روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

فهرست مطالب

در عصر شبکه‌های اجتماعی افراد می‌کوشند که دیده شوند. عکس سلفی نیز یکی از جذابیت‌های شبکه‌های اجتماعی است. امروزه شبکه‌های اجتماعی بسیاری از محدودیت‌های دنیای واقعی را از میان برداشته‌اند و موجب برقراری ارتباط نزدیک و آسان بین افراد در سراسر دنیا شده‌اند. به‌علاوه، موجب شده‌اند که افراد این امکان را داشته باشند که سرگرمی‌ها، کسب و کارها، افکار و ایده‌ها و مهم‌تر از همه خودشان را در معرض نمایش قرار دهند. در این میان عکس پروفایل بخش اصلی و تاثیرگذار هویت افراد در دنیای مجازی محسوب می‌شود. یکی از انواع عکس پروفایل، عکس سلفی است که مانند بسیاری از پدیده‌ها طرفداران و منتقدانی دارد. این مقاله از وبلاگ عکس افکتینو قصد دارد اطلاعات جامعی درباره تاریخچه عکس سلفی، روانشناسی عکس پروفایل سلفی و عکس سلفی خطرناک ارائه دهد.

 

تاریخچه عکس سلفی

اولین  عکس سلفی در دنیا، البته از نوع غیر دیجیتال آن، به سال ۱۵۲۴ برمی‌گردد. پارمیجانینو(Parmiganino)، نقاش ایتالیایی دوره رنسانس تابلویی با عنوان «خودنگاره در آینه محدب»( Self-Portrait in a Convex Mirror) تصویری از خود را نقاشی کرد. امروزه این اثر در موزه‌ای در شهر وین نگهداری می‌شود.

اولین سلفی غیر دیجیتال

 

اولین عکس سلفی مطابق استانداردهای امروزی در سال ۱۸۹۳، توسط عکاس آماتور روبرت کورنلیوس(Robert Cornelius) گرفته شد. او دوربین را بدون درپوش لنز تنظیم کرد و سپس به سرعت در کادر قرار گرفت. پنج دقیقه نشست و سپس بازگشت و درپوش لنز را جابجا کرد. برخلاف سلفی‌های امروزی، او این امکان را نداشت که تعداد زیادی سلفی بگیرد و  یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

تاریخچه عکس سلفی: اولین عکس سلفی مدرن

 

عکس سلفی(Selfie) که در فارسی معادل‌هایی نظیر «خود عکس» یا «خویش‌انداز» دارد، در مفهوم امروزی آن در سال ۲۰۱۳ توسط لغت‌نامه آکسفورد به عنوان واژه سال انتخاب شد و در آن سال به لحاظ آماری استفاده از کلمه سلفی در زبان انگلیسی، به طرز شگفت‌آوری حدود ۱۷۰۰۰% افزایش یافت. همچنین اولین به‌کار گیری عکس سلفی برای پروفایل در سال ۲۰۰۲ و در یک تالار گفتگوی استرالیایی بود.

روانشناسی عکس سلفی

روانشناسی عکس سلفی

محققان دانشگاه جورجیا دریافتند که افراد به تصویر صورت بیشتر واکنش نشان می‎‌دهند. زیرا نسبت به سایر تصویر می‌توانند با عکس صورت انسان‌ها ارتباط برقرار کنند. در واقع مانند این است که فرد در عکس، نه به دوربین بلکه به بیننده نگاه می‌کند. از این رو، مغز ما به عمل نگاه کردن به تصویر صورت افراد به عنوان نوعی تعامل اجتماعی پاسخ می‌دهد. اگرچه مواجهه بیش از حد ما با عکس‌های سلفی در شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا حدی نسبت به عکس سلفی واکنش منفی داشته باشیم، واقعیت این است که افراد ۳۸% بیش از سایر عکس‌ها با مضمون اشیاء، به عکس‌های سلفی واکنش نشان داده‌اند.

بررسی‌ها در زمینه عکس سلفی نشان می‌دهد که افراد خودشیفته که غالباً تمایل زیادی دارند تا مورد تحسین و توجه دیگران قرار گیرند، گرایش بیشتری به گرفتن عکس سلفی دارند و در عکس سلفی برای پروفایل نیز نهایت تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا نسخه فوق‌العاده ایده‌آلی از خود به نمایش بگذارند. عکس پروفایل عاشقانه

روانشناسی عکس سلفی: سلفی و خودشیفتگی

همچنین، علاوه بر اینکه گرفتن عکس سلفی موجب می‌شود که فرد در معرض آسیب و یا حتی مرگ قرار بگیرد، عکس سلفی، جنبه منفی دیگری نیز دارد. بر اساس بررسی‌های انجام شده، تعامل و نگاه کردن افراد به عکس ایده‌آل سازی‌شده دیگران در فضای مجازی، آن‌ها را در معرض افسردگی قرار می‌دهد. مطالعات دانشگاه پیتزبورگ، نشان می‌دهد نشانه‌های افسردگی در یک چهارم افرادی که یک ساعت در روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، مشاهده شده است.

با وجود اینکه داده‌های بسیاری مبنی بر ارتباط عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی و مشکلات روانی گزارش شده است، هنوز کاملاً مشخص نیست که آیا این افراد افسرده هستند که به سمت شبکه‌های اجتماعی جذب می‌شوند یا اینکه خود شبکه‌های اجتماعی دلیل افسردگی افراد می‌باشند.  اهمیت عکس پروفایل

چهار دلیلی که موجب می‌شود افراد عکس سلفی بگیرند

دلایل استفاده از سلفی

همه ما عکس سلفی می‌گیریم اما برخی از افراد بیش از دیگران این کار را انجام می‌دهند. از آن جایی که امروزه اکثر افراد از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند، همواره دوربینی در دسترس دارند که هر لحظه به راحتی می‌توانند از خود عکس بگیرند و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و شاهد تعداد لایک‌ها و نظرات از سوی دوستان و فالورهای خود باشند. مطالعات نشان می‌دهند که افراد به چهار دلیلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، تمایل به گرفتن عکس سلفی دارند:

 1. دوست داشته شدن: حس دوست داشته شدن به طور طبیعی در همه ما وجود دارد. وقتی این حس در ما ارضا نشود، احساس پوچی و ناامیدی می‌کنیم. یکی از روش‌های برآورده ساختن این خواسته، به اشتراک گذاشتن عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی است.
 2. پذیرفته شدن: لایک و کامنت دریافتی به ازای هر عکسی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم، موجب می‌شود احساس پذیرفته شدن توسط افراد دیگر در ما تقویت شود.
 3. مهم جلوه دادن خود: همواره در شبکه‌های اجتماعی شاهد سلفی‌های دوستان خود در سفرها، مراسم یا موقعیت‌های خاص هستیم. وقتی این سلفی‌ها را می‌بینیم، به طور ناخودآگاه در ذهن خود می‌پنداریم که این افراد زندگی هیجان‌انگیزی دارند. از این رو تصمیم می‌گیریم از طریق عکس سلفی خود به دنیا بگوییم ما هم همان سبک زندگی خاص را داریم و علاقه داریم دیگران ما را مهم و ارزشمند تلقی کنند. عکس پروفایل غمگین
 4. برقراری ارتباط: به طور کلی، یکی از دلایل مهم محبوبیت شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک و توئیتر، ارتباط مستقیم آن با طبیعت انسان و به طور خاص ویژگی اجتماعی بودن نوع بشر و میل او برای برقراری ارتباط است. در واقع، به اشتراک گذاری عکس سلفی نیز همین ویژگی را ثابت می‌کند. از این رو، در شبکه‌های اجتماعی شاهد این هستیم که افراد عکس سلفی خود را حین انجام یک فعالیت جدید، یادگیری مهارتی خاص و … به نمایش می‌گذارند تا بتوانند از این طریق با تعداد بیشتری از افراد ارتباط برقرار کنند.

چگونه استفاده از عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که استفاده از عکس سلفی با مسئله خوداکتشافی در ارتباط است. نقش عکس سلفی در تفسیری که دیگران می‌توانند از آن داشته باشند بسیار جالب است. در ادامه به برخی از این نقش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اشاره می‌کنیم:

 • عکس سلفی می‌تواند داستانی را در یک قاب روایت کند.
 • شما را به عنوان یک فرد واقعی نشان می‌دهد و وجود شما را قابل ‌باورتر می‌سازد.
 • هویت اجتماعی فرد را تقویت می‌کند.
 • به دلیل صمیمیت و بی‌واسطه بودن، ارتباط با دیگران را افزایش می‌دهد.
 • به دلیل موثق و شفاف بودن، جنبه‌های دیگری از یک فرد را نشان می‌دهد. عکس پروفایل دخترانه

عکس سلفی زنانه یا عکس سلفی مردانه: چه کسی بیشتر سلفی می‌گیرد؟

سلفی زنانه یا سلفی مردانهسلفی زنانه یا سلفی مردانه

تحقیقات نشان می‌دهد که ۸۷% از سلفی‌های موجود در فضای مجازی متعلق به افراد زیر ۳۵ سال است. به طور کلی، زنان در سراسر جهان بیش از مردان تمایل به گرفتن عکس سلفی دارند، هرچند تفاوت جغرافیایی را باید در نظر گرفت. در نیویورک ۶۱/۶% سلفی‌ها توسط زنان گرفته شده است. البته این میزان گرایش به گرفتن عکس سلفی در زنان اهل بانکوک ۵۵/۲% بوده است. در این میان آمار مربوط به سلفی در شهر مسکو بسیار عجیب است. در مسکو، ۸۲% زنان سلفی گرفتند.

آیا استفاده از عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی موجب بهبود کسب و کار شما می‌شود؟

امروزه عکس سلفی محدود به سلبریتی‌ها نیست و صاحبان کسب و کار نیز از سلفی به عنوان ابزار تبلیغی استفاده می‌کنند. هر برندی می‌تواند عکس سلفی را با اهداف زیر به‌کار برد:

 • نفوذ یک برند در فضای رقابتی
 • برقراری ارتباط با دیگران
 • القای پیام
 • ایجاد اعتماد
 • ارزش‌افزایی

ژست عکس سلفی: مردم سراسر دنیا چگونه در عکس‌های سلفی ظاهر می‌شوند؟

عکس سلفی در جهان

پروژه جهانی شهر سلفی(Selfie City) به این مسئله می‌پردازد که مردم در سراسر جهان چه سلفی‌هایی می‌گیرند. بررسی داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار تحلیل حالت صورت نشان داد که در مقایسه با شهرهایی مانند نیویورک، مسکو، برلین، بانکوک و سائوپائولو، سلفی‌های مربوط به شهر لندن، کمتر حس خوشحالی را ابراز می‌کنند(۵۵% در لندن در مقایسه با ۶۲% در سایر شهرها). همچنین پروژه شهر سلفی در زمینه ژست عکس سلفی مشخص کرد که زنان برزیلی در گرفتن عکس سلفی بهتر عمل می‌کنند. آن‌ها در ژست عکس سلفی، با استفاده از ژست عکاسی مدلینگ، سر خود را با زاویه ۱۶/۹ درجه خم می‌کنند برخلاف زنان نیویورک که زاویه سر آن‌ها ۷/۹ درجه است. معمولاً خانم‌ها در یافتن ژست عکس تک نفره دخترانه وسواس زیادی دارند.

 

عکس سلفی خاص

در رقابت سلفی گرفتن، هر کسی می‌کوشد بهتر از دیگران عمل کند. اما هیچ کس نمی‌تواند مانند فضانوردان ناسا شانس گرفتن یک عکس سلفی منحصربه‌فرد را داشته باشد. باز آلدرین(Buzz Aldrin)، فضانورد آمریکایی در سال ۱۹۶۶ در ماموریت Gemini 12، اولین سلفی خارج از این جهان را ثبت کرد. عکس خاص برای پروفایل

عکس سلفی خاص از فضانوردان

عکس سلفی در پایتخت سلفی جهان

پایتخت سلفی جهان

مجله تایم با استفاده از پایگاه داده‌هایی که شامل ۴۰۰۰۰۰ عکس پروفایل با هشتگ سلفی(selfie#) بود، تحقیقی را انجام داد تا  دریابد بیشترین سلفی در کدام نقطه از جهان گرفته می‌شود. این مطالعه نشان داد که شهر ماکاتی(Makati) که مرکز مالی/ تجاری فیلیپین است در رتبه اول این مکان‌ها قرار دارد. این شهر که محبوبیت خود را مدیون آسمان‌خراش‌ها و مراکز خرید شلوغش است، در مرکز کلان‌شهر مانیل، پایتخت فیلیپین قرار دارد. امروزه شهر ماکاتی را به عنوان پایتخت سلفی جهان می‌شناسند.

effectino

روز عکس سلفی

روز عکس سلفی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید روز خاصی در تقویم، به پدیده جهانی عکس سلفی تعلق دارد. روز ۲۱ ژوئن، روز سلفی نامگذاری شده است. در این روز افراد به هر تعدادی که می‌توانند عکس سلفی می‌گیرند و آن‌ها را با دوستان و اطرافیانشان به اشتراک می‌گذارند. البته جالب است بدانید که این روز در نمیکره شمالی طولانی‌ترین روز سال نیز است و از این جهت افراد فرصت بسیاری برای سلفی گرفتن دارند.

 

سلفی‌های خطرناک: آسیب و مرگ و میر مرتبط با عکس سلفی در جهان

سلفیهای خطرناک

تا پیش از دوربین‌های دیجیتال، عکس گرفتن نیاز به تلاش بیشتری داشت و البته کاری پرهزینه نیز محسوب می‌شد. اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، گرفتن عکس برای افرادتقریباً رایگان است. کافی است گوشی خود را بردارید و دوربین آن را روشن کنید و عکس خود را در لحظه ثبت کنید. فقط به یاد داشته باشید دفعه بعد که نوک یک صخره خوش‌منظره یا در بالای یک آبشار زیبا ایستادید، قبل از گرفتن عکس سلفی، حسابی مراقب خودتان باشید. شاید این عکس سلفی خطرناک آخرین کاری باشد که در زندگی انجام می‌دهید!

طبق گزارش وزارت حمل و نقل ایالات متحده در سال ۲۰۱۴، سال سلفی، ۳۳۰۰۰ نفر در حین رانندگی و استفاده از تلفن همراه، که به منظور گرفتن عکس سلفی، ویرایش، بارگذاری یا دانلود عکس سلفی دچار سانحه شدند. همچنین در تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت بیمه Erie در آمریکا انجام شد، نتایج نشان داد که ۴% رانندگان هنگام رانندگی اقدام به گرفتن عکس سلفی کرده‌اند.

سلفی های خطرناک

در ژانویه سال ۲۰۱۶، واشینگتن پست در خبری اعلام کرد که نیمی از ۲۷ سلفی های خطرناک جهان که در سال ۲۰۱۵ منجر به مرگ شده بود، در کشور هند روی داده است. آمار رسمی در مورد تعداد کشته‌های عکس سلفی در هند وجود ندارد اما گزارش‌ها حاکی از این است که از سال ۲۰۱۴ تا آگوست ۲۰۱۶، حاقل ۵۴ هندی در حین گرفتن عکس سلفی جان خود را از دست داده‌اند. وزارت گردشگری هند برای مقابله با این اتفاق از ایالت‌ها درخواست کرد که مناطق خطرناک سلفی گرفتن را مشخص کنند که این اولین اقدام در جهت مقابله با این پدیده بوده است.مطالعه نشان می‌دهد که در هند ظرف شش سال، ۲۵۰ نفر جان خود را بر سر سلفی گرفتن از دست داده‌اند.در هند این مشکل تا حدی حاد شده است که سلامتی افراد را تهدید می‌کند. عکس نوشته های خاص

سلفیهای خطرناک- هندسلفیهای خطرناک در هند

اگرچه آمار نشان می‌دهد که هندی‌ها بیشترین تعداد تلفات در گرفتن عکس سلفی را داشتند، گزارش‌های دیگری بیانگر این است که این پدیده( مرگ ناشی از سلفی) در کشورهایی مانند روسیه، آمریکا و پاکستان نیز قابل توجه است. البته پدیده سلفی به خودی خود خطرناک نیست اما مشکل زمانی ایجاد می‌شود که افراد تصمیم می‌گیرند که عکس فوق‌العاده داشته باشند. مثلاً اگر شما با فردی شناخته‌شده/ سلبریتی عکس سلفی بگیرید خطرناک نخواهد بود اما اگر گرفتن عکس سلفی با رفتار مخاطره‌آمیز همراه شود، جان شما را تهدید می‌کند. طبق آمار گزارش شده در سال ۲۰۱۷، ۹۳ نفر بر اثر گرفتن سلفی های خطرناک جهان جان خود را از دست داده‌اند. به طور کلی/ اساساً پزشکان گرفتن عکس سلفی را به عنوان علت مرگ افراد اعلام نمی‌کنند اما واقعیت این است که رویدادهایی مانند تصادف ماشین و غرق‌شدگی رابطه مستقیم با این مسئله دارد.

سه سال پسش کمپینی در روسیه به راه افتاد با نام «سلفی ایمن» با این شعار که «حتی یک میلیون لایک آنقدر ارزش ندارد که جان خود را به خطر بیاندازید». عکس پروفایل پسرانه

کمپین سلفی ایمن

 

یکی از راه‌های مقابله با تراژدی  شبکه‌های اجتماعی این است که در مناطق توریستی، مکان‌های سلفی خطرناک را مشخص کنند.

آیا مونوپاد همزمان با فراگیر شدن عکس سلفی اختراع شد؟

اختراع مونوپاد

شاید شما هم مونوپاد(monopod) یا همان دسته‌های عکاسی سلفی(selfie stick) را اختراعی جدید بدانید که در چند سال اخیر در همه جا دیده می‌شود، اما واقعیت این است که مونوپاد اختراعی قدیمی است که بیش از سی سال پیش توسط فردی ژاپنی به نام هیروشی اوئدا به ثبت رسید. ایده این اختراع در یکی از سفرهای خانوادگی به فرانسه به ذهن او رسید. البته مونوپاد اوئدا با نسخه امروزی آن متفاوت بود. از آن جایی که دوربین‌ها در گذشته فاقد فناوری‌های دوربین‌های جدید بودند و نمایشگری برای نشان دادن تصویر افراد نداشت، اوئدا از یک آینه کوچک در کنار لنز دوربین استفاده کرد. اگرچه اختراع اوئدا که از دهه ۱۹۸۰ در ژاپن عرضه شد مورد استقبال قرار نگرفت، اما امروزه در بسیاری از مکان‌های تفریحی و گردشگری در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود.

توصیه های افکتینو برای عکس سلفیتوصیه های طلایی افکتینو برای داشتن بهترین عکس سلفی

ژست عکاسی مردانه، ژست عکس دونفره، ژست عکس دونفره در طبیعت، ژست عکس تک نفره دخترانه، ژست عکاسی مدلینگ و … هر ژست عکس سلفی که در نظر دارید باید بر اساس قوانین خاصی باشد. دکتر آندرج کارپارتی (Dr.Andrej Karparthy)، متخصص کامپیوتر در دانشگاه استنفورد فرمولی برای داشتن عکس سلفی فوق‌العاده ارائه کرده است:

 1. قانون سوم را رعایت کنید؛ یعنی در گرفتن عکس سلفی سعی کنید به جای اینکه صورت شما وسط عکس باشد، تنها یک سوم عکس سلفی را تشکیل بدهد.
 2. صورت خود را بچرخانید؛ جهت چرخش برای زنان به سمت پایین و برای مردان به سمت بالا است.
 3. عکس را از زاویه مرکزی و یا از بالا بگیرید.
 4. از فیلتر استفاده کنید.

عکس پروفایل

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو