قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

فهرست مطالب

شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که می‌گویند ارزش یک تصویر بیش از هزاران کلمه است. بسیاری از افراد این جمله را یک واقعیت بدیهی می‌دانند و معتقدند که تصاویر، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. در واقع ویژگی عکس یا تصویر این است که می‌تواند بدون هیچ توضیحی، مفاهیم را انتقال دهد. افراد به محض دیدن تصاویر قادر هستند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. بنابراین جای تعجب نیست که تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند شبکه‌ اجتماعی مانند اینستاگرام، که به لحاظ بصری جذابیت بسیار زیادی برای کاربران دارد، تا سال ۲۰۲۱، یک سوم از کاربران رسانه‌های اجتماعی را به خود اختصاص خواهد داد. شاید در ادمه  به دلایل اثرگذای تصویر در ذهن انسان پرداخته ام با افکتینو همراه باشید.

چرا افراد به دیدن تصاویر علاقه دارند؟

چرا به دیدن تصاویر علاقه داریم، اثر بخشی تصویر در ذهن انسان

به لحاظ تکاملی، ما انسان‌ها موجوداتی بصری/ دیداری هستیم. از نظر فیزیولوژیکی نیز قسمت زیادی از مغز ما همواره در حال پردازش‌های دیداری است. در بین حواس پنجگانه، حس بینایی به دلایل تکاملی فعال‌ترین حس است. احتمالاً پردازش سریع اطلاعات بصری به اجداد ما کمک می‌کرد که از حمله حیوانات درنده در امان باشند یا به آن‌ها در هنگام شکار و یافتن غذا کمک می‌کرده است.

البته اشاره به این نکته نیز مهم است که علاقه ما به دیدن تصاویر، با قدرت شناخت و توانایی ما در توجه کردن به اشیا و امور پیرامونی، در ارتباط است. در واقع این قدرت تصاویر است که می‌تواند نظر افراد را جلب کند. مغز انسان می‌تواند تصاویر و اشیاء شناخته شده را در زمانی بسیار کم در حدود ۱۰۰ میلی ثانیه تشخیص دهد. این زمان در مورد تشخیص چهره افراد، سریع‌تر و در حدود ۳۸۰ میلی ثانیه است.

بررسی‌ها نشان داده است که رنگ‌های روشن در تصاویر توجه افراد را جلب می‌کند. زیرا مغز انسان در مسیر تکاملی این گونه فراگرفته است که به این رنگ‌ها پاسخ دهد. به طور کلی می‌توان گفت امروزه یک روایت تصویری به اندازه یک روایت مکتوب ارزش دارد. طبق یافته‌های محققان در موسسه تکنولوژی ماساچوست، مغز انسان می‌تواند کل یک تصویر را در زمان بسیار کوتاه در حدود سیزده میلی ثانیه پردازش کند. یافته‌های تحقیق دیگری نیز نشان می‌دهد پیام‌های حاوی تصویر، میزان تعامل کاربران را تا ۹۴% افزایش می‌دهد.

قدرت بیان تصاویر در تبلیغات و بازاریابی

قدرت تصاویر در تبلیغات و بازاریابی

یکی از طبیعی‌ترین روش‌های جذب مشتری، استفاده از تصویر در بازاریابی (تبلیغات تصویری) و تبلیغات است. در واقع تصاویر انگیزه فوق‌العاده‌ای به کاربران یک سایت یا مشتریان یک برند می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از تصاویر متناسب با یک برند خاص، یا عکس پروفایل خاص میزان محبوبیت آن برند را افزایش می‌دهد. تقریباً یک چهارم از مشتریان(حدود ۲۳%) علاقه دارند تصویر محصول خاصی از برند محبوب‌شان را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. از نتایج دیگر این تحقیق درباره قدرت تصاویر در بازاریابی و تبلیغات این بوده است که ۶۹% از خریداران انتظار دارند که تصاویر کاملاً متناسب با محصول باشد. در واقع، انتخاب تصویر مناسب برای یک محصول، منعکس کننده هویت یک برند است و می‌تواند موجب تعامل بهتر مشتریان با یک برند خاص شود.

به طور کلی تمام مطالعات انجام شده درباره قدرت تصاویر در بازاریابی و تبلیغات ثابت کرده‌اند که وجود عکس یا  تصویر در تبلیغات امری ضروری است که نه‌تنها مشتریان را ترغیب به خرید محصولات می‌کند، بلکه می‌تواند بر تعامل و کشش اولیه آن‌ها با یک محصول یا برند خاص، بسیار تاثیرگذار باشد. با توجه به رقابت روزافزون  برندها در جذب مشتری، ایجاد تعامل بین مشتری و محصول هر .روز سخت‌تر می‌شود

تحقیقات انجام شده در زمینه قدرت بیان تصاویر در تبلیغات و بازاریابی نشان داده است که ۶۱% از مصرف‌کننده‌گان انگلیسی انتظار دارند که تبلیغات بازاریابی همراه با عکس یا تصویر باشد. در ادامه این تحقیق مشخص شده است که ۶۲% افراد در صورت مشاهده نکردن عکس محصولات، از خریدن آن منصرف می‌شوند.

قدرت بیان تصاویر در شبکه های اجتماعی و عکس پروفایل چگونه است؟

قدرت تصاویر در شبکه های اجتماعی و تاثیر عکس پروفایل در فیسبوک

شبکه‌های اجتماعی امروزه به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند. هر فردی در هر فضایی از جمله تلگرام، اینستاگرام، واتس‌اپ، توئیتر، فیس‌بوک یا لینکدین، سعی می‌کند حضور فعال و تاثیرگذاری داشته باشد. عکس پروفایل ابزاری برای رسیدن به این هدف در جامعه مجازی است. از آنجایی که عکس‌ها قدرت انتقال بسیاری از مفاهیم را در کمترین زمان دارند، استفاده از تصاویر و نیز عکس پروفایل مناسب، می‌تواند به حضور موثر کاربران در فضای مجازی کمک کند.

بررسی‌ها نشان داده است که علاقه کاربران به مطالب همراه با عکس در شبکه‌های اجتماعی ۱۰ برابر زمانی است که مطالب فقط به صورت متنی هستند. تاثیر و قدرت بیان تصاویر در شبکه های اجتماعی مانند فیس‌بوک بسیار زیاد است، زیرا عکس می‌تواند توجه افراد را جلب کند و آن‌ها را ترغیب به تعامل کند. در برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر که محدودیت حروف وجود دارد و افراد می‌توانند حداکثر از ۱۴۰ حرف در هر پست استفاده کنند، انتقال یک پیام پیچیده یا مفصل کار آسانی نیست. در این مورد با به‌کارگیری یک تصویر بدون اینکه نیازی به توضیح باشد، مشکل رفع خواهد شد.

همچنین تصاویر این قابلیت را دارند که بیننده را به واکنش احساسی ترغیب کنند. این تصویر می‌تواند عکس پروفایل شما باشد یا تصویر محصولات یک برند خاص. بنابراین اگر قصد دارید با عکس پروفایل خود بیننده را تحت تاثیر قرار دهید یا با عکس محصولات در تبلیغات برند خود، تعداد مشتری‌ها را افزایش دهید، قدرت تصاویر را دست کم نگیرید. تصاویر این قابلیت را دارند که بر میزان تعامل کاربران تاثیر بگذارید، بنابراین، استفاده از تصاویر را فراموش نکنید.  عکس پروفایل پسرانه

قدرت بیان عکس در آموزش

قدرت بیان تصاویر در آموزش و چگونه یادگیری تصویری داشته باشیم.

در دنیایی که افراد هر لحظه و از هر سو در معرض انواع محرک‌ها هستند، افراد همواره به دنبال ساده‌ترین و آسان‌ترین روش برای کسب اطلاعات و یادگیری هستند. به طور کلی، خواندن یک مطلب، بسیار وقت‌گیر و کند است و در مقایسه با تحلیل یک صحنه دیداری، خواندن متن نیاز به  زمان بیشتری دارد.

معمولاً در مدارس این انتظار می‌رود که دانش‌آموزان برای یادگیری، کلمه به کلمه دروس را حفظ کنند. البته این کار همیشه بهترین شیوه نیست. یادگیری از طریق دیدن، در بسیاری از افراد تاثیرگذارتر از سایر روش‌ها است و در صورت وجود تصویر، افراد می‌توانند محتوا را بهتر و سریع‌تر یاد بگیرند. نمودارهای اینفوگرافی دقیقاً به همین دلیل بسیار محبوب هستند. نمودارهای اینفوگرفی اطلاعات و یافته‌های پیچیده را ساده می‌کنند و در قالب تصاویر قابل فهم درمی‌آورند.

عکس پروفایل دخترانه

قدرت بیان تصاویر در بافت علمی

وقتی بحث در مورد مسائل علمی و آموزشی است، تصاویر اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند. تصاویر می‌توانند موجب بهبود و تسریع یادگیری شوند، همچنین توجه فرد را به موضوع متمرکز می‌کنند، توضیح مفاهیم سخت و پیچیده را ساده‌تر نمایند و به طور کلی این قابلیت را دارند که به‌واسطه ویژگی‌هایی نظیر رنگ، افراد را به یادگیری ترغیب کنند. وجود تصاویر در مقاله‌های علمی نیز بسیار تاثیرگذار است.  مثلاً در مقالات مربوط به علوم اعصاب شناختی، وجود تصاویر اسکن مغز، مطالب ارائه شده را برای خوانندگان باورپذیرتر می‌کند.

قدرت تصویر در مقالات علمی

همه چیز به روایت تصویر

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۰، استفاده از تصویر در ادبیات ۴۰۰% افزایش یافته است. همچنین از سال ۲۰۰۷، ۹۹۰۰% از اطلاعات موجود در اینترنت به شکل تصویری ارائه شده است و از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۴، استفاده از تصاویر در روزنامه‌ها ۱۴۲% افزایش یافته است. دلیل تمام این گرایش‌ها به استفاده از تصاویر این است که به لحاظ فیزیولوژیکی، حس بینایی در انسان فعال‌تر از سایر حواس است. تقریباً ۵۰% مغز انسان به پردازش‌های دیداری اختصاص دارد و ۷۰% از گیرنده‌های حسی در چشم‌ها قرار دارد. به واسطه چنین ویژگی‌هایی، ما انسان‌ها قادر هستیم یک تصویر یا یک صحنه را در کمتر از یک دهم ثانیه درک کنیم. تحقیقات ثابت کرده است که تنها ۱۵۰ میلی ثانیه برای درک یک سمبل بصری لازم است. همچنین ۱۰۰ میلی ثانیه نیز برای یافتن معنای یک سمبل بصری نیاز داریم.

در دنیای امروز ما در معرض حجم کثیری از اطلاعات هستیم. این میزان اطلاعات پنج برابر اطلاعاتی است که یک فرد در سال ۱۹۸۶می‌توانست به‌دست آورد. به طور متوسط ما در هر روز در معرض حدود ۱۰۰۵۰۰ کلمه یا به عبارتی ۳۴ گیگابایت اطلاعات قرار داریم. هر کاربر فقط حدود ۲۸% متن‌هایی را که می‌بیند، می‌خواند.  محققان دریافته‌اند که وجود تصاویر رنگی میزان خوانده شدن یک متن را ۸۰% افزایش می‌دهند.یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که وجود تصویر در درک اطلاعات دارویی توسط افراد بسیار موثر است. عکس شاد

قدرت بیان تصاویر و اطلاعات دارویی

قدرت بیان تصاویر در مصرف دارو

تاثیر تصاویر در همه زمینه‌های زندگی روزمره قابل توجه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افرادی که مکان‌ها را توسط تصاویر و متن مسیریابی می‌کنند، ۳۲۳% نسبت به کسانی که مسیریابی‌شان فاقد تصویر است، موفق‌تر عمل می‌کنند. نتایج تحقیقی که در مدرسه اشتغال Wharton انجام شده است نشان می‌دهد که ۵۰% مخاطبان توسط ارائه کلامی با موضوع ارتباط برقرار می‌کنند، این در حالی است که ارائه‌های همراه با تصویر ۶۷% مخاطبان را جذب می‌کند.

قدرت بیان تصاویر در ارائه مطالب

 

همچنین مطالعات نشان داده است که میزان یادگیری از طریق دیداری نسبت به سایر کانال‌های حسی بیشتر است. در واقع افراد ۸۰% آنچه که می‌بینند، ۲۰% آنچه که می‌خوانند و ۱۰% آنچه که می‌شنوند  را به یاد می‌سپارند.

قدرت بیان تصویر

پیشنهاد افکتینو برای انتخاب عکس پروفایل با قدرت بیان بالاپیشنهادهای افکتینو: انتخاب عکس پروفایل خاص با توجه به قدرت تصاویر

از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی در برخی از فعالیت‌ها از قبیل تعاملات بین‌فردی، یافتن شغل یا تبلیغات نقش مهمی دارند، از این رو انتخاب عکس پروفایل مناسب با توجه به تاثیر و قدرت تصاویر بسیار مهم است. در ادمه به برخی از اصولی اشاره می‌کنیم که با در نظر گرفتن قدرت تصاویر، این امکان را فراهم می‌کند که عکس پروفایل مناسبی انتخاب کنید و از این طریق در تعاملات بین‌فردی و حتی در زمینه شغلی تاثیر مثبتی داشته باشید. در صورت تمایل می توانید مقاله روانشناسی عکس پروفایل افکتینو را مطالعه کنید.

  1. سعی کنید عکسی را انتخاب کنید که چهره شما را کامل نمایش دهد. زیرا عکس چهره قدرت بیان منحصربه‌فردی دارد. در واقع تصویر چهره افراد، بر میزان سوءگیری شناختی  در مغز تاثیرگذار است. ممکن است شما به اشیاء خاصی مانند گیتار، اتومبیل و … یا فعالیت خاص مانند اسکی و یا حتی به حیوانات خانگی خود علاقه داشته باشید، اما بهتر است برای تاثیرگذاری بیشتر از عکس چهره خود به عنوان عکس پروفایل استفاده کنید.
  2. تنظیم قاب در عکس پروفایل بسیار مهم است. سعی کنید از عکس نمای باز یا نمای بسته استفاده نکنید. نکته مهم این است که عکس چهره شما باید اصلی‌ترین قسمت عکس پروفایل‌تان را تشکیل دهد.
  3. لبخند را فراموش نکنید. قدرت تصاویری که در آن‌ها فرد در حال لبخند زدن است به مراتب بیشتر است به ویژه اگر هنگام لبخند، دندان‌ها تا حدی مشخص شوند. از سوی دیگر، لبخند نشان‌دهنده روابط اجتماعی خوب است. با لبخند زدن می توانید عکس پروفایل زیبایی را داشته باشد.
  4. رنگ‌ها جزء اصلی و تاثیرگذار در میزان قدرت تصویر هستند. برای داشتن عکس پروفایل خاص، از رنگ‌های متضاد استفاده کنید.
  5. به‌یاد داشته باشید که زمینه عکس ساده، قدرت تاثیرگذاری یک عکس را افزایش می‌دهد.
  6. اگر از عکس پروفایل خود با اهداف تجاری استفاده می‌کنید، بهتر است از رنگ برند یا لوگوی خود به عنوان پس‌زمینه استفاده کنید.
  7. نکته پایانی و بسیار مهم که باید همواره به یاد داشته باشید این است که اگر در شبکه‌های اجتماعی به صورت حرفه‌ای حضور دارید، بهتر است از یک عکس مشابه به عنوان عکس پروفایل در همه فضاها استفاده کنید.

effectino

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو