درد_خونریزی_علائم_غیر_معمول_در_دهان

۱۳ علامتی که شما باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید

فهرست مطالب

مشکلات دندان و دهان چیزی نیست که به راحتی نادیده گرفته شود و باید با مشاهده هر گونه درد، تورم، خونریزی یا هر علامت غیر معمول دیگری قبل از اینکه مسئله جدی‌تر شود به دندانپزشک خود مراجعه کنید. طیق آمار انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، سالانه دو میلیون نفر برای درد دندان به اتاق اورژانس مراجعه می‌کنند و در یک سال بیش از ۴۰ درصد از بزرگسالان این درد را تجربه می‌کنند. و بیش از ۴۵ میلیارد دلار محصول به دلیل فوریت‌های دندانپزشکی از بین می‌رود. پس همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، شما می‌توانید با مواردی مانند مسواک زدن، نخ دندان زدن، داشتن یک رژیم متعادل و انجام معاینات منظم با دندانپزشک خود، از این مشکلات جلوگیری کنید. اما اگر شما هم این ۱۳ نشانه را در دهان خود احساس کردید باید به فوریت‌های پزشکی دندانپزشکی مراجعه کنید در ادامه در وبلاگ افکتینو این ۱۳ دلیل را باین خواهیم کرد با ما همراه باشید.

لثه‌های شما قرمز، ملتهب و یا خونریزی می‌کند

علائم اولیه بیماری لثه را نادیده نگیرید در اسرع وقت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. دکتر Ferraz-Dougherty سخنگوی انجمن دندان‌پزشکی آمریکا می‌گوید: “شایع‌ترین علت خونریزی لثه، بیماری لثه است.” اگر هنگام مسواک زدن یا غذا خوردن تورم یا خونریزی در لثه خود مشاهده کردید، قبل از اینکه بیماری شما پیشرفت کند حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید. بیماری لثه ممکن است در مرحله اول در مطب دکتر با جرمگیری لثه درمان شود در حالی که مراحل پیشرفته‌تر ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

علاوه‌بر‌این، سایر بیماری‌های بدن ممکن است خود را از طریق بیماری‌های لثه نشان دهد. بنابراین مهم است که فورا به پزشک مراجعه کنید. John L.Pfail رئیس دپارتمان دندانپزشکی Mount Sinai در نیویورک می گوید: ” بیماری‌های اساسی مانند دیابت، لوسمی و سرطان های‌دیگر ممکن است از طریق لثه‌های خونریزی خود را نشان دهند. همچنین به دلیل گلوکز بالا در بزاق دهان، افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض بیماری‌های لثه قرار دارند.

لثه‌های شما از دندان‌هایتان فاصله گرفته

اگر بین لثه و دندانهای شما فاصله ایجاد شده است این نشان از مرحله پیشرفته‌ای از بیماری لثه می‌باشد که اگر کنترل نشود ممکن است شما را در معرض بیماری‌های جدی‌تری قرار دهد. همان طور که می‌دانید بین بیماری‌های لثه با بیماری قلبی و عروقی و دیابت ارتباط وجود دارد، پس بهتر است قبل از اینکه این بیماری به مرحله پیشرفته‌ تری‌ برسد و سلامتی شما را تهدید کند به پزشک خود مراجعه کنید.

دندانهای شما لق شده و یا می‌افتند

از دست دادن دندان فقط برای کودکان طبیعی است نه بزرگسالان، اگر احساس می‌کنید که دندان‌های شما شل، لق و یا در حال افتادن هستند، به یک دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر ضربه هایی که به دهان وارد می‌شود، چه چیزی باعث شل شدن دندان ها می‌شود؟ دکتر Pfail می‌گوید: ” در صورت عدم درمان، لثه می‌تواند به بیماری‌ای منجر شود که استخوان اطراف دندان را درگیر می‌کند، که به نوبه خود منجر به شل شدن، درد و یا از بین رفتن نهایی دندان ها می‌شود.” دندان ها توسط استخوان و اتصال عضلانی نازکی به نام رباط پریودنتال به استخوان، در دهان نگه داشته می‌شوند، هرگونه صدمه به این ساختارها در اطراف دندان شما، می‌تواند باعث تحرک دندان ها شود.

علاوه بر این انستیتو ملی بهداشت (NIH)، گزارش می‌دهد که پوکی و از بین رفتن استخوان که در افراد مسن رایج هست، ممکن است باعث از بین رفتن دندان ها از طریق ضعیف شدن استخوان فک شود. که این مسأله در زنان با پوکی استخوان سه برابر بیشتر از افراد دیگر به از بین رفتن دندان هایشان منجر می شود.

دندان لق شده

دندان‌تان ترک خورده یا شکسته است

دندان ترک خورده یا شکسته نیاز به ویزیت اضطراری به دندانپزشک دارد زیرا اگر درمان نشود، نه تنها می‌تواند باعث درد و حساسیت شود، بلکه مسیری را برای ورود باکتری‌ها به دندان ایجاد می‌کند که احتمالا منجر به عفونت شود. اگر این ترک یا شکاف کوچک باشد، با پر کردن سطحی مشکل شما حل می‌شود اما اگر شکاف بزرگتر باشد ممکن است به پر کردن کانال ریشه نیاز داشته باشد یا حتی در مواقعی دندان شما از بین برود. به گفته دکتر Ferraz Dougherty یک دلیل احتمالی دندان‌های ترک خورده، ساییدن دندان‌ها به یکدیگر می‌باشد، بنابراین مهم است که به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به یک محافظ شبانه برای محافظت از دندان‌های خود در هنگام خواب احتیاج داشته باشید.

در دهانتان چرک جمع می‌شود

بله، اگر متوجه چرک در دهان خود هستید، سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید. Uchenna Akosa مدیر انجمن‌های دندانپزشکی روتگرز در نیوجرسی می‌گوید: جمع شدن چرک در یک نقطه از دهان می‌تواند یک آبسه دندان یا لثه باشد که باید سریعا درمان شود. این یک نشانه عفونت است و در صورت عدم درمان ممکن است گسترش یابد و باغث مشکلات جدی پزشکی شود. به گفته وی، در شدیدترین حالت باکتری‌های یک دندان آبسه، می‌تواند به مغز سرایت کرده و کشنده باشد. آنتی‌بیوتیک ها، تخلیه عفونت و کانال ریشه گزینه‌های درمانی احتمالی برای جلوگیری از این عوارض هستند.

شما حساسیت شدید دندان دارید

با این علایم آزاردهنده دندان، رنج نکشید. نه تنها به کاهش درد حساسیت دندان به غذاهای سرد، گرم و پرادویه کمک کنید، بلکه این مشکل را در اسرع وقت از ریشه حل کنید. حساسیت دندان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که بعضی مواقع این مشکل موقتی است و به دلیل پر کردن دندان، جرم گیری یا رعایت نکردن بهداشت به وجود می‌آید که با روشهای ساده‌ای مانند استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت، مسواک اصولی و دهان شویه می‌توانید این مشکل را حل کنید. اما در مواقع شدید‌تر ممکن است پوسیدگی، شکستگی و یا حفره دندان باعث آسیب زدن به عاج دندان شود و عصب دندان را درگیر کند که در این صورت حتما باید به پزشک خود مراچعه کنید.

حساسیت شدید دندان

دندان شما بی‌حس می‌شود

در کنار حساسیت بیش از حد دندان، کمبود حس در دندان نیز علامتی است که باید دهان شما معاینه شود. این بی حسی در دندان می‌تواند نشانه این باشد که دندان شما احتیاج به درمان کانال ریشه دارد. اگر دندان شما ترک خورده یا دارای حفره بزرگی باشد، یا عصب دندان از بین برود می‌تواند باعث بی‌حسی دندان شود. علاوه‌بر‌این، ضربه به دندان، گاز گرفتن چیزی سخت، ساییدن دندانها به هم و یا دندان در حال از بین رفتن، همه می‌تواند باعث از بین رفتن دسترسی دندان به مواد مغذی و جریان خون شود و در نتیجه دندان شما بی‌حس شود.

فک شما متورم، بسته  و یا باز نمی‌شود

این فقط دندان ها نیستند که باید در مواقع ضروری به فوریت‌های پزشکی دهان مراجعه کنید، مشکلات فک نبز باید توسط دندانپزشک معاینه شوند. دکتر Ferraz-Dougherty می‌گوید: تورم در ناحیه فک شما می‌تواند نشانه پوسیدگی دندان یا نوعی رشد کیست یا حتی تومور باشد. بنابراین هرگونه تغییر در عملکرد فک خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. حتی این مشکل می‌تواند ناشی از یک اختلال گیجگاهی نیز باشد که اگر زود اقدام کنید با روشهای ساده درمان می‌شوید، اما ممکن است در موارد پیشرفته‌تر نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

شما زخم دهان دارید که از بین نمی‌رود

همه افراد یک بار در یک زمان دچار زخم و درد دهان می‌شوند، اما اگر مداوم باشد حتما باید به فوریت های پزشکی دهان مراجعه کنید. زیرا می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهان باشد. دکترAchenna Akosa می‌گوید: ” اگر این زخم در طی ۷ تا ۱۴ روز از بین نرود سریعا به فوریت های دندانپزشکی و معاینه سرطان مراجعه کنید. ممکن است با نمونه برداری علت این مشکل پیدا شود.” علاوه‌بر‌این،هرگونه برآمدگی عجیب غریب یا حتی تغییر رنگ در دهان شما که بیش از یک هفته طول بکشد، باید بلافاصله ارزیابی شود.

دهانتان شما به صورت مداوم بوی بد می‌دهد

این قضیه فقط شرم‌آور نیست، بلکه بوی بد دهان می‌تواند ناشی از یک مسئله جدی بهداشتی باشد. به گفته دکتر Achenna Akosa، بوی بد مداوم می‌تواند نشانه بیماری اساسی، هر چیزی از عفونت گرفته تا اختلالات متابولیکی (از جمله دیابت)، رفلاکس معده و حتی سرطان باشد. پس شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت این بوی بد دهان را بفهمید.

بوی بد دهان

طعم بدی در دهانتان حس می‌کنید

همراه با بوی بد دهان، یک طعم بد مداوم که ناشی از چیزی نیست که شما می‌خورید یا می‌نوشید، می‌تواند نشانه دیگری باشد که خوب نیست، و یک مراجعه فوری به دندانپزشک را می‌خواهد. دکتر Akosa می‌گوید: ” طعم بد می‌تواند به دلیل ورم لثه، عفونت‌های دهان، عفونت‌های تنفسی مانند لوزه یا سرماخوردگی، هپاتیت B یا دندان‌های عقل ایجاد شود. علاوه‌بر‌این، بعضی افراد طعم فلز را در دهان خود حس می‌کنند که می‌تواند عارضه جانبی یک دارو باشد، یا به دلیل تغییرات هورمونی به طور خاص در خانم‌ها باشد.

دهان شما دائما خشک است

خشکی مکرر دهان که ممکن است احساس چسبندگی در دهانتان ایجاد کند، می‌ تواند نگران کننده باشد و منجر به عفونت شود. دکتر Ferraz-Dougherty می‌گوید: بزاق دهان در روان و خیس بودن دهان ما بسیار مهم است، و با پروتئین‌هایی که دارد از روند کرم خوردگی و ایجاد حفره در دندانهای ما جلوگیری می‌کند، بنابراین بدون بزاق، شما در معرض خطر خیلی سریع ایجاد حفره های دندانی قرار دارید که این حفره ها خیلی زود بزرگ می‌شوند. دندان‌پزشکان  می‌‌توانند برای تولید بزاق در دهان، به شما یک خمیر دندان و دهان‌شویه مخصوصی را تجویز کنند اما داروهایی نیز وجود دارند که می‌توانند به تولید بزاق در دهان شما کمک کنند. همچنین خشکی دهان می‌تواند عارضه جانبی داروی یک بیماری خاصی از جمله فشارخون بالا، دیابت و کلسترول باشد. علاوه‌بر‌این خشکی دهان یکی از مهمترین علائم سندرم Sjogren است، که بک بیماری خود ایمنی می‌باشد و به غده‌هایی که باعث ایجاد رطوبت می‌شوند حمله می‌کند.” اگر علت دیگری برای خشکی دهان شما توسط دندانپزشک شما پیدا نشده است حتما برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.

بافت زبان شما تغییر کرده است

هرگونه تغییر عجیب و غریب در زبان شما باید توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد. دکتر Ferraz-Dougherty می‌گوید: ” هرگونه تغییر در بافت، برآمدگی، زخم و یا هر تغییر دیگری در زبان شما می‌تواند نشانه‌ای برای مراجعه شما به دندانپزشک باشد. این چیزی است که ما آن را بسیار جدی می‌گیریم زیرا زبان یکی از مناطق شابع برای سرطان دهان است، بنابراین مهم است که بررسی شود.

تغییر بافت زبان

بنابراین شما می‌توانید با رعایت بهداشت روزانه دندان و دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان زدن، استفاده از دهان شویه و معاینه مرتب توسط دندانپرشک خود از بروز هر کدام از بیماری های فوق در امان باشید.

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو