید به دلیل ترشح همین هورمون است که دائما تمایل دارید در کنار معشوقتان زمان را سپری کنید و با هم وقت بگذرانید.

عشق از شما انسان شادتری می‌سازد.

عاشق شدن عمرتان را طولانی می‌کند!

شاید این جمله را از قدیمی‌ترها شنیده باشید که گفته‌اند که افراد متاهل نسبت به همتایان مجرد خود عمر طولانی‌تری دارند. تحقیقات نشان داده که این موضوع صحت دارد و افراد متاهل معمولا عمر طولانی‌تری نسبت به همتایان مجرد خود دارند. البته که نتایج بعضی از تحقیقات نیز خلاف این موضوع را ثابت می‌کند(!)؛ اما نتیجه‌ی مطالعات بسیاری ثابت کرده است افرادی که در یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی سالم حضور دارند معمولا عمر طولانی‌تری هم دارند. دلیل تاکید ما بر روی کلمه‌ی رابطه‌ی سالم به این خاطر است که ممکن است شما در یک رابطه‌ی عاشقانه به سر ببرید اما آن رابطه، رابطه‌ی سالمی نباشد. در این صورت نه تنها این فواید برای شما در رابطه وجود ندارد؛ بلکه ضررهای آن رابطه هم برای سلامتیتان بسیار است. پس با خودتان مهربان باشید و اگر زمانی احساس کردید در یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی ناسالم به سر می‌برید، به خاطر خودتان هم که شده، سریعا آن رابطه را ترک نمایید.

عشق عمر شما را طولانی‌تر می‌کند.

دوست داشتن سلامت روانی شما را تضمین می‌کند!

تحقیقات نشان داده‌اند که افرادی که در یک رابطه‌ی عاطفی سالم به سر می‌برند، معمولا از سلامت روانی بیشتری نسبت به دیگر افراد برخوردارند. البته که افراد حتی در بهترین رابطه‌ها هم ممکن است به دلایل مختلف به بیماری‌های روانی دچار شوند، اما حداقل، حمایت عاطفی شریکشان باعث می‌شود زودتر خودشان را پیدا کرده و انگیزه‌ی مضاعفی برای شکست دادن بیماریشان داشته باشند.

عشق سلامت روانی شما را تضمین می‌کند!

 با عشق بهتر می‌خوابید!

شاید الان با خودتان بگویید که اگر می‌شنید که شوهرم شب‌ها چگونه خروپف می‌کند، یا چگونه هر شب برای داشتن سهم بیشتری از پتو جنگ و دعوا داریم، دیگر نمی‌گفت که من شب‌ها راحت می‌خوابم. اما باید به عرضتان برسانم که: دوست عزیز! کاملا اشتباه می‌کنید! نتایج تحقیقاتی که توسط پژوهشگران در دانشگاه‌های معتبر انجام شده؛ نشان می‌دهد افراد هنگاهی که در کنار همسرشان می‌خوابند، میزان کورتیزلی(هورمون استرس) که در خون آن‌ها وجود دارد؛ به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و در نتیجه می‌توانند خواب راحت‌تر و عمیق‌تری را تجربه کنند. تحقیقات همچنین ثابت کرده‌اند که معمولا در اکثر موارد، زنانی که در رابطه‌های عاطفی بلند مدت حضور دارند، خواب راحت‌تر و عمیق‌تری نسبت به دیگر زنان را تجربه می‌کنند.

عشق باعث کاهش احساس درد می‌شود!

تحقیقات نشان داده‌اند که کسانی که دردی را تحمل می‌کنند و عمیقا عاشقند، زمانی که به عکس معشوقشان نگاه می‌کنند دردشان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. این موضوع دلیل و اساس علمی دارد و دلیل آن هم این است که زمانی که یک فرد عاشق به عکس معشوقش نگاه می‌کند؛ سیستم دوپامین در بدنش فعال می‌شود و این سیستم به منزله‌ی یک مسکن طبیعی عمل می‌کند و درد آن‌ها را التیام می‌بخشد.

باعث التیام سریع‌تر می‌شود!

در نتیجه‌ی یک بررسی انجام شده بر روی افراد مجرد و متاهل ، مشاهده شد افرادی که در یک رابطه‌ی عاشقانه به سر می‌برند معمولا روند بهبودی سریع‌تری نسبت به افراد مجرد دارند. در طی آزمایشی که این گروه از پژوهشگران انجام دادند، مشاهده کردند که سرعت بهبودی تاول‌های پوستی در افراد متاهلی که از زندگی عاشقانه‌شان رضایت دارند، به مراتب بیشتر از همتایان مجرد آن‌هاست. دلیل رخ دادن این پدیده، این است که میزان هورمون استزس در خون کاهش پیدا می‌کند و  هورمون اکسی توسین(هورمون شادی) در بدن بیشتر ترشح می‌شود و هر دوی این عوامل در بهبود سریع این افراد موثر است.

عشق باعث التیام سریع‌تر شما می‌شود!

تعریف عشق از نظر بزرگان

عاشقی یک نیروی بی حد و حصر است، وقتی تلاش می کنیم مهارش کنیم ما را نابود می کند. وقتی می خواهیم آن را اسیر کنیم ما را برده خود می کند و وقتی تلاش می کنیم تا درکش کنیم، ما را با احساس گم گشتگی تنها می گذارد.
“پائولو کوئیلو”

عشق یک راز بی پایان است زیرا چیز دیگری نمی تواند آن را توضیح دهد. “رابیندرانات تاگور”

عاشق کسی می شوی نه به خاطر ظاهر جذابش یا تیپش یا ماشین لوکسش، بلکه به این خاطر که او آهنگی می خواند که فقط تو قادر به شنیدنش هستی.
“اسکار وایلد”

عاشق بودن در واقع قدرت زندگی است، یک نوع تکامل، سرشاری و نوعی یکپارچگی از زندگی. “توماس مرتون”

عشق مانند رابطه دوستی است که گرفتار آتش شده، در ابتدا شعله ای زیبا و داغ و پرحرارت است اما هنوز تنها سوسوی نور است، به مرور که ادامه دار می شود قلب های ما هم بالغ تر شده و عشق به زغال تبدیل می شود، همانقدر عمیق سوخته و ماندگار.
“بروس لی”

سخن بزرگان درباره‌ی عشق

جایی که عشق حضور دارد خدا حضور دارد. “گاندی”

زندگی همانند گلی است که عاشقی عسل آن است.
“ویکتور هوگو”

عشق جواب است و شما بی شک آن جواب را می دانید. عشق گلی است که باید بگذارید رشد کند. “جان لنون”

نه درجه بالای هوش و ذکاوت و نه قدرت تخیل و نه ترکیب این دو، هیچ یک باعث ایجاد نبوغ نخواهد شد، بلکه عشق، روح نبوغ است.
“موزارت”

زندگی همانند بازی است و عاشق شدن حقیقی جایزه آن است. “روفوس وینرایت”

در عشق واقعی تو خوبی معشوقت را می خواهی اما در عشق سوزان تو معشوقت را می خواهی!
“مارگارت اندرسون”

عشق باعث چرخش کره زمین نمی شود بلکه کاری می کند که این چرخش ارزشمند شود. “فرانکلین جونز”

سخن بزرگان درباره‌ی عشق

زمانی معنای عاشق شدن را فهمیده اید که همه آن چه می خواهید خوشحالی او باشد حتی اگر شما جزئی از شادی اش نباشید.
“جولیا رابرتز”

ما از عشق متولد شده ایم. عاشقی، مادر ما است. “مولانا”

شجاعانه است بی قید و شرط عاشق کسی باشی بدون این که انتظار دریافت چیزی در ازای آن داشته باشی.
“مدونا”

عشق نقاب هایی که می ترسیم نتوانیم بدون آن ها زندگی کنیم و می دانیم با آن ها هم نمی توانیم زندگی کنیم را برمی دارد. “جیمز بالدوین”

فقط یک شادی در زندگی وجود دارد، دوست داشتن و دوست داشته شدن.
“جرج ساند”

سخن بزرگان درباره‌ی عشق

عاشقی در بین همه احساسات قوی ترین است زیرا همزمان به سر، قلب و حواس حمله می کند. “لائو تسه”

عاشق شدن مانند باد است، نمی توانی آن را ببینی اما می توانی حسش کنی.
“نیکلاس اسپارکس”

عشق زمانی رخ می دهد که شادی دیگران بر شادی خودت ارجح تر باشد. “جکسون براون”

عاشقی همیشه با خودش مشکلات به همراه می آورد، این درست است اما جنبه مثبت آن این است که انرژی بخش نیز هست.
“ونگوک”

زندگی بهشت است برای آنانی که عاشقانه عشق می‌ورزند،بی پروا محبت می‌کنند و کمتر از دیگران انتظار دارند.        “لیوبوسکالیا”

عشق هرگز مطالبه نمی کند، همیشه می بخشد، عشق همیشه رنج می کشد اما هرگز آزرده خاطر نمی شود، عاشق هرگز انتقام نمی‌گیرد.
“گاندی”

سخن بزرگان درباره‌ی عشق

 • عشق بهترین چیز در جهان است و طولانی ترین زندگی را دارد. “هنری ون دایک”
 • عشق چیست؟ من عاشقی را در خیابان ها و در یک مرد جوان فقیر که عاشق بود دیدم. کلاهش کهنه بود، کتش مندرس بود، آب از کفش هایش عبور می کرد و ستاره ها از روحش.
  “ویکتور هوگو”
 • عاشقی همانند آتش است، اما هرگز نمی توانید بگویید قرار است دست های شما را گرم کند یا خانه تان را بسوزاند. “جون کرافورد”
 • اگر گلی را دوست دارید آن را نچینید، چون با چیدن، آن گل می میرد و دوست داشتن تمام می شود. اگر گلی را دوست دارید بگذارید بماند. عشق مالکیت نیست عشق قدر چیزی را دانستن است.
  “اوشو”
 • قدرت عاشق شدن،چیزی است که از بهشت فرستاده شده تا جهنم را از شما ناامید کند. “دالی پارتون”
 • اگر همه چیز نابود شده باشد و فقط او مانده باشد من می توانم به زندگی ادامه دهم اما اگر همه باقی مانده باشند و او از دست رفته باشد جهان به یک ناشناخته سهمگین تبدیل خواهد شد.
  “امیلی برونته”

سخن بزرگان درباره‌ی عشق

 • عشق فراتر از شرایط است، بدون بهار، بدون پاییز، عشق همیشه سبز است. “مولانا”
 • برای به دست آوردن ارزش کامل شادی باید کسی را داشته باشید که آن را با او تقسیم کنید.
  “مارک تواین”
 • عشق همانند گل زیبایی است که اگرچه ممکن است آن را لمس نکنم اما عطر آن، باغ را به مکانی دل انگیز تبدیل کرده است. “هلن کلر”
 • من معتقدم دو انسان از طریق قلب به هم وصل می شوند، مهم نیست چه کاری انجام می دهید یا چه کسی هستید یا کجا زندگی می کنید، اگر دو نفر برای هم مقدر شده باشند هیچ محدودیت یا مانعی وجود نخواهد داشت.
  “جولیا رابرتز”
 • عشق تنها حقیقت است، عاشقی، احساسات محض نیست بلکه حقیقت نهایی است که در قلب خلقت نهاده شده است. “تاگور”

سخن بزرگان درباره‌ی عشق

حرف آخر

ما در این مقاله‌ی نسبتا جامع از وبلاگ افکتینو سعی کردیم از تمام جنبه‌ها این پدیده‌ی شگفت‌انگیز را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا فهمیدیم که عشق چیست و اصلا چرا ما باید عاشق شویم. سپس به سراغ موضوع داغ عاشق شدن در اولین نگاه، رفتیم که بررسی کنیم آیا این پدیده اصلا وجود خارجی دارد یا خیر! پس از آن هم نشانه‌های عاشق بودن و انواع مختلف عشق را بررسی کردیم و نهایتا هم به این نتیجه رسیدیم که عاشق شدن باید فوایدی برای سلامتیمان داشته باشد و تک تک این فواید را از دیدگاه علمی بررسی کردیم. حال پس از خواندن اینمقاله‌ی طول و دراز درباره‌ی عشق، نظر شما درباره‌ی این پدیده‌ی شگفت انگیز چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما در این باره به اشتراک بگذارید

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو