آموزش اینستاگرام: طریقه‌ی استوری گذاشتن در اینستاگرام و نکات استفاده از آ

شانس چیست؟ آدم‌های خوش شانس چه ویژگی‌هایی دارند؟

فهرست مطالب

حتما شما هم تا به حال هزاران نقل قول درباره‌ی شانس شنیده‌اید! نقل قول‌هایی شبیه به:”شانس فقط یک‌بار در خانه‌ی آدم را می‌زند!” یا ” اگر شانس داشتم که این‌طوری نمی‌شد!” یا حتی ” کسی که شا‌نس تو را در این دنیا می‌سازد، خود تو هستی!” اما آیا شانس وجود دارد؟ شانس به چه معناست و چگونه می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم؟ آیا می‌توانیم کاری کنیم تا خوش‌اقبال‌تر شویم؟

خب در پاسخ این سوالات باید بگویم که بله؛ شانس وجود دارد. این پدیده، پدیده‌ای بسیار اسرارآمیز و مرموز است که شیوه‌ی عملکرد بسیار اسرارآمیزی هم دارد! البته پیدا کردن مفهوم دقیقی برای تعریف شانس کمی مشکل به نظر می‌آید! اما به زبان ساده بخواهم بگویم شانس، کاری می‌کند که در بعضی موقعیت‌ها در زندگی میان‌بر بزنیم و چیزهایی بیشتر از لیاقتمان نصیبمان شود!

حالا اگر می‌خواهید ببینید که شانس چیست و شانس از نظر علمی چه معنایی دارد و بخواهیم شانس از نظر روانشناسی را بررسی کنیم؛ لطفا در ادامه‌ی این مقاله از وبلاگ افکتینو با ما همراه باشید!

آیا شانس وجود دارد؟

همیشه وقتی صحبت از شانس و اقبال به میان می‌آید وقت شکایت کردن  است : “همیشه اقبال خوب نصیب بقیه شده و هرچه تا به حال در زندگی ما رخ داده بداقبالی بوده و بس!” انکار نکنید چون حتی اگر این کلمات را به زبان هم نیاورده باشید یک روزی از ذهنتان گذشته است! اما به راستی شما به پدیده‌ی خوش اقبالی اعتقاد دارید؟ یعنی به نظر شما این دنیا طوری طراحی شده که بر اساس قوانین فرازمینی؛ بعضی از آدم‌ها فقط به خاطر اینکه اقبالشان خوب است از بهترین موقعیت‌ها بهره‌مند شوند و بقیه سرشان بی‌کلاه بماند؟ واقعا این‌طور فکر می‌کنید؟

البته که من به شما حق می‌دهم و باور هم دارم که بخت و اقبال وجود دارد و بعضی از آدم‌ها از بقیه خوش اقبال‌ترند. اما قضیه کمی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست که کسی فقط با یکجا ایستادن توقع این را داشته باشد که به آدم خوش اقبالی تبدیل شود. آدم‌های خوش اقبال ویژگی‌هایی دارند که باعث شده تا موقعیت‌های خوب را جذب خود کنند و خوش اقبال شناخته شوند! ما در این مقاله می‌خواهیم این ویژگی‌ها را بشناسیم تا بدانیم که چگونه به آدم‌های خوش اقبال‌تری تبدیل شویم؟!

در ادامه بخوانید: چگونه مثبت نگر باشیم؟

آیا شانس واقعا وجود دارد؟

خوش اقبال و بداقبال چه کسانی هستند؟

فرض کنید همین فردا زمین جلوی خانه‌تان را طی یک تصمیم ناگهانی بکنید؛ و طی الهامات غیبی که به شما شده به گنجی چند میلیارد تومانی دست پیدا کنید. آنگاه حتما خود را آدم خوش اقبالی تلقی می‌کنید و ما نیز منکر این موضوع نمی‌شویم. همیشه موقعیت‌های خوب به بعضی از آدم‌ها رو می‌کنند. به دست آوردن یک میراث گران قیمت، به دست آوردن یک موقعیت شغلی عالی، آشنا شدن با افراد هیجان انگیز و جالب در طول زندگی و ارتقای رتبه از جمله فرصت‌هایی هستند که زمانی که نصیب یک شخص می‌شوند ما آن شخص را خوش‌اقبال تلقی می‌کنیم. یعنی تصور می‌کنیم دری از طرف آسمان به روی این افراد باز شده و فرشته‌ی مقرب الهی این موقعیت‌ها را در صندوقچه‌ای تقدیم این افراد کرده و گفته بفرمایید! این هم سفارش امروزتان! امر دیگری ندارید؟! اما باید خدمتتان عرض کنم که شما سخت در اشتباه هستید! سیستم دنیا اصلا به این شکل کار نمی‌کند. درست است که همیشه موقعیت‌های خوب نصیب همه نمی‌شوند اما دلیل این پیشامد؛ بخت و اقبال نیست؛ بلکه داستانی است که پشت هر موقعیت وجود دارد و ما باید قضیه‌‌ی کامل را از زبان آن آدم خوش اقبال بشنویم که ببینیم چقدر برای رسیدن به آن موقعیت شغلی  تلاش کرده و زحمت کشیده، یا برای داشتن روابط اجتماعی خوب چقدر روی خودش کار کرده است. راز های موفقیت 

نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود!

در مقابل هم باید به سراغ کسانی برویم که از آن‌ها به عنوان بداقبال‌های بی‌نوا یاد می‌کنیم و سعی کنیم بفهمیم علت نداشتن شانس خوب برای این افراد چیست؟ و سعی کنیم سر از داستان زندگیشان دربیاوریم. این‌که یک فرد مسئولیت تمام بدبختی‌های زندگیش را به گردن بداقبالی بیندازد اصلا منصفانه نیست. باید ببینیم اصلا آن فرد تلاشی برای بهبود اوضاع زندگی‌اش انجام داده یا فقط با یک جا نشستن و پا روی پا انداختن فقط از بداقبالی‌اش گله و شکایت کرده است؟! پس باید کمی عمیق‌تر به مسائل نگاه کنیم و عجولانه همه‌ی تقصیرها را بر گردن بخت و اقبال نیندازیم!

بگذارید مثالی برایتان بزنم تا این مفهوم را بیشتر درک کنید: هر زمان که ما هنر هنرمندی را از دور می‌بینیم یا زندگی موفق یک مولتی میلیاردر را از دور تماشا می‌کنیم به او غبطه می‌خوریم که:” چه زندگی با شکوه و عالی دارد و چه اقبالی به زندگیش روی آورده است!” خود بنده عاشق رقص باله‌ام و هر زمان که بالرینی می‌بینم به او غبطه می‌خورم که خوش به حالت که موقعیتی آن را داشتی که به دنبال علاقه‌ات بروی و الان این چنین سبک بال از این طرف به آن طرف چرخ بزنی! اما هیچ کدام از ما خون دل‌هایی که آن مولتی میلیاردر برای جمع‌آوری مال و اموالش خورده را نمی‌بینیم، هیچ کدام از ما شب بیداری‌های آن پیانیست معروف را برای تمرین کردن نمی‌بینیم، و هیچ کدام از ما پاهای زخمی و آسیب دیده‌ی آن بالرین زیبا را در کفش‌های زیبایش نمی‌توانیم تصور کنیم.

می‌خواهم به شما بگویم که هر چیز قیمتی دارد و رسیدن به هر هدف ارزشمندی، راه و روش خاص خودش را دارد و باید از روی قاعده و قانون رسیدن به آن را دنبال کنیم.

خوش اقبالی هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر به دنبالشانس خوب داشتن هستید؛ باید فرمول خوش‌ اقبالی را یاد بگیرید.

کاریزماتیک بودن را یادبگیریم.

شانس به تنهایی برای موفقیت کافی نیست!

فرمول خوش شانسی

حالا می‌خواهم پس از این زمینه‌چینی‌ها فرمول خوش‌قبالی را به شما بگویم! بفرمایید:

(خوش اقبالی: آمادگی شخصی انسان (مهارت‌ها و توانایی‌ها) + نگرش نسبت به زندگی + فرصت‌ها + غنیمت دانستن فرصت + دست به کار شدن)

بگذارید کمی برایتان موضوع را باز کنم تا بیشتر متوجه شوید: من دو دوست دارم که هردو در رشته‌ی کامپیوتر تحصیل کرده‌اند و از یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور فارق‌التحصیل شده‌اند. دوست الف من در طول مدت دانشجویی مرتب از این سمینار به آن سمینار می‌رفت و مرتب در دوره‌های مختلف شرکت می‌کرد و با هر آدمی که سر راهش قرار می‌گرفت هم‌صحبت می‌شد و هرروز را یک فرصت جدید برای شروعی دوباره می‌دانست. او دید مثبتی نسبت به مفهوم زندگی داشت و اعتقاد داشت که دنیا همواره برایش چیزهای جالب و هیجان انگیزی تدارک دیده است. او روز به روز توانایی‌هایش را ارتقا می‌داد و به دنبال موقعیت‌های شغلی مختلف بود. هر روز هم آدم‌های جدیدی در سر راهش قرار می‌گرفتند. البته سرش هم زیاد به سنگ خورد و اشتباهات زیادی را هم مرتکب شد؛ اما هیچ‌گاه نا امید نشد و همچنان با انگیزه به زندگی ادامه داد. آخر سر هم در یک شرکت بسیار بزرگ و معروف مشغول به کار شد و روز ب روز هم دارد موقعیت خودش را ارتقا می‌بخشد و بهتر می‌کند.

دوست الف من همیشه انتظار بهترین‌ها را داشت!

برعکس دوست ب من! او یک آدم گوشه‌گیر و منزوی بود که از همان ابتدا از قبول شدن در دانشگاه ناراضی بود و هر روزش را با بد و بیراه گفتن به زمین و زمان آغاز می‌کرد. وقتی موقعیت جدیدی سر راهش قرار می‌گرفت او آنقدر مشغول شکایت و گله از بداقبالی‌اش بود که آن موقعیت را اصلا نمی‌دید و از کنارش رد می‌شد. و بعدا که می‌فهمید چه اشتباهی کرده بیشتر و بیشتر گلایه کرد و ناراضی شد. تا این که تمام اطرافیانش را از دست داد و در باتلاق ناامیدی که به دست خودش درست کرده بود فرو رفت. او جرئت و جسارت بیرون آمدن از غار تاریکی که برای خودش ساخته بود، را نداشت و نسبت به هیچ آدم و موقعیت جدیدی نظر خوبی نداشت و استقبالی از موقعیت‌های جدیدی که سر راهش سبز می‌شدند، نمی‌کرد. نتیجه این شد که روز به روز احساس بیچارگی و بداقبالی بیشتری می‌کرد. هنوز که هنوز است هم اوضاعش بهتر نشده است.

دوست ب من همیشه از روبه رو شدن با موقعیت‌های جدید می‌ترسید!

چیزی که می‌خواستم در قالب این داستان به شما بگویم این است که اگر به دنبال خوش اقبالی هستید؛جرئت و جسارت داشته باشید و از غار امن زندگیتان بیرون بیایید. اقبال خوب به سراغ آدم‌های ترسو نمی‌آید! نترسید و از آدم‌‌ها و موقعیت‌های جدیدی که سر راهتان قرار می‌گیرند استقبال کنید. نمی‌گویم که همه‌ی موقعیت‌هایی که سر راهتان قرار می‌گیریند خوب و عالی هستند! یا تمام ‌آدم‌هایی که ملاقات می‌کنید آدم ‌های خوب و خیرخواهی‌اند! قطعا پیشمانی در این راه به سراغتان خواهد آمد و شاید دلتان بخواهد دوباره به غار امنتان برگردید و در را به روی همه‌ی دنیا ببندید. اما تا زمانی که در را به روی موقعیت‌های جدید باز نکنید و شکست نخورید امکان ندارد طعم پیروزی و خوش اقبالی را بچشید

پس به خود فرصت زندگی کردن و پذیرفتن خطرها را بدهید! تنها در این صورت است که خوش اقبالی خودش را در قالب موقعیت‌های مختلف به شما نشان می‌دهد.

چگونه خوش‌شانس شویم؟

در ادامه می‌خواهیم چند راه پیشنهادی برای این که خوش اقبال‌تر باشید را به شما ارائه کنیم! البته فرمول کلی خوش اقبالی همانی است که بالا خدمتتان عرض کردم و این‌ها فقط جزئیات است. اما جزئیاتی است که دانستنشان خالی از لطف نیست!

۱٫ دیدتان را تغییر دهید!

ما برای این‌که به مفهوم شانس و اثرگذاری آن در موقعیت‌ها و روی انسان‌های مختلف پی ببریم؛ با افراد زیادی مصاحبه کردیم و تحقیقات زیادی انجام دادیم. با تحقیق در مورد شانس به این نتیجه‌ رسیدیم که که اقبال نیک به آدم‌هایی که تفکر مثبت‌تری نسبت به زندگی دارند، بیشتر رو می‌آورد.

به طور خلاصه کسانی که انسا‌ن‌های شادتری هستند و کمتر به دنبال اضطراب و غم و ناراحتی می‌گردند؛ خوش اقبال‌ترند. این نتیجه را از مصاحبه با ۱۳ خانمی که در یک مصاحبه‌ی شغلی برای شرکتی معتبر قبول شده بودند؛ جمع آوری کردیم. این افراد انسان‌های شاد و مثبت‌نگری بودند و اتفاقا روابط اجتماعی بسیار خوبی هم با اطرافیانشان داشتند

نگرشتان را نسبت به زندگی عوض کنید!

۲٫ از موقعیت‌های جدید استقبال کنید!

یک نتیجه‌ی دیگر که از این تحقیقات گرفتیم این بود که انسان‌ها به هراندازه که “برونگرایی شخصیتی” داشته باشند؛ به همان اندازه هم خوش اقبال‌ترند! اگر بخواهم این کلمه‌ی قلنبه سلنبه را در قالب یک جمله‌ی ساده برایتان توضیح دهم این گونه می‌شود: ” توانایی برقرار کردن ارتباط با انسان‌های جدید”

انسان‌هایی که برونگرایی شخصیتی دارند از هر آدم و موقعیت جدیدی استقبال می‌کنند و آن را به چشم یک فرصت و موقعیت جدید می‌بینند! نتیجه این می‌شود که همان آدم جدید برایشان یک موقعیت خوش اقبالی به همراه می‌آورد!

ما برای فهمیدن صحت این موضوع آزمایش جالبی انجام دادیم: دو خانم با موقعیت‌های اجتماعی یکسان را در شرایطی قرار دادیم که سر راه هردو، موقعیت‌های جالبی قرار داشت.( مقداری پول روی زمین و ترتیب اثر برخورد با تاجری که ارتباطات زیادی داشت) یکی از خانم‌ها خودش را آدم خوش اقبالی می‌دانست و اعتقاد داشت که زندگی همیشه بهترین موقعیت‌هایش را سر راه او قرار می‌دهد. او بلافاصله پول را دید و آن را برداشت و بعد هم در کافه با تاجر هم صحبت شد. خانم دوم خود را آدم بداقبالی می‌دانست و از آن دست آدم‌ها بود که اعتقاد داشت زندگی همیشه روی بدش را به او نشان داده است. او پول را روی زمین ندید و در کافه‌ای که تاجر نشسته بود فقط چایش را نوشید و بدون هیچ حرفی محل را ترک کرد.

زبان بدن و یا بادی لنگویج

آدم‌های خوش شانس با آدم‌های زیادی ارتباط برقرار می‌کنند!

۳٫ سخت نگیرید!

شانس‌های غیرمنتظره به انسان‌هایی که رویکرد بی‌خیال‌تری نسبت به زندگی دارند، بیشتر رو می‌آورند. زیاد وسواس به خرج ندهید و زندگی را به خودتان سخت نکنید. باور کنید که لازم نیست برای صفر تا صد هرچیزی برنامه ریزی کنید. با آغوش باز به استقبال اتفاقات جدید بروید و خودتان را رها کنید تا ببینید که اقبال‌ها چگونه به سمت شما جذب می‌شوند.

شما باید بدانید که برای رسیدن به یک هدف فقط یک راه وجود ندارد و شما از صد راه مختلف می‌توانید به هدفتان برسید. پس خودتان را رها کنید و گاهی هم نگاهی به دور و برتان بیندازید تا بتوانید موقعیت‌های خوش‌اقبالی مختلف را که در سر راهتان سبز می‌شوند ببینید و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

راه‌های زیادی برای رسیدن به هدف وجود دارد! سخت نگیرید!

۴٫ ارتباطاتتان را گسترش دهید!

تجربه نشان داده است که هر چه تعداد دوستان و اطرافیانتان بیشتر باشند امکان مواجه شدنتان با شانس‌های اتفاقی هم بیشتر می‌شود. زیرا هر انسان جدیدی که وارد زندگی ما می‌شود یک موقعیت جدید برای آشنا کردن ما با دنیایی دیگر است. پس سعی کنید روابط اجتماعی خوبی داشته باشید تا بتوانید دوستان زیادی را برای خودتان دست و پا کنید! این گونه است که احتمال خوش اقبال بودنتان را افزایش می‌دهید.

ارتباطاتتان را گسترش دهید!

۵٫ کارهای متفاوت انجام دهید!

اگر فکر می‌کنید بداقبال هستید؛ سعی کنید قالب ذهنی خود را بشکنید و از چهارچوبی که برای زندگینتان تعریف کرده‌اید پا را فراتر بگذارید! برنامه‌ی غذاییتان را عوض کنید، از یک مسیر متفاوت سر کار بروید، با آدم‌های جدید معاشرت کنید، لباس‌های متفاوت بپوشید، مدل موهایتان را تغییر دهید و هر کار دیگری که شما را از دیوارهایی که دور خود کشیده‌اید بیرون بیاورد و باعث شود بتوانید موقعیت‌های خوش اقبالی اطرافتان را بهتر ببینید.

گاهی اوقات انسان به خاطر قرار گرفتن در یک شرایط یکسان همه چیز را به شکل روزمرگی می‌بیند و دیگر توجه خاصی به اطرافش ندارد! اما با تغییر دادن شرایط شاید بهتر بتواند از موقعیت‌ها بهره ببرد!

عکس های زیبا برای پروفایل 

متفاوت رفتار کنید!

۶٫ اضطراب نداشته باشید!

اضطراب دید انسان را محدود می‌کند و باعث می‌شود انسان نتواند موقعیت‌های عالی را که سر راهش سبز می‌شوند به خاطر اضطراب ببیند.

در یک فعالیت تحقیقاتی به عده‌ای از مردم گفته شد اگر به نقطه‌ای روی صفحه‌ی کامپیوتر خیره شوند به آن‌ها پاداش داده خواهد شد. در همان حین که مردم روی آن نقطه تمرکز کرده بودند نقطه‌های دیگری هم روی صفحه ظاهر شدند که مردم به خاطر اضطرابی که برای از دست ندادن پاداش داشتند؛ نتوانستند آن‌ نقطه‌ها را ببینند.

شما باید مواظب باشید تا ترس و اضطراب باعث نشود تا موقعیت‌های عالی را در زندگیتان نبینید و ترسی که از آینده دارید مقابل دیدگانتان را تار نکند.

اضطراب نداشته باشید!

۷٫ از شانسی که در خانه‌تان را زده، استقبال کنید!

حالا اگر یک موقعیت درست و حسابی امروز در خانه‌تان را بزند چه واکنشی نشان می‌دهید؟ آیا از اقبالی که خودش را در قالب موقعیت شغلی جدیدی به شما نشان داده استقبال می‌کنید یا به هزار و یک دلیل منطقی و غیر منطقی آن موقعیت را رد می‌کنید و در موقعیت فعلی‌تان باقی می‌مانید؟!

دنیا پر است از آدم‌هایی که به خاطر رد کردن شانس خوبی که یک‌بار در خانه‌شان را زده بود؛ دچار پشیمانی و اضطرابند. این آدم‌ها می‌توانند ساعت‌ها از ذلایل منطقی که در ذهنشان داشتند و به آن دلایل آن موقعیت خوب را در خانه‌شان راه ندادند؛ برایتان قصه بگویند. اما در نهایت خودشان هم می‌فهمند که تمام آن دلایل به ظاهر منطقی بهانه‌ای بیش نبوده و آن‌ها فقط از خطر کردن می‌ترسیده‌اند.

پیشنهاد ما به شما این است که این‌بار که با موقعیت جدیدی رو به رو شدید؛ اول به این فکر کنید که اگر آن موقعیت را قبول کنید و در آن پا بگذارید؛ بدترین اتفاقی که ممکن است برایتان رخ دهد چیست؟ و اگر آن موقعیت را قبول نکنید چقدر در آینده پشیمان خواهید شد؟! به این شکل با یک مقایسه‌ی ساده می‌توانید به این نتیجه برسید که کدام کفه‌ی ترازو برایتان سنگین‌تر است: “پشیمانی یا خطر کردن؟” و در آن صورت می‌توانید بهترین تصمیم ممکن را برای زندگیتان بگیرید.

انعطاف پذیری در زندگی 

با آغوش باز از شانس استقبال کنید!

سخن آخر

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم بخت و اقبال پدیده‌ای است که نمی‌توان وجود داشتن آن را انکار کرد و بله درست است که آدم‌های خوش اقبال و بداقبال زیادی در دنیا وجود دارند و خودمان هم به چشم خودمان بسیاری از آن‌ها را دیده‌ایم! اما ما با نوشتن این مقاله سعی داشتیم به شما بگوییم که شانس خوب داشتن یک پدیده‌ی فرازمینی و موهبتی خاص نیست که به بعضی از انسان‌ها داده شود و به بعضی دیگر داده نشود! بلکه همه چیز به عملکرد خود شخص در زندگی بستگی دارد. اگر فرد دید مثبتی نسبت به زندگی و پیشامدهایش داشته باشد و توصیه‌هایی را در بالا گفتیم به گوش جان بسپارد؛ مطمئن باشید که حتی اگر بداقبال‌ترین آدم دنیا هم باشد، می‌تواند زندگیش را تغییر بدهد.

امیدوارم از خواندن مقاله لذت برده باشید…:)

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو