گرافیتی: از دیروز تا امروز تاریخچه گرافیتی در ایران

نقش گرافیتی (دیوارنگاری) زیرزمینی در هنر مدرن چیست؟

فهرست مطالب

گرافیتی(graffiti) یکی از پدیده‌های هنری مردم‌پسند جدید است. این نقاشی دیواری به‌ویژه از نظر ارتباط با فرهنگ اعتراض جوانان و هنر خیابانی(street art) در کلان‌شهرها مورد توجه قرار گرفته است. گروه‌های سیاسی به حاشیه رانده‌شده، معمولاً از گرافیتی برای بیان عقاید و دیدگاه‌های خود استفاده می‌کنند. از این جهت گرافیتی وجهی زیرزمینی نیز می‌یابد. در این پست از وبلاگ عکس افکتینو جنبه های مختلف گرافیتی بررسی شده است. با افکتینو همراه باشید.

گرافیتی چیست؟

گرافیتی چیست؟ هنر زیر زمینی گرافیتی

گرافیتی(graffiti) که مفرد آن گرافیتو (graffito) است، واژه‌ای برگرفته از زبان ایتالیایی است. گرافیتی به تصاویر یا حروف به‌کار برده شده در اماکن عمومی بر روی سطوحی نظیر دیوارها یا پل‌ها که برای عموم قابل رویت باشند، گفته می‌شود.

دیوارنگاری تصاویر

در واقع گرافیتی، با معادل فارسی دیوارنگاری، به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها یا هر مکان عمومی که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود. دیوارنگاشته‌ها، هرگونه علامت‌گذاری‌ای به حساب می‌آیند که می‌توانند در شکل‌های نوشتن ساده حرف‌ها تا نقاشی‌های استادانه ظاهر شوند. آموزش نقاشی

تاریخچه گرافیتی(graffiti history)

تاریخچه گرافیتی گرافیتی(graffiti) که مفرد آن گرافیتو (graffito) است، واژه‌ای برگرفته از زبان ایتالیایی است.

د. دیوارنگاشته‌ها، هرگونه علامت‌گذاری‌ای به حساب می‌آیند که می‌توانند در شکل‌های نوشتن ساده حرف‌ها تا نقاشی‌های استادانه ظاهر شوند.

سابقه گرافیتی به روزگار تمدن‌های باستانی نظیر یونان باستان و امپراطوری روم بازمی‌گردد. البته امروزه منظور از گرافیتی، شکل مدرن آن است. آنچه به منزله گرافیتی نوین شناخته می‌شود، به خراب‌کردن و از ریخت‌‌انداختن یک سطح با استفاده از اسپری‌ها و ماژیک‌های رنگی غیرقابل پاک‌کردن یا مواد دیگر گفته می‌شود. این سوال که آیا گرافیتی یک هنر است یا نوعی خرابکاری(is graffiti the art or vandalism)، همواره در میان افراد مطرح است. هنگامی که نقاشی دیواری بدون رضایت مالک صورت می‌گیرد، نوعی خرابکاری( وندالیسم) تلقی می‌شود. علاوه بر این، نگاه دیگر گرافیتی را راهی برای ارسال پیام‌های اجتماعی، سیاسی و همچنین ابزار تبلیغی می‌داند. عکس پروفایل پسرانه افکتینو

گرافیتی: هنر یا خرابکاری

از نظر برخی از افراد دیگر نیز گرافیتی یک فرم هنری مدرن به‌حساب می‌آید. آثار گرافیتی امروزه در سراسر دنیا در گالری‌ها به نمایش گذاشنه می‌شوند. در برخی از کشورهای اروپایی سیاست مقابله با گرافیتی جای خود را به سیاست مثبت داده است، به‌طوری که در بعضی از کشورها مکان‌های مشخصی مانند دیوار پل‌ها، مجتمع‌‌های مسکونی، ایستگاه‌های قطار و … در اختیار هنرمندان گرافیتی(graffiti artists) قرار داده شده است.

گرافیتی علاوه بر این، نگاه دیگر گرافیتی را راهی برای ارسال پیام‌های اجتماعی، سیاسی و همچنین ابزار تبلیغی می‌داند.

کاربردهای گرافیتی

بسیاری از متخصصان در حوزه هنر و جامعه‌شناسی کوشیده‌اند تا درباره گرافیتی به نظریه‌پردازی بپردازند. قدیمی‌ترین موسسه تحقیقاتی پیشگام در این زمینه «موسسه بررسی مقایسه‌ای وندالیسم اسکاندیناوی» (Scandinavian Institute of Comparative Vandalism) است. اولین نظریه‌پردازی‌ها در مورد گرافیتی آن را ریشه در افکار اندیشه‌های آونگارد می‌دانند. از این رو، بر خلاف دیدگاه‌هایی که گرافیتی را نوعی خرابکاری می‌دانستند، بسیاری از منتقدان و تحلیل‌گران معاصر کوشیده‌اند ارزش‌های هنری را در برخی از نمونه‌های گرافیتی کشف کنند و آن را به عنوان شکلی از هنر عمومی (Public art) یا محیطی معرفی کنند.

در دوره‌هایی که تعارض اجتماعی و سیاسی در جامعه اوج می‌گیرد، انواع گرافیتی‌ها به خوبی نشان‌دهنده اعتراض گروه‌های اجتماعی محروم است. در واقع، گرافیتی به عنوان ابزاری برای ارتباط و بیان خواسته‌های اجتماعی و سیاسی برخی از اجتماعات معترض در جامعه است. دیوار برلین نمونه بسیار معروف به‌کارگیری گرافیتی برای بیان مقاصد سیاسی است. گرافیتی‌های روی دیوار برلین نشان‌دهنده فشارهای اجتماعی است که در دوران حکومت سرکوب‌گر وابسته به شوروی در آلمان شرقی بر مردم وارد می‌شده است. عکس پروفایل خاص

گرافیتی: دیوار برلین

گرافیتی: دیوار برلیندر دوره‌هایی که تعارض اجتماعی و سیاسی در جامعه اوج می‌گیرد، انواع گرافیتی‌ها به خوبی نشان‌دهنده اعتراض گروه‌های اجتماعی محروم است.

جان فکنر(graffiti artists) به دلیل جملاتی که مسائل اجتماعی و سیاسی را هدف گرفته بود و بر روی ساختمان‌ها در سراسر نیویورک استنسیل(stencil) شده بود، مشهور شد. استفاده از استنسیل در دوران انقلاب در ایران رایج بود.

کاربرد گرافیتی در ایران و زمان انقلاب

در انگلستان بنکسی، شناخته‌شده‌ترین چهره این جنبش فرهنگی است. او به منظور پرهیز از دستگیری توسط پلیس، همواره هویت خود را به صورت رازآلود پنهان می‌کرد. بسیاری از کارهای هنری بنکسی را می‌توان در گوشه و کنار لندن و حومه این شهر مشاهده کرد، اگرچه آثار او به لندن ختم نمی‌شود و در سراسر جهان از جمله شهرهای خاورمیانه هم آثاری از او دیده می‌شود. از آثار معروف بنکسی می‌توان به گرافیتی بر روی دیوار حائل اشاره کرد. در یکی از این تصاویر دو کودک فلسطینی از سوراخ روی دیوار، طرف دیگر را نگاه می‌کنند و ساحلی زیبا را تماشا می‌کنند. در تصویر دیگری با همین مضمون، باز کودکی دیده می‌شود که آن سوی دیوار را کوهستانی می‌بیند.

گرافیتی: بنکسی نقاشی بزرگی که آثار خود را به صورت گرافیتی و دیوار نوشته ارائه میدهد.

در سال ۲۰۰۰، نمایشگاه‌هایی برای نمایش آثار گرافیتی در سراسر جهان برگزار شد و آثار هنری هنرمندان گرافیتی مورد توجه منتقدان هنری قرار گرفت.

پروفایل عاشقانه

گرافیتی به عنوان هنری مدرن

پس از منازعات بسیار بر سر هنر بودن یا نبودن گرافیتی، نمونه‌هایی از این آثار برای نخستین بار در موزه بروکلین با عنوان «هنر معاصر» به نمایش درآمد. در این نمایشگاه ۲۲ اثر از هنرمندان گرافیتی  نیویورک به نمایش گذاشته شد. در ادامه برخی از جذاب‌ترین گرافیتی‌ها در شهرهای مختلف جهان ارائه می‌شود:

گرافیتی از سراسر دنیا

گرافیتی به عنوان هنری مدرن گرافیتی از سراسر دنیا

نقاشی دیواری بلفاست و لس‌آنجلس نمونه‌هایی از به رسمیت شناختن گرافیتی محسوب می‌شود.

نقاشی دیواری بلفاست و لس‌آنجلس نمونه‌هایی از به رسمیت شناختن گرافیتی محسوب می‌شود.

گرافیتی: دیوار صلح بلفاست

گرافیتی: لس آنجلس و دیوار نوشته های جالب

گرافیتی حتی به مکان‌های دانشگاهی نیز راه یافته است. در لابی دانشگاه تکنولوژی سیدنی تابلوی گرافیتی برای خوش‌آمد‌گویی به دانشجویان جدید، نصب شده است.

گرافیتی رسانه‌ای برای دسته‌های خلافکار

کاربرد گرافیتی: رسانه خلافکاران

یکی از استفاده‌های اصلی از گرافیتی توسط گروه‌های خلافکار است که غالباً برای مشخص‌کردن قلمرو خود از آن استفاده می‌کنند. این گروه‌ها از تکنیکی به نام نام‌نگاری (graffiti tag) برای تعیین مرزهای خود بهره می‌گیرند تا مشخص کنند یک فضای خاص مانند دیوار یک ساختمان، نزدیک به حد و مرز قلمرو آن دسته یا گروه است. همچنین این گروه‌ها از گرافیتی برای ارتباط با یکدیگر نیز استفاده می‌کنند. این عمل به این دلیل صورت می‌گیرد تا دیگر دسته‌ها از حضور این گروه مطلع شوند. در این شیوه از نام‌نگاری، نام دسته خلافکار در تگ عنوان می‌شود.

گرافیتی رسانه خلافکاران

همچنین اگر یک دسته بر روی تگ گروه دیگری بنویسند، این عمل نماد از دست‌دادن قلمرو یک گروه یا نشانه خشم نسبت به یک دسته دیگر است.

گرافیتی در ایران

پیشینه اشکال عام گرافیتی در ایران بسیار طولانی است و سابقه‌ای به اندازه سابقه شهرنشینی نوین دارد. نوشته‌هایی که درباره روابط عاشقانه بر روی دیوار یا حکاکی بر روی درختان، از نمونه‌های عام گرافیتی هستند. از نمونه‌های نوشته‌های گرافیتی (graffiti writing)، نوشته‌های دستشویی‌های عمومی است. محتوای این نوشته‌ها متنوع است؛ از مسائل جنسی گرفته تا موضوعات سیاسی روز! همچنین گرافیتی‎های موجود بر روی صندلی مدارس و دانشگاه‌ها نیز با محتوای اجتماعی و سیاسی، در همه جا به وفور مشاهده می‌شود.

کاربرد گرافیتی در زمان انقلاب و عکس خمینی در دیوار

گرافیتی‌های خلق‌شده در خلال انقلاب و  دوران بعد از آن، با مفهوم امروزی گرافیتی مرتبط است. ساده‌ترین شکل گرافیتی که در زمان انقلاب و پس از آن در ایران تولید شده است، استنسیل کردن است. تولید استنسیل آسان است. در ایران، این کار با استفاده از طلق‌های فیلم‌های رادیوگرافی که تصویر مورد نظر از درون آن بریده شده بود، صورت می‌گرفت. هنوز هم برخی از نمونه‌های این تصاویر بر در و دیوار شهرها باقی مانده است.

خلاقیت در کاربرد گرافتی با عنوان مرگ بر شاه

اشکال دیگر گرافیتی در ایران به صورت نقاشی‌های دیواری بزرگی است که بر روی دیوارهای شهر خودنمایی می‌کند و شبیه به پوسترهای سیاسی در مقیاس بزرگ است.

اولین نمونه گرافیتی در ایران مربوط به سال ۱۳۷۳ می‌باشد که فردی به نام «اسنس»/ (ECNECE) آن را اجرا کرده است. هرچند از نظر برخی از محققان گرافیتی مدرن به صورت رسمی از سال ۱۳۸۲ و با گرافری با نام مستعار «تنها» که دانشجوی هنر بود، آغاز شده است. گرافیتی‌های «تنها» ابتدا در شهرک‌های غرب تهران، بیشتر در شهرک آپادانا، دیده می‌شد. بعد از گذشت مدت کوتاهی، افراد دیگری مانند مگوی، اُلد نیک، سالومه و … نیز به او پیوستند.

گرافیتی ایرانی: تنها یک اثر دیوار نوشته در ایران

بعد از مدتی این دیوارنگاشته‌ها در شهرهای دیگر ایران چون مشهد توسط افرادی مانند Edrak / ادراک، در شیراز توسط MAN / من، در تبریز توسط SOT / سوت و ICY / آیسی و FRZ، در کاشان توسط R!oter / رضا ریوتر، همچنین در برخی شهرهای دیر شکل گرفت که شاید همهٔ آن‌ها در حدود سال ۲۰۰۵ یا ۲۰۰۶ دیوارنگاری را شروع کردند. البته در ایران هنرمندان دیوارنگار مشهور دیگری، مانند هداک، نفیر، عمق، خاموش، Black Hand، Mad، Ck1، PST، DAN، تجسم و …، نیز وجود دارند. بیشتر نقاشی‌های گرافیتی در تهران در منطقهٔ شهرک اکباتان وجود دارد که همواره بین هنرمندان خیابانی تهران و شهرداری این منطقه مشکلاتی وجود داشته‌است و شهرداری هر از چند گاهی اقدام به پاک کردن نقاشی دیواری می‌کند، اما اطلاعی از نحوهٔ فعالیت گرافیتی در دیگر شهرهای ایران در دست نیست.

پروفایل غمگین افکتینو

انواع گرافیتی در ایران

گرافیتی‌های اجرا شده در ایران به دلیل محدودیت‌های اجتماعی و انتظامی تنوع زیادی ندارند. البته گرافرها نیز در این زمینه تجربه چندانی ندارند. برخی از انواع گرافیتی‌ها در ایران به شرح زیر است:

ترو آپ(throw up)

انواع گرافیتی: ترو آپ

گرافیتی‌های اجرا شده در ایران به دلیل محدودیت‌های اجتماعی و انتظامی تنوع زیادی ندارند. البته گرافرها نیز در این زمینه تجربه چندانی ندارند. برخی از انواع گرافیتی‌ها در ایران به شرح زیر است:

برخی از گرافیتی‌های تولید شده در تهران و در شهرهای بزرگ از انواع امضای شخصی‌اند. در این نوع گرافیتی‌ها، ابتدا دور حروف بزرگ می‌شود و سپس به سرعت داخل آن با رنگی متفاوت پر می‌شود. نمونه‌های گرافیتی ترو آپ به زبان‌های انگلیسی و فارسی  در بین آثار گرافرهای ایرانی بسیار دیده می‌شود.

استیکر(graffiti tag)

انواع گرافیتی: استیکر به عنوان یک نمونه گرافیتی

استیکرها آثاری هستند که ابتدا روی برچسب‌ها آماده و سپس بر روی سطوح مورد نظر چسبانده می‌شوند. استیکرها به لحاظ سرعت عمل در به‌کارگیری اهمیت دارند. در محیط‌هایی که احتمال جریمه یا دستگیر شدن توسط پلیس وجود دارد، استیکرها راه‌حلی سریع برای انجام این کار هستند.

استنسیل(stencil)

انواع گرافیتی: استنسیل

نمونه‌هایی از گرافیتی هستند که از ابتدای انقلاب تاکنون رایج بوده است. مزیت این نوع از گرافیتی، سرعت‌عمل و قابلیت تکثیر آن است.

انواع گرافیتی: استنسیل مزیت این نوع از گرافیتی، سرعت‌عمل و قابلیت تکثیر آن است.

انواع گرافیتی: استنسیل و گرافیتی های علمی

عکس نوشته افکتینو

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو