هوش هیجانی چیست؟ چگونه با 10 ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

فهرست مطالب

زمانی که برای اولین بار مفهوم هوش هیجانی به عموم مردم معرفی شد، شوک بزرگی به آن‌ها وارد شد. کسانی که از ابتدای زندگیشان مهم‌ترین عامل برای موفقیت  را ضریب هوشی بالا می‌دانستند در زندگی اجتماعی با آدم‌هایی رو به رو شدند که با وجود داشتن ضریب هوشی بسیار عادی عملکرد بهتر و زندگی موفق‌تری نسبت به افراد باهوش داشتند. در این زمان این سوال برای آن‌ها ایجاد شد که عامل موفیقت این افراد دقیقا چیست؟ و چرا افراد با ضریب هوشی بالا، با وجود هوش سرشارشان، در مقابل آن‌ها کم می‌آورند و شکست می‌خورند؟ این موضوع دانشمندان را وادار کرد تا عملکرد این دو گروه را زیر نظر بگیرند و  تفاوت‌های رفتاری آن‌ها را به دقت مطالعه کنند. و این تحقیقات در نهایت منجر به تعریف مفهومی به نام “هوش هیجانی” شد که دلیل برتری گروه دوم را نسبت به گروه اول به خوبی نشان می‌داد!

امروزه بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند که هوش‌هیجانی بسیار مهم‌تر از ضریب هوشی بالاست و کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند معمولا انسان‌های موفق‌تر و تاثیرگذارتری هستند و زندگی بهتری دارند.

ما در این مقاله ابتدا می‌خواهیم یاد بگیریم که هوش‌هیجانی چیست و از کجا سر و کله‌اش در زندگی انسان‌ها پیدا شده است؟! از طرف دیگر می‌خواهیم بدانیم که چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم تا این توانایی ارزشمند را در خودمان تقویت کنیم! در ادامه‌ی این مقاله از وبلاگ افکتینو با ما همراه باشید!

هوش هیجانی چیست؟

مفهوم هوش‌هیجانی ابتدا در دهه‌ی ۳۰ میلادی سر و کله‌اش در زندگی انسان‌ها پیدا شد. البته راستش را بخواهید قبل از آن هم وجود داشت اما آدم‌ها آنقدر درگیر مفهوم دیگری به نام “ضریب هوشی” بودند که نقش پررنگ این پدیده را در عملکرد انسان‌ها تشخیص نمی‌دادند. آن‌ها در آن زمان تصور می‌کردند که هرکس ضریب هوشی بالایی داشته باشد حتما آدم موفق‌تر و خوشبخت‌تری خواهد شد و کسی که ضریب هوشی معمولی دارد تا آخر عمرش هم معمولی باقی می‌ماند و روی موفقیت را نمی‌بیند. اما پس از گذشت مدت زمانی فهمیدند که قضیه به این شکل نیست و یک فرد با ضریب هوشی بسیار معمولی هم می‌تواند عملکرد بسیار بهتر و موفق‌تری نسبت به یک فرد باهوش داشته باشد. این مسئله باغث تعریف هوش هیجانی  یا “هوش اجتماعی” شد! در ابتدا (یعنی همان دهه‌ی سی میلادی) به آن “هوش اجتماعی” می‌گفتند. سپس در اواسط قرن بیستم به “قدرت عاطفی” معروف شد و پس از آن هم عبارت “هوش‌هیجانی” جایگزین آن شد که تا به الان هم باقی مانده است و خدا می‌داند که در آینده چه اسمی قرار است برایش بگذارند.

شانس چیست؟

اگر بخواهم هوش هیجانی به زبان ساده را برایتان توضیح دهم، باید اینطور ادامه دهیم: هوش‌هیجانی پدیده‌ای است که ما به کمک آن یاد می‌گیریم که چگونه احساساتمان را بشناسیم، با آن‌ها کنار بیاییم و به شیوه‌ی درست آن‌ها را بروز دهیم. یک مثال برای هوش هیجانی این است که؛ همه‌ی ما عصبانی شدن را خوب بلدیم! اما عصبانی شدن در زمان درست، نسبت به آدم درست، به اندازه‌ی درست و به شیوه‌ی درست موضوعی است که شاید خیلی از ما ندانیم. و ندانستن این موضوع به خاطر اطلاعات کمی است که راجع به هوش‌هیجانی داریم. اما اصلا نگران نباشید! هوش‌هیجانی یکی از مهارت‌هایی است که شما با شناختن و کار کردن روی خودتان می‌توانید آن را افزایش داده و درمان هوش‌هیجانی پایین خود را پیدا کنید!

هوش هیجانی چیست؟

انواع مولفه‌های هوش هیجانی

مولفه‌های هوش هیجانی شامل ۴ مورد به شرح زیر هستند:

 •  خودآگاهی: این است که نقاط قوت و ضعف خود،انگیزه‌ها، ارزش خود و تاثیری که روی دیگران می‌گذاریم را بشناسیم.
 •  کنترل خود: این که بتوانیم احساسات، خلق و خوها و واکنش‌هایمان را در شرایط بحرانی مدیریت کنیم و در وضعیت‌های اورژانسی، احساسات خود را کنترل کرده و آن‌ها را در جهت رسیدن به اهدافمان هدایت کنیم یعنی این‌که توانسته‌ایم به مهارت”خود کنترل‌گری” برسیم! .
 •  انگیزش و خودانگیزشی: احساسات خود را به گونه‌ای سازماندهی و کنترل کنیم که ما را  برای رسیدن به اهدافمان تشویق کرده و سرعت ما را در مسیر رسیدن به آرزوهایمان زیاد کنند! یعنی این‌که موفقیت فقط صرف این‌که موفقیت است به ما انگیزه بدهد و شکست هم نتواند انگیزه‌مان را برای ادامه‌ی مسیر از ما بگیرد.
 •  مهارت اجتماعی: توانایی این را داشته باشیم که با دیگران رابطه‌ای صمیمانه و سازنده داشته باشیم تا بتوانیم آن‌ها را به سمتی که میل داریم سوق دهیم.
  انعطاف پذیری در زندگی چگونه حاصل می شود؟

مولفه‌های هوش هیجانی چیستند؟

چرا باید هوش هیجانی خود را افزایش دهیم

شاید با این تعاریفی که از هوش‌هیجانی به شما ارائه دادیم؛ تصور کنید که کاربرد هوش‌هیجانی فقط برای کسانی است که با آدم‌های زیادی سر و کار دارند و دانستن کاربرد هوش‌هیجانی برای شما خیلی ضروری نباشد! اما باید خدمتتان عرض کنم که سخت در اشتباهید و داشتن حد مشخصی از هوش‌هیجانی برای داشتن یک زندگی متعادل و سالم لازم است. و این حرف را بدون دلیل و مدرک نمی‌زنیم بلکه ما هوش‌هیجانی را از زاویه‌های مختلف بررسی کرده‌ایم  و به این نتیجه رسیده‌ایم. شما هم اگر می‌خواهید ببینید که کاربرد هوش‌هیجانی برای داشتن یک زندگی متعادل و سالم چیست ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

داشتن هوش هیجانی برای داشتن یک زندگی سالم و متعادل ضرورری است

سلامت جسمی

کسانی که هوش اجتماعی بالایی دارند؛ معمولا آدم‌های سالم‌تری هستند. زیرا هوش‌هیجانی رابطه‌‌ی تنگاتنگی با احساساتی دارد که به طور مستقیم  روی سلامت بدن ما اثر می‌گذارند. یکی از مهم‌ترین این موضوعات مدیریت استرس است که رابطه‌ی مستقیمی با هوش اجتماعی و سلامت جسمی ما دارد. کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند؛ می‌دانند که در مقابل استرس و اضطراب خود، چگونه باید واکنش نشان دهند و چگونه آن را مدیریت کنند تا آسیب جدی به سلامتی و فرصت‌های مهم زندگیشان نزنند.

زبان بند خود را بشناسیم.

داشتن هوش هیجانی برای سلامت جسمی ضروری است!

سلامت روانی

هوش هیجانی تاثیر بسیار زیادی بر تغییر نگرش و دیدگاه ما نسبت به زندگی دارد. کسانی که هوش‌هیجانی بالایی دارند معمولا افراد مثبت‌نگری هستند و از اضطراب و افسردگی و دلسردی نسبت به زندگی،دور هستند. این افراد یاد گرفته‌اند که چگونه باید موقعیت‌های دشوار و بحرانی را مدیریت کنند و پس از پشت سر گذاشتن این شرایط بحرانی نسبت به زندگی احساس نا امیدی و دلسردی نداشته باشند.

داشتن هوش هیجانی برای داشتن روانی سالم ضروری است!

بهبود روابط اجتماعی

اگر بتوانیم هوش هیجانی خود را افزایش دهیم احتمالا گام بزرگی در جهت بهبود روابط اجتماعیمان برداشته‌ایم. افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند راحت‌تر هیجانات و واکنش‌های خود را کنترل می‌کنند و تلاش بیشتری برای درک احساسات و عواطف سایر مردم می‌کنند. نتیجه این می‌شود که از بسیاری از سوتفاهم‌ها جلوگیری می‌کنند و روابط سالم‌تر و پایدارتری دارند.

تاثیر هوش هیجانی بر روابط اجتماعی

موفقیت

یکی دیگر از کاربردهای هوش‌هیجانی بالا؛ این است که ما اهدافی برای زندگیمان تعریف می‌کنیم و راه‌هایی را برای رسیدن به آن‌ها در نظر می‌گیریم. با افزایش این مهارت دیگر کار امروز را به فردا نمی‌اندازیم و سعی می‌کنیم شبکه‌های ارتباطی هدفمندی ایجاد کنیم که ما را روز به روز به اهدافمان نزدیک‌تر کنند. همچنین تقویت هوش هیجانی در مدیریت یکی از راه‌کارهایی است که رسیدن به موفقیت را برای ما تضمین می‌کند!

تاثیرات هوش هیجانی بر موفقیت

چگونه هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

بعضی از مردم از زمانی که متولد شده‌اند هوش اجتماعی بالایی داشته‌اند و با بعضی مهارت‌ها به دنیا آمده‌اند. امیا سایرین باید روی خودشان کار کنند تا بتوانند این مهارت‌ها را به دست بیاورند. خبر خوبی که ما برای شما داریم این است که هوش اجتماعی بر خلاف ضریب هوشی که یک موهبت مادرزادی است؛ قابلیت ارتقا دادن، دارد و شما هر زمان که تصمیم بگیرید؛ می‌توانید با اندکی تلاش، قدمی برای افزایش هوش اجتماعی خود بردارید و مهارت‌های هوش‌هیجانی خود را بالا ببرید. حالا این که چطور و از چه راهی باید این کار را انجام دهید؛ موضوعی است که در ادامه می‌خواهیم درباره‌ی آن صحبت کنیم. در ادامه ۵ راه حل موثر برای افزایش هوش‌هیجانی برای شما آورده‌ایم:

چرا باید هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

خودآگاهی خود را افزایش دهید!

یکی از راه‌های افزایش هوش اجتماعی این است که نسبت به عواطف و احساسات خود شناخت داشته باشید. محرک‌های درونیتان را بشناسید و بدانید که چه چیزهایی شما را ناراحت و عصبانی و یا خوشحال می‌کند! بدانید که در زمان عصبانیت چه واکنشی نشان می‌دهید و چگونه باید در مواقع بحرانی این عکس‌العمل‌ها را مدیریت کنید. زمانی که شما نسبت به عواطف و احساساتتان آگاهی پیدا می‌کنید،راحت‌تر می‌توانید آن‌هارا مدیریت کرده و به خودآگاهی برسید.

چطور شاد باشیم؟

چند راهکار برای افزایش خودآگاهی

 •  یک روز تمام از دید یک نفر از بیرون، خودتان را در نظر بگیرید و تمام احساساتی را که در طول روز به سراغتان می‌آیند را یادداشت کنید. در پایان روز سعی کنید بفهمید که منشا این احساسات چه بوده است و چه عوامل بیرونی یا درونی باعث ایجاد این احساسات در شما شده‌اند.
 •  رفتار خود و اطرافیانتان را زیر نظر بگیرید و سعی کنید ببینید که این احساسات شما چه تاثیرات مثبت یا منفی بر روی اطرافیانتان دارد.
 • سعی کنید راه‌حلی را پیدا کنید که به وسیله‌ی آن بتوانید احساساتتان را کنترل کرده و در مواقع بحرانی مدیریت آن‌ها را به دست بگیرید.
 • خودآگاهی خود را افزایش دهید!

 

یاد بگیرید که چگونه احساساتتان را کنترل کنید!

یکی از مشخصه‌های افراد با هوش اجتماعی بالا؛ این است که آن‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه باید احساساتشان را کنترل کنند. درست است که آن‌ها هم ناراحت و عصبانی می‌شوند و شرایط بحرانی برای آن‌ها هم به وجود می‌آید؛ اما آن‌ها می‌دانند که چگونه باید واکنش‌هاشان را کنترل کنند تا در موقعیت‌های مهم آن‌ها را خجالت زده و پشیمان نکند.

چند راهکار برای کنترل احساسات

 •  این بار که با یک شرایط بحرانی رو به رو شدید، عجولانه تصمیم نگیرید و عکس‌العمل نشان ندهید. بلکه کمی صبر کنید تا کمی آرام‌تر شده و بتوانید بهتر فکر کنید. سپس تصمیم نهاییتان را بگیرید!
 •  بلاتکلیفی‌ها، ناامیدی‌ها و ناکامی‌هایی که در جریان روابطتتان با دیگران به سراغتان می‌آیند را بپذیرید و سعی کنید به جای حرکت عجولانه و مقابله به مثل، به راهکاری بیندیشید که روابطتتان را ببهبود ببخشد نه این که اوضاع را از انچه که هست خراب‌تر کند!
 • راهی پیدا کنید تا استرس و تمام احساسات منفی که در طول هفته درون شما جمع می‌شوند را تخلیه کنید. نگذارید استرس روی هوش‌هیجانی شما تاثیر گذاشته و عملکرد مثبت شما را زیر سوال ببرد.

احساسات خود را کنترل کنید!

انگیزه‌تان را افزایش دهید!

به نظر من کسی که انگیزه‌ای برای زندگی نداشته باشد، معنای زندگی را درک نمی‌کند. اصلا کسی که انگیزه ندارد چگونه به زندگی‌اش ادامه می‌دهد؟ اگر شما هم انگیزه‌ای برای زندگیتان ندارید سعی کنید همین فردا یکی برای خودتان پیدا کنید . انسان با داشتن هدف است که انگیزه پیدا می‌کند. و زمانی که هدفی برای زندگی خود تعریف کرده باشد؛ باید راه‌هایی هم برای رسیدن به آن هم تعریف کند و این مجموعه کارها باعث می‌شوند او انسان شادتر و پرفعالیت‌تری باشد و از زندگیش رضایت بیشتری داشته باشد. وقتی شما هدفی را برای زندگیتان تعریف می‌کنید علاقه و انرژی شما برای رسیدن به سرانجام کار بسیار زیاد می‌شود؛ در نتیجه مسیر رسیدن به هدف را با علاقه طی می‌کنید، از چالش‌ها استقبال می‌کنید و بسیار مسئولیت‌پذیر و کارآمد می‌شوید. و تمام این‌ها خصوصیاتی است که افراد با هوش اجتماعی بالا از آن‌ها برخوردارند.

چند راه‌کار برای افزایش انگیزه

 •  به دنبال فعالیت و کارهایی باشید که انگیزه‌ی شما را زیاد کرده و شما را خوشحال می‌کنند. حتی اگر این کارها با شغلی که انجام می‌دهید ارتباطی نداشته باشند؛ حتما برای آن‌ها وقت بگذارید و فعالیت‌هایی را انجام دهید که شما را خوشحال می‌کنند. حتی اگر از این فعالیت‌ها درآمدی هم عایدتان نشود اما به شما انرژی و اگیزه‌ای می‌دهند که با آن می‌توانید زندگی روزمره‌ی خود را خیلی با انرزی‌تر و موفق‌تر ادامه دهید.
 • سعی کنید نسبت به زندگی دید مثبتی داشته باشید. البته که مثبت‌نگری تا حدودی یک توانایی ذاتی است، اما ما در مقاله‌ی مثبت‌نگری در وبلاگ افکتینو به طور مفصل درباره‌ی آن صحبت کرده‌ایم و اگر شما علاقه داشته باشید می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.
 •  این نکته رادر نظر داشته باشید که چگونه همه جذب افراد مثبت‌نگر و با انگیزه می‌شوند؛ و چگونه شما با داشتن انگیزه می‌توانید در محیط کار و زندگی تاثیرگذار و الهام‌بخش اطرافیانتان باشید!

انگیزه‌ی خود را افزایش دهید!

یاد بگیرید با مردم همدردی کنید!

این که شما یاد بگیرید نسبت به عواطف و احساسات مردم انعطاف پذیر باشید اصلا چیز بدی نیست! عواطف مردم را درک کنید و سعی کنید به آن‌ها احترام بگذارید! شنونده‌ی خوبی باشید و اول یاد بگیرید تمام حرف‌های آن‌ها را بشنوید و بعد تصمیمی بگیرید! از قضاوت‌های عجولانه در رابطه با مردم بپرهیزید! همیشه همه چیز را فقط از دیدگاه خودتان نبینید و سعی کنید گاهی خودتان را جای آن‌ها بگذارید و از دیدگاه آن‌ها به مسائل نگاه کنید. موفق‌ترین رهبرها کسانی هستند که این رفتارها را با زیردستان خود در پیش می‌گیرند و سعی می‌کنند تا حد توان کاری کنند که آن‌ها احساس راحتی و امنیت کنند.

چند راه‌کار برای افزایش حس همدلی

 •  زمانی که با مشاجره یا چالشی در محیط کار و زندگی‌تان رو به رو می‌شوید؛ عجولانه تصمیم نگیرید و خشم خود را بر سر اطرافیانتان خالی نکنید. آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید از دیدگاه آن‌ها هم به مسائل نگاه کنید. با این راهکار می‌توانید از تبدیل شدن یک مشاجره‌ی ساده به گره‌ای کور در زندگیتان جلوگیری کنید!
 •  شنونده‌ی فعالی باشید. سعی کنید اگر با کسی هم‌صحبت می‌شوید خوب به حرف‌هایش گوش کنید و گاهی آن‌ها را بازگو کنید تا طرف مقابلتان بداند که به حرف‌های او توجه کامل دارید. اگر کسی بداند که به حرف‌هایش توجه نشان می‌دهید؛ تمایل بیشتری برای همکاری از خودش نشان می‌دهد.
 •  با دیگران همان‌طوری رفتار کنید که دوست دارید ا شما رفتار کنند!

هم‌دلی خود را افزایش دهید!

مهارت‌های ارتباطی‌تان را افزایش دهید!

زمانی که شما مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشید؛ به راحتی می‌توانید با دیگران رابطه‌ی دوستانه ایجاد کنید و آن را به خوبی حفظ کنید و روز به روز هم ارتقا ببخشید. شما همیشه نیازهای دیگران را بر نیازهای خودتان مقدم خواهید دانست و می‌توانید به راحتی و به بهترین شکل با دیگران همکاری کرده و از کار گروهی لذت ببرید. به طور خلاصه شما با داشتن مهارت‌های ارتباطی بالا رهبری بی‌نقص و موفق در کارتان خواهید بود. رهبری که تمام این توانایی‌ها را مدیون هوش‌هیجانی است که با این تمرین‌ها به دست آورده است.

چند راه‌کار برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی

 • یاد بگیرید که چگونه به یک فرد اجتماعی موثر تبدیل شوید: خوب به حرف دیگران گوش کنید، در دادن اطلاعات به آن‌ها شفاف و دقیق باشید، سوال‌های خوب بپرسید و سعی کنید مهارت‌های نوشتاریتان را هم ارتقا دهید تا در صورت لزوم بتوانید پیام خود را در کمال ادب و صراحت منتقل کنید.
 •  سعی کنید تبدیل به فردی شوید که همه برای یافتن راه‌حل‌ مشکلات و حل اختلافات به او رجوع می‌کنند. اگر شما منصف باشید و عادلانه قضاوت کنید پس از مدت کوتاهی همه برای حل مشکلاتشان به سمت شما جذب می‌شوند. فقط هنر خوب گوش کردن و حفظ عدالت در قضاوت را فراموش نکنید.
 •  فردی را که با او صحبت می‌کنید درک کنید و یک نسخه را برای همه نپیچید. هرکس ویژگی‌های رفتاری خاص خودش را دارد و شما نمی‌توانید برای هرکس که پیش شما آمد یک نسخه‌ی رفتاری یکسان بپیچید!

مهارت‌های ارتباطی خود را ارتقا ببخشید!

پنج نشانه که افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند

در مورد آدم‌هایی که آن‌ها را نمی‌شناسید کنجکاو هستند

اگر همیشه از ملاقات کردن آدم‌های جدید خوشحال و هیجان زده می‌شوید و زمانی که آن‌ها را می‌بینید دلتان می‌خواهد که کلی سوال از آن‌ها بپرسید؛ به شما تبریک می‌گویم. زیرا این کارها نشانه‌ی این است که حس همدلی در شما بسیار قوی است و همان طور که در بالا هم گفتیم حس همدلی یکی از مولفه‌های مهم هوش اجتماعی است. پس به حمع همدل‌ها خوش آمدید. همدل‌ها معمولا از هوش‌هیجانی سرشاری برخوردارند.

نسبت به آدم‌های جدید زندگیتان حس کنجکاوی دارید!

با هر نوع آدمی کنار می‌آیند

یکی از  ویژگی افرادی که هوش‌هیجانی بالا دارند این است که به خوبی تفاوت بین انسان‌ها را درک می‌کنند و به راحتی با هرنوع ادمی کنار می‌آیند. آن‌ها از کسی توقع بی‌جا ندارند به همین دلیل به ندرت پیش می‌آید که از دست کسی ناراحت شوند. آن‌ها تفاوت‌های بین افراد را درک می‌کنند هیچ‌گاه از کسی انتظار ندارند که عملکردی مشابه بقیه داشته باشد. و همین راز موفقیتشان در کنار آمدن با انسان‌هاست.

ویژگی‌های افراد را به درستی حدس می‌زنند!

انسان‌هایی که هوش اجتماعی بالایی دارند؛ معمولا در اولین برخود با شما متوجه می‌شوند که شما از کدام دسته آدم‌ها هستید و چه ویژگی‌های بارز رفتاری دارید. و همین مسئله برای کنار امدن با آدم‌های مختلف بسیار به آن‌ها کمک می‌کند

ویژگی افراد را به خوبی حدس می‌زنند!

پس از هربار شکست خوردن، به سرعت برمی‌خیزند و به راهشان ادامه می‌دهند.

این‌که شما چگونه با مشکلاتی که سر راهتان سبز می‌شود؛ چگونه برخورد می‌کنید به حد زیادی شخصیت شما را توصیف می‌کند.انسان‌هایی که هوش اجتماعی بالایی دارند ؛ معمولا پس از هربار شکست خوردن دوباره برمی‌خیزند و به راهشان ادامه می‌دهند. نمی‌گویم که از این شکست ناراحت و دلسرد نمی‌شوند؛ اما چون توانایی کنترل کردن احساسات و هیجانات منفی خود را دارند می‌توانند با شکست خود کنار آمده و برای هدف ارزشمندشان دوباره از نو تلاش کنند و این بار با قدرت‌تر عمل کنند!

عکس های عاشقانه برای پروفایل

عمیقا علاقه دارند فرد با اخلاق و خوبی باشند!

اگر آدمی هستید که بدون توجه به اتفاقاتی که در گذشته‌تان رخ داده؛ تمایل دارید انسان خوب و با اخلاقی باشید و به بقیه‌ی انسان‌ها کمک کنید؛ باید بگویم که شما دارای هوش اجتماعی بالایی هستید. این که می‌گویم تمایل دارید، منظورم فقط نیت قلبی شماست؛ نه این‌که چقدر در عملکردتان به عنوان یک فرد با اخلاق موفق بوده، یا شکست خورده اید! چون همه‌ی لنسان‌ها در زندگی‌شان مرتکب اشتباهات کوچک و بزرگ بسیاری می‌شوند اما چیزی که مهم است هدف و علاقه‌ی آن‌ها برای خوب بودن است.

عمیقا علاقه دارید تا آدم خوبی باشید!

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم با نگاهی ساده به هوش‌هیجانی نگاه کنیم و نیز کاربرد هوش‌هیجانی را در زمینه‌های مختلف زندگی ذکر کردیم. خبر خوب این است که این مهارت مادرزادی نیست و هر کس اراده کند می‌تواند به آسانی تقویت هوش هیجانی را در برنامه‌ی زندگی‌اش جای دهد و با کمی تمرین و پشتکار این ویژگی ارزشمند را در وجودش پرورش دهد؛ و به موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف زندگی دست پیدا کند!

نظر شما در مورد هوش هیجانی چیست؟

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو