همه چیز درباره پرچم کشورها و معرفی انواع پرچم های کشور ها و ریشه تاریخی پرچم

همه چیز درباره پرچم کشورها

فهرست مطالب

پرچم کشورهای مختلف در دنیا درست به اندازه مردم و نیز زبان این کشورها، متنوع است. ممکن است در نگاه اول برخی از این پرچم‌ها مشابه به نظر برسند، اما واقعیت این است که پرچم کشورها و داستان هر کدام از آن‌ها بسیار متفاوت است. در ادامه اطلاعات جالبی در مورد اهمیت و معنی پرچم کشورها، قدیمی‌ترین پرچم دنیا، پرچم کشورهای اروپایی، پرچم کشورهای آسیایی و عجیب‌ترین پرچم کشورها با نام انگلیسی و نیز پرچم کشورها با نام فارسی ارائه می‌شود. با افکتینو همراه باشید.

معنی پرچم و اهمیت آن

پرچم، درفش، بیرق که معادل انگلیسی آن flag است، نماد هویت هر ملتی محسوب می‌شود. در واقع پرچم هر کشور، رنگ‌ها و طرح‌های نقش بسته بر روی آن، بیانگر ارزش‌های مردم یک سرزمین هستند. پرچم کشورها در بسیاری از مکان‌ها مانند مدارس، دانشگاه‌ها، سفارتخانه‌ها و … و نیز در  مناسبت‌ها و مراسم داخلی و بین‌المللی مانند نشست‌های سیاسی، المپیک و … نماینده آن کشورها است.

پرچم کشورهای جهان

پرچم: معنی و اهمیت آن

نگاه به پرچم کل کشورهای جهان بیانگر این واقعیت است که کشورهای جهان به صورت خلاقانه و متناسب با ارزش‌ها و نیز با توجه واقعیت‌های تاریخی و اطلاعات جغرافیایی سرزمین خود، پرچم خود را طراحی کرده‌اند. در ادامه به برخی از پرچم کشورها اشاره می‌شود. برای شناختن پرچم کل کشورهای جهان با اسم می‌توانید به دانشنامه ویکیپدیا استفاده کنید. عکس پروفایل غمگین

تاریخچه پرچم ایران

پرچم ایران

پرچم ایران که از زیباترین پرچم کشورهای آسیایی است، در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری گشته است. پرچم ایران در زمان هخامنشیان، درفش شهباز نام داشته است که یک باز با بال‌های گشوده با قرص خورشیدی در پشت سر باز بوده‌است. تصویر زیر پرچم ایران در زمان هخامنشیان را نشان می‌دهد.

پرچم ایران در دوره هخامنشیان

پرچم سه رنگ ایران برای اولین بار در زمان صدارت امیرکبیر در دورهٔ ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۸۴۹ میلادی، با سه‌رنگ سبز و سفید و قرمز و با نشان شیر و خورشید بر فراز سفارت ایران در لندن برافراشته شد.

پرچم شیر و خورشید

این ترسیم پرچم تا زمان انقلاب مشروطه ادامه پیدا کرد. هرچند در ابتدای مشروطه، عده‌ای قصد داشتند که پرچمی سرخ رنگ با نشان شیر و خورشید را جایگزین پرچم سه‌رنگ کنند؛ ولی سرانجام اصل پنجم متمم قانون اساسی مشروطه مصوب مهر ۱۲۸۶ پرچم سه‌رنگ سبز و سفید و سرخ بصورتی که اکنون می‌شناسیم همراه با شیر و خورشید را پرچم رسمی ایران اعلام کرد. معروف ترین خیابان های دنیا

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید که ایران دورانی سه‌پرچمی بوده است. در واقع، پیش از انقلاب اسلامی، ایران دارای سه پرچم بوده است که کارکرد متفاوتی داشته‌اند:

  • آرم پرچم ایران با علامت شیر و خورشید: از سه رنگ برابر سبز و سفید و سرخ تشکیل می‌شد به نحوی که سبز در بالا، سفید در میان و سرخ در پایین قرار می‌گرفت. علامت شیر و خورشید در وسط پرچم و روی بخش سفید جای داشت. این پرچم برای مدتی «پرچم دولتی» خوانده می‌شد. در ادامه پرچم شیر و خورشید پهلوی را مشاهده می‌کنید:

پرچم دولتی ایران

  • پرچم بدون علامت شیر و خورشید: از سه رنگ برابر سبز و سفید و سرخ تشکیل می‌شد به نحوی که سبز در بالا، سفید در میان و سرخ در پایین قرار می‌گرفت. این پرچم فاقد علامت شیر و خورشید بود. این پرچم برای مدتی «پرچم ملی» خوانده می‌شد.

پرچم ملی ایران

  • پرچم نظامی: از سه رنگ برابر سبز و سفید و سرخ تشکیل می‌شد به نحوی که سبز در بالا، سفید در میان و سرخ در پایین قرار می‌گرفت. علامت آن به این صورت بود که یک تاج پهلوی در بالای شیر و خورشید نقش می‌بست و گرداگرد شیر و خورشید، یک شاخهٔ بلوط و یک شاخهٔ زیتون قرار داشت به‌طوری‌که از پایین به شکل پاپیون‌زده شروع و به سمت بالا باز می‌شد.

پرچم نظامی ایران

پرچم کنونی جمهوری اسلامی در ۱۵ تیر ۱۳۵۹ از سوی شورای انقلاب تصویب شد. این پرچم،که طراح اصلی آن دکتر حمید ندیمی است، بیانگر اسلامی بودن حکومت است. در اصل هجدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹ میلادی) در مورد پرچم رسمی کشور گفته شده‌است که پرچم رسمی کشور از سه رنگ سبز، سفید و سرخ تشکیل می‌شود و آرم پرچم ایران(تشکیل شده با حرف الله) در وسط آن قرار دارد. عکس شاد

در ادامه پرچم کشورهای آسیایی دیگر را مشاهده خواهید کرد:

پرچم کشورهای اسلامی: پرچم عراق

پرچم عراق

مانند برخی پرچم کشورهای اسلامی، پرچم عراق نیز در خود نشانه‌ای از مولفه‌های اسلامی دارد.

پرچم کشورها با نام فارسی: پرچم چین

پرچم چین

پرچم پاکستان

پرچم پاکستان

پرچم کره شمالی

کره شمالی

پرچم کشورها با نام فارسی: پرچم کره جنوبی

کره جنوبی

پرچم کشورها با نام فارسی: پرچم هند

هند

پرچم کشورهای اروپایی نیز متنوع و زیبا هستند:

پرچم یونان

پرچم یونان

پرچم کشورها با نام انگلیسی: پرچم قبرس(Cyprus)

پرچم قبرس

قبرس با نام رسمی جمهوری قبرس، کشوری جزیره‌ای است که در شرق دریای مدیترانه واقع است. پایتخت قبرس نیکوزیا می‌باشد. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان یونانی و زبان ترکی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند. جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است. پرچم قبرس یکی از جالب‌ترین پرچم ها در بین پرچم کشورهای اروپایی می‌باشد.

پرچم کشورها با نام فارسی: پرچم اسپانیا

پرچم اسپانیا

پرچم استونی

پرچم استونی

پرچم سوئد

پرچم سوئد

پرچم کشورها با نام انگلیسی: پرچم نروژ(Norway)

پرچم نروژ

پرچم مجارستان

پرچم مجارستان

پرچم پرتغال

پرتغال

 

پرچم کشورها با نام انگلیسی: پرچم ایتالیا(Italy)

ایتالیا

در ادامه برخی از پرچم‌ها از سایر نقاط دنیا مانند قاره آفریقا و پرچم کشورهای آمریکای جنوبی را مشاهده خواهید کرد:

پرچم مصر

پرچم مصر

پرچم مصر از دو رنگ پر کاربرد قرمز و سفید تشکیل شده است.

پرچم آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی

پرچم تونس

تونس

پرچم مراکش

مراکش

یکی از جالب‌ترین پزچم‌ها، پرچم مراکش است که از دو رنگ مکمل سبز و قرمز تشکیل شده است.

پرچم الجزایر

پرچم الجزیره

پرچم کشورها با نام انگلیسی: پرچم برزیل(Brazil)

برزیل

پرچم مکزیک

مکزیک

پرچم کشورها با نام انگلیسی: پرچم آرژانتین(Argentina)

آرژانتین

پرچم‌های عجیب و جالب در دنیا

پرچم نپال

پرچم کشورهای جهان غالباً به شکل مستطیل است اما پرچم تعداد معدودی از کشورها نیز از این قاعده مستثنی است. برای مثال پرچم کشور نپال، از دو مثلث تشکیل شده است که نماد دو قله از کوه اورست هستند که در مرز نپال قرار دارد. نمادهای روی این دو مثلث، یکی خورشید و دیگری ماه است. مردم نپال معتقدند تا زمانی که ماه و خورشید بر روی پرچم نقش بسته است، کشور نپال هم پایدار خواهد بود.

پرچم واتیکان

پرچم واتیکان و پرچم سوئیس نیز بر خلاف پرچم کشورهای دیگر، به شکل مربع است. از مطالب جالب دیگر در مورد پرچم سوئیس این است که علامت + قرمز در پرچم صلیب سرخ، از پرچم سوئیس گرفته شده است. البته رنگ این علامت در پرچم سوئیس، سفید است. این اقتباس به افتخار بنیان‌گذار صلیب سرخ که فردی سوئیسی به نام هنری دونان(Henry Dunant) انجام گرفته است. عکس پسرانه

پرچم سوئیس

اکثر پرچم کشورهای جهان، حدود ۵۵ کشور، به صورت افقی است و از سه نوار رنگی تشکیل شده‌اند. به طور کلی، رنگ‌های قرمز، آبی و سفید بیشتر از سایر رنگ‌ها در طراحی پرچم‌ها به‌کار رفته است. اما پرچم کشور جامایکا پس از استقلال از انگلستان پرچم خود را  به رنگ زرد، سبز و سیاه تغییر داد و تنها کشوری است که هیچ‌کدام از سه رنگ  پربسامد قرمز، آبی و سفید را ندارد.

پرچم جامایکا

در میان پرچم کل کشورهای جهان، پرچم دومینیکا تنها پرچمی است که در آن از رنگ بنفش استفاده شده است. در واقع این رنگ نماد طوطی Sisseron، پرنده بومی این کشور است که دارای پرهای بنفش است. این گونه اکنون در معرض خطر انقراض است.پرچم دومینیکا

رنگ آبی به‌کار رفته در پرچم کشورهای جهان، بین دو رنگ آبی و سرمه‌ای متغیر است اما پرچم باهاماس تنها پرچمی است که بر خلاف پرچم کل کشورهای جهان، در آن از رنگ سبزآبی استفاده شده است. خط وسط پرچم نیز نماد خط ساحلی و مربع سیاه نیز سمبل یکپارچگی مردم باهاماس است. پرچم باهاماس در سال ۱۹۷۳، پس از استقلال از انگلستان به این شکل طراحی شده است.

پرچم باهاماس

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید پرچم دانمارک یکی از قدیمی‌ترین پرچم‌های دنیاست. در واقع از قرن ۱۴ میلادی تغییری در پرچم دانمارک به‌وجود نیامده است.

پرچم دانمارک

یکی از پرچم‌های جدید در دنیا متعلق به جمهوری Seychelles است. این جمهوری ۲۲ سال است که پرچم منحصر بفرد خود را دارد.

پرچم Seychelles

از تغییرات جالب در پرچم‌ها می‌توان به به تغییر رنگ پرچم ژاپن اشاره کرد. دایره‌ای که در پرچم ژاپن وجود دارد، نماد خورشید است. این دایره تا پیش از سال ۱۹۹۹ کمی تیره‌تر بود و در مرکز پرچم نیز قرار نداشت، اما امروزه این دایره روشن‌تر شده است و دقیقاً در مرکز پرچم جای گرفته است.

پرچم ژاپن

یکی از جالب‌ترین پرچم‌های جهان، پرچم بریتانیای کبیر است. در واقع پرچم انگلستان ترکیبی از پرچم‌های سه منطقه انگلیس، اسکاتلند و جزیره سنت پاتریک است که قلمرو انگلستان را تشکیل می‌دهند.

پرچم بریتانیای کبیر

یکی از شگفت‌انگیزترین ویژگی‌های پرچم فیلیپین که آن را منحصربفرد کرده است مربوط به دو رنگ آبی و قرمز در این پرچم است که بر اساس وضعیت جنگ یا صلح در این کشور، این دو رنگ قابل تغییر هستند؛ به این معنی که در وضعیت عادی رنگ آبی در پرچم فیلیپین در بالا و قرمز در پایین قرار دارد اما اگر این کشور در جنگ با سایر کشورها باشد، جای رنگ آبی و قرمز تغییر می‌کند. البته مثلث سفید در کناره این پرچم که روی آن نماد خورشید و سه ستاره نقش بسته است، در هر دو وضعیت ثابت است.

پرچم فیلیپین

جالب‌تر این‌که پرچم پاراگوئه، پرچمی دو رو است که در یک سمت آن نماد ملی کشور و در سمت دیگر آن مهر خزانه‌داری این کشور نقش بسته است.

پرچم پاراگوئه

از مولفه‌ها و نقش‌های به‌کار رفته در پرچم‌ها می‌توان به نقش حیوانات، طبیعت، ابزار و سلاح اشاره کرد. اما پرچم کشور Belize تنها پرچم در میان پرچم کل کشورهای جهان است که دارای نقش و نگار انسان است. پرچم کشور بوتانی نیز متفاوت از سایر کشورهاست و روی آن تصویر یک اژدها نقش بسته است.

پرچم Belize

 

از جالب‌ترین پرچم‌های جهان، پرچم کشور Nauru است که اطلاعات جغرافیایی در مورد مکان این کشور در اختیار بیننده می‌گذارد. در واقع، رنگ آبی بالای پرچم، نماد اقیانوس آرام، نوار زرد سمبل خط استوا و ستاره زیر آن بیانگر موقعیت این کشور است.

پرچم Nauru

پرچم قطر نسبت به سایر پرچم‌های مستطیلی، طولانی‌تر است. تا سال ۱۹۳۶ رنگ این پرچم قرمز و سفید بود اما رنگ قرمز در اثر تابش آفتاب سوزان، رنگ آن تیره‌تر شد. امروزه رنگ این پرچم سفید و قرمز- قهوه‌ای است.

پرچم قطر

یکی از عجیب‌ترین پرچم‌ها، پرچم جزیره موریس است که از چهار نوار به رنگ‌های قرمز، آبی، زرد و سبز تشکیل شده است. رنگ قرمز نماد مبارزه برای استقلال و آزادی، رنگ آبی نماد اقیانوس هند، رنگ زرد نماد سمبل پرتو تازه استقلال و رنگ سبز نیز بیانگر صنعت کشاورزی این کشور است.

پرچم جزیره موریس

تشابه در پرچم کشورها

پرچم موناکو و اندونزی

پرچم موناکو و اندونزی به طرز باورنکردنی مشابه هستند. این تشابه موجب شد کشور موناکو در سال ۱۹۴۵ و پس از استقلال،نسبت به طراحی پرچم اندونزی اعتراض کند. بررسی‌ها نشان داد که پرچم اندونزی با همین طرح، قدمت بیشتری دارد. امروزه پرچم این دو کشور همچنان مشابه هستند اما تنها تفاوت آن‌ها در میزان رنگ سفید و قرمز است.

پرچم رومانی و چاد

پرچم کشور رومانی و پرچم کشور چاد نیز مشابه هستند. پرچم هر دو کشور از سه نوار عمودی آبی، زرد و قرمز تشکیل شده‌اند. تنها تفاوت این دو پرچم در ته‌رنگ آبی است که البته به راحتی قابل تشخیص نیست.

 

آیا پرچم تک‌رنگ هم وجود دارد؟

شاید این سوال به ذهن شما نیز خطور کرده باشد که آیا در بین پرچم کل کشورهای جهان با گستره رنگی متنوع، پرچم تک رنگ نیز وجود دارد. در ادامه به برخی از پرچم کشورها اشاره می‌کنیم که در گذشته تک‌رنگ بوده‌اند اما امروز با اضافه‌شدن رنگ‌های دیگر تغییر کرده‌اند.

پرچم فرانسه

 

پرچم فرانسه از سال ۱۸۱۵ تا ۱۸۳۰ به رنگ سفید بود، البته امروزه دو رنگ آبی و قرمز را نیز به پرچم خود افزوده است.

پرچم افغانستان

پرچم افغانستان نیز از سال ۱۸۸۰ تا ۱۹۰۱ به رنگ سیاه بود، اما امروزه در پرچم افغانستان دو سبز و رنگ قرمز نیز علاوه بر رنگ سیاه دیده می‌شود.

پرچم لیبی

پرچم لیبی نیز از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۱ به رنگ سبز بود. امروزه با اضافه شدن دو رنگ قرمز و رنگ سیاه، تغییر کرده است.

پرچم‌های بین المللی

برخی از سازمان‌ها به منظور معرفی و تثبیت هویت خود و نیز متمایز ساختن اهداف و فعالیت‌هایشان در سطح بین‌المللی، از پرچم استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از این پرچم‌ها اشاره می‌کنیم که چهره بین‌المللی سازمان یا جمعیتی را به دنیا معرفی می‌کنند:

پرچم اتحادیه اروپا(The European Flag)

پرچم اتحادیه اروپا

پرچم اتحادیه آفریقا(Flag of the African Union)

پرچم اتحادیه آفریقا

پرچم کشورهای مشترک‌المنافع(Flag of the Commonwealth of Nations

)

پرچم کشورهای مشترک المنافع

پرچم کشورهای پرتغالی زبان (Community of Portuguese Language Countries)

پرچم کشورهای پرتغالی زبان

پرچم المپیک(Olympic flag)

پرچم المپیک

پرچم سازمان ملل(United Nation Flag)

پرچم سازمان ملل

پرچم اتحادیه کشورهای عرب(Flag of the Arab League)

پرچم اتحادیه کشورهای عرب

پرچم ناتو(Flag of NATO)

پرچم ناتو

پرچم یونسکو(Flag of UNESCO)

پرچم یونسکو

 

 

 

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو