نقاشی و آموزش نقاشی و چگونه نقاشی را یاد بگیریم آسان

سبک نقاشی غربی و شرقی و سبک نقاشی ایرانی

فهرست مطالب

شیوه ای که نقاشان در طول تاریخ احساسات و تصورات خود را به تصویر کشیده اند، همواره دستخوش تغییر بوده است. طی سالیان متمادی، ۲ سبک اصلی و مرکزی برای هنر و سبک نقاشی وجود دارد: سبک غربی و سبک شرقی. درک بهتر این سبک ها و تفاوت های میان آن ها، دانشی جذاب است که دیدی گسترده و وسیع در زمینه هنر را در اختیار ما قرار می دهد. در این بخش از وبلاگ عکس افکتینو سبک های نقاشی و شکل گیری هر یک از آن ها را با هم بررسی می کنیم.

اول از همه با سبک غربی هنر آغاز می کنیم. سبک غربی نقاشی امروزه بسیار بیشتر به چشم می خورد. نقاشی انتزاعی (Abstract Painting)، مدرنیسم (Modernism)، امپرسیونیسم (impressionism) و سبک هایی کمتر شناخته شده مثل سورئالیسم و فوتورئالیسم.

۱ ) سبک نقاشی مدرنیسم Modernism

سبک نقاشی مدرنیسم Modernism

سبک مدرنیسم، بین سال های ۱۸۶۰ تا ۱۹۷۰ پدید آمد. مدرنیسم یا نوگرایی که از آن با نام تجدد نیز یاد می شود؛ به معنی گرایش فکری و رفتاری به پدیده های فرهنگی نو و پیشرفته تر و کنار گذاشتن برخی از سنت های قدیمی است. نوگرایی یا مدرنیسم، گستره ای از جنبش های فرهنگی است که ریشه در تغییرات جامعه غربی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد. در حقیقت مدرنیسم مجموعه‌ای از جنبش‌های هنری، معماری، موسیقی، ادبیات و هنرهای کاربردی را که در این دوره زمانی رخ داده‌اند، دربردارد.

۲ ) سبک نقاشی امپرسیونیسم Impressionism

سبک نقاشی امپرسیونیسم Impressionism | عکس پروفایل افکتینو

سبک امپرسیونیسم یا دریافتگری  از هنر در اواخر قرن نوزدهم در پاریس شکل گرفت. این سبک از نقاشی به سرعت همه گیر شد. برخی از ویژگی های امپرسیونیسم عبارتند از استفاده همزمان از اشیا رایج و عجیب و استفاده از قلم موهای نازک و زوایای غیرمعمول. این شیوه مبتنی است بر نشان دادن دریافت و برداشت مستقیم هنرمند از دیدهای زودگذر با به کار بردن لخته رنگ‌های تجزیه شده و تابناک برای نمایش لرزش‌های نور خورشید. در این روش اصول مکتبی طراحی دقیق و سایه روشن کاری و ژرفانمایی (پرسپکتیو) فنی و ترکیب بندی متعادل و معماری گونه رعایت نمی‌شود.

شیوه دریافتگری به عنوان انجمنی خصوصی از سوی گروهی از هنرمندان ساکن پاریس آغاز شد و این انجمن در سال ۱۸۷۴ به نمایش همگانی آثار خود پرداخت. نام این جنبش از نام یک نقاشی از کلود مونه به نام دریافتگری، طلوع خورشید (به فرانسوی: Impression, soleil levant) گرفته شده‌است. نام امپرسیونیسم را نقادی به نام لویی لِروی در یک نقد هجوآمیز ساخت. امپرسیونیسم همچنین نام نهضتی در موسیقی است.

در این سبک نقاشی، نقاشان از ضربات «شکسته» و کوتاه قلم مو آغشته به رنگ‌های خالص و نامخلوط به جای ترکیب‌های ظریف رنگ‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از رنگ های خالص و شفاف با ضرب قلم‌های مستقل و تا حدی سریع از ویژگی‌های بارز آثار نقاشی امپرسیونیسم است. مثلاً، به جای ترکیب رنگهای آبی و زرد برای تولید سبز آن‌ها دو رنگ آبی و زرد را مخلوط نشده بروی بوم قرار می‌دهند تا رنگ‌ها «حس» رنگ سبز را در نظر بیننده به وجود بیاورد. آنها در نقاشی صحنه‌های زندگی مدرن در عوض جزئیات، تأثیرات کلی واضح را نشان می‌دهند.

نظریه رسمی آنها بر این اصل نهاده شده بود که رنگ‌ها به جای آن که بر روی جعبه رنگ با هم ترکیب شوند باید به‌طور خالص روی پرده نقاشی ریخته شوند. این هنرمندان در مورد به تصویر درآوردن پیکره آدمی به نحوی پذیرفتنی و باورپذیر که از دیرباز مشکل‌ترین بخش هنر نقاشی بود بی‌توجه بودند و گویی میلی به کوشش در این خصوص نداشتند، یا نمی‌خواستند که یک فضای قابل قبول ایجاد کنند که ارزش نام هنر را داشته باشد.

عکس های خاص پروفایل افکتینو 

۳ ) سبک نقاشی انتزاعی Abstract Painting

سبک نقاشی انتزاعی Abstract Painting

هنر انتزاعی (آبستره) یا هنر مجرد به هنری گفته می‌شود که هیچ صورت یا شکل طبیعی در جهان در آن قابل شناسایی نیست و فقط از رنگ و فرم‌های تمثیلی و غیرطبیعی برای بیان مفاهیم خود بهره می‌گیرد. به گفتهٔ مورخان هنر مدرن، کاندینسکی نخستین نقاشی است که حدود سال ۱۹۱۰ نخستین نقاشی کاملاً غیر-بازنما را عرضه کرده‌است و از آن پس، هنر انتزاعی مدرن در بسیاری از جنبش‌ها و مکاتب هنری مختلف پرورانده شده‌است.

در انتزاع مطلق کاندینسکی به این نتیجه رسید که اگر هماهنگی های ناب تصویری عاری از صور عینی یا استعاری باشند، همچون اصوات ناب موسیقی روح انگیز می شوند.هنرمند آزادانه از انگیزش های روحی خویش پیروی می کند و حتی مختار است که از صور طبیعی یکسره چشم بپوشد و خود را به نیروی بیانی شکل های رنگین بسپارد. تنها قانون او ضرورت درونی است. (دایره المعارف هنر-رویین پاکباز)

۴ ) سبک نقاشی اکسپرسیونیسم expressionism

سبک نقاشی اکسپرسیونیسم expressionism | نقاشی افکتینو

هدف اصلی این مکتب نمایش درونی بشر، مخصوصاً عواطفی چون ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود. به عبارت دیگر اکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. اکسپرسیونیسم به نوعی اغراق در رنگ ها و شکل هاست، شیوه‌ای عاری از طبیعت‌گرایی که می‌خواست حالات عاطفی را هرچه روشن تر و صریح تر بیان نماید. دوره شکل‌گیری این مکتب از حدود سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی بود ولی در کل این شیوه از گذشته‌های دور با هنرهای تجسمی همراه بوده و در دوره‌های گوناگون به گونه‌هایی نمود یافته‌است. عنوان «اکسپرسیونیسم» در سال ۱۹۱۱ برای متمایز ساختن گروه بزرگی از نقاشان به کار رفت که در دههٔ اول سدهٔ بیستم بنای کارشان را بر باز نمایی حالات تند عاطفی، و عصیان گری علیه نظامات ستمگرانهٔ حکومت‌ها، مقررات غیرانسانی کارخانه‌ها و عفونت زدگی شهرها و اجتماعات نهاده بودند. این هنرمندان برای رسیدن به اهداف خود رنگ‌های تند و مهیج و ضربات مکرر و هیجان زدهٔ قلم مو و شکل‌های اعوجاج یافته و خارج از چارچوب را با اینجاد ژرفانمایی و بدون هیچگونه سامانی ایجاد می‌کردند و هر عنصری را که آرامش بخش و چشم‌نواز بود از کار خود خارج می‌کردند.

ونسان ویلِم ون گوگ (۱۸۵۳–۱۸۹۰) نقاش معروف این سبک، زاده هلند بود. نام او در زبان هلندی فینسِنت فان خُخ تلفظ می‌شود. ونسان، تلفظ فرانسوی اسم کوچک اوست و در انگلیسی وینسنت می‌گویند (Vincent van Gogh). ون گوگ در پاریس با امپرسیونیسم و نئوامپرسیونیسم، آشنا شد و این آشنایی پیشرفت هنری او را سرعت بخشید. در ۱۰ سال آخر عمرش حدود ۹۰۰ نقاشی و ۱۱۰۰ طراحی بر جای گذاشت.

۵ ) سبک نقاشی کوبیسم cubism

آموزش نقاشی| افکتینو

حجم‌گرایی یا کوبیسم (به فرانسوی: Cubisme) یکی از سبک‌های هنری است. کوبیسم در فاصله سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۰۸ به عنوان سبکی جدی در نقاشی و تا حد محدودتری در تندیس‌گری ظهور کرد، که از نقاط عطف هنر غرب به‌شمار می‌آید. پل سزان هنرمند مشهور می گوید: ” همه چیز در طبیعت به شکل استوانه، مخروط و کره است.” این گفته، بعدها پایه و اساس سبک کوبیسم را شکل داد. سبک کوبیسم نوعی از سبک انتزاعی است و اشکال هندسی بخش مهمی از این سبک را تشکیل می دهند.

تاریخ دقیق اولین ردپای کوبیسم در هنر همیشه موضوع بحث و مناقشه میان مورخان هنر بوده‌است. برخی آغاز پیدایش آن را در تابلوی معروف «دوشیزگان آوینیون» (به فرانسوی: Les Demoiselles d’Avignon) متعلق به پیکاسو می‌دانند. این تابلو با ترکیب اشکال دندانه دار، نقش‌های هموار و فرم‌هایی برگرفته از نقاب‌های آفریقایی نقاشی شده‌است. برخی دیگر، تأثیر آثار هنرمند فرانسوی، پل سزان را بر روی پیکاسو و ژرژ براک مهم‌ترین عامل شکل‌گیری این جنبش می‌دانند.

سبک نقاشی کوبیسم قانون‌های تجارب فیزیکی را به چالش می کشید و هنرمندان را تشویق می‌کرد تا دید خود را نسبت به نقاشی تغییر دهند و آن را به عنوان تمامیتی غیر وابسته (و حتی مخالف) با تجارب فیزیکی دنیای بیرون ببینند که دارای هویت و منطق درونی مستقلی است.

۶ ) سبک نقاشی سوررئالیسم Surrealism

سبک نقاشی سوررئالیسم Surrealism 

سوررئالیسم (به انگلیسی: Surrealism) یا فراواقع‌گرایی  یکی از جنبش‌های هنری قرن بیستم است. سوررئالیسم به معنی گرایش به ماورای واقعیت یا واقعیت برتر است. زمانی که دادائیسم در حال از بین رفتن بود، پیروان آن به دور آندره برتون که خود نیز زمانی از دادائیست‌ها بود گرد آمدند و طرح مکتب جدیدی را پی ریزی کردند. این شیوه در سال ۱۹۲۲ به‌طور رسمی از فرانسه آغاز شد و فراواقع‌گرایی نامیده شد. این مکتب بازتاب نابسامانی ها و آشفتگی‌های قرن بیستم است. سوررئالیسم را می‌توان یک جنبش هنری_اجتماعیِ بنیاد ستیز به‌شمار آورد. میل به ایجادِ دگرگونی در زندگی روزمره از طریق آشکارسازی امرِ شگفت‌انگیز و تصادفی عینیِ نهفته در نظم ظاهریِ واقعیت دانست.

این سبک از نقاشی با استفاده از همپوشانی غیر منطقی تصاویر سعی در پراکندگی خلاق ذهن دارد. جنبش فرهنگی سوررئالیسم هنرهای تجسمی و نوشتن را نیز در بر می گیرد.

حالا به سراغ سبک های شرقی می رویم. این سبک از نقاشی تحت تاثیر فرهنگ های بسیاری شکل گرفته است. این سبک سابقه بیشتری نسبت به سبک های غربی دارد.

۱ ) سبک نقاشی چینی

سبک نقاشی چینی | پروفایل ساز افکتینو

سبک نقاشی چینی یکی از قدیمی ترین سبک های نقاشی است که در آن از تکنیک های خوشنویسی نیز استفاده می شود. هنرمندان چینی از جوهر رنگی برای نقاشی روی کاغذهای ابریشمی استفاده می کردند.

نقاشی چینی شش قانون اصلی دارد. این شش قانون توسط اکسزو هو نویسنده، نقاش تاریخی و منتقد بنیان‌گذاری شد. آثار معروف او «شش راه تفکر در خلق یک اثر» و «ثبت‌هایی از طبقات نقاشی باستانی» می‌باشد. او در سال ۵۵۰ بعد از میلاد به خاطر نوشته هایش توقیف شد. شش جوهر فرد در تعریف کردن معنی نقاشی شامل:

 • همنوایی روح
 • روش استخوان بندی
 • ارتباط با شئ
 • در خور بودن درج شدن
 • تقسیم‌بندی نقاشی
 • ارسال پیام توسط رونوشت

گفتنی است که با اختراع کاغذ در قرن یکم ابریشم به تدریج با مواد جدید و ارزان‌تر جایگزین شد. در طول تاریخ چین، نوشته‌های اصیل توسط خوشنویسان معروف بر روی کتیبه‌های آویزان به دیوار همچنان نقاشی می‌شود.

۲ ) سبک نقاشی ژاپنی

سبک نقاشی ژاپنی | افکتینو

در سبک نقاشی ژاپنی، خلق اثر با استفاده از جوهر سیاه بسیار شگفت انگیز است. سبک ژاپنی تحت تاثیر سبک چینی و هنر غربی-شرقی است. نقاشی ژاپنی (به ژاپنی: 画道) یکی از قدیمی‌ترین انواع از هنر ژاپنی است. این سبک از نقاشی شامل طیف گسترده‌ای از ژانرها و سبک‌های نقاشی است. زیبایی‌شناسی و طبیعت‌گرایی نقش محوری در نقاشی سنتی ژاپنی دارند. نقاشی ژاپنی تا پیش از سده ۱۶ از نقاشی چینی و سپس از هنر غربی تأثیر پذیرفته‌است. از مهم‌ترین سبک‌های نقاشی ژاپنی می‌توان به نقاشی‌های مذهبی بودایی، نقاشی با تغییر غلظت مرکب و خوشنویسی خط ژاپنی و از مهم‌ترین مکتب‌های هنر ژاپنی نیز می‌توان به اوکی‌یوئه، کانو، توسا،کورین و توهاکُو اشاره کرد.

برخی از مطرح‌ترین نقاشان غربی و شرقی ازجمله ونسان وَن گوگ، ادوار مانه، پل گوگن، ادگار دگا، جیمز مک‌نیل ویسلر، سهراب سپهری و پری‌یوش گنجی از مکتب‌های نقاشی ژاپنی در برخی از آثارشان تأثیر پذیرفته‌اند.

۳ ) سبک نقاشی هندی

هند، کشوری با فرهنگی بسیار غنی است، بنابراین سبک های هنری گسترده ای را در خود جای داده است. از نقاشی های مینیاتوری مغول تا سبک کلاسیک نقاشی به نام Tanjore.

نقاشی های مینیاتوری مغول

نقاشی های مینیاتوری مغول

نقاشی های مینیاتوری مغول عموما به سبک زندگی شاهان و شاهزادگان می پردازد. نقاشان در این سبک با توجه به جزئیات، سعی در زیبا جلوه دادن نقاشی های داشتند.

نقاشی راجپور یا راجستانی

نقاشی راجپور یا راجستانی

این مکتب در ایالت راجستان در قرن ۱۶ میلادی در دربارهای پادشاهان راجپوت منطقه رایج شد. بیشتر در و دیوارهای قصرهای راجستان پوشیده از این نوع نقاشی می باشند که درواقع صحنه هایی از حماسه بزرگ هندیان یعنی رامایانا را به تصویر کشیده است. مینیاتورهای راجستانی در جهان مشهورهستند و مضمون اصلی آن ها عشق، گذشت، قرمانی و سبک زندگی بود. در این سبک از نقاشی هندی استفاده گسترده از نقره و طلا در نقاشی به شدت رواج داشت. مکتب نقاشی راجستانی بسیار تحت تاثیر روش های نقاشی ایرانی، اروپایی، چینی و مغولی قرار گرفته بود .مکتب راجستانی دارای چهار سبک می باشد:

 • سبک میوار Mewar
 • سبک ماروار Marwar3
 • سبک هادوتی Hadoti4
 • سبک دوندر Dhunder

نقاشی تانجور

نقاشی تانجور

این مکتب نقاشی متعلق به ایالت تامیل نادو در جنوب هند و شهر تانجور می باشد. تانجور نوعی نقاشی کلاسیک محسوب می شود که در آن صورت پادشاهان، خدایان، ملکه ها و درباریان نقش می شود. این سبک نقاشی بر روی شیشه، دیوار قصرها، پارچه، چوب و عاج انجام می شود. برخی از نقاشی ها از طلای خالص ساخته می شود که بیشتر این گونه نقاشی از خدایان و الهه های هندو می باشد. نقاشی های تانجور به دلیل استفاده از طرح های رنگی غنی و توجه به جزئیات دقیق، از جمله مهم ترین نقاشی های جنوب هند به شمار می آیند.

نقاشی مدوبانی Madhubani

نقاشی مدوبانی Madhubani

 

این مکتب متعلق به ایالت بیهار و منطقه ترایی Terai در کشور نپال است و به نام مکتب میتیلا Mithila نیز مشهور می باشد. این سبک نقاشی خاص زنان طبقات بالای اجتماع هندو است و آنان هستند که نقاشی ها را نقش می کنند و زنان طبقات پایین نباید این نقاشی ها را حتی لمس کنند. داستان و موضوع این نقاشی ها خدایان، الهه ها، گل، درختان و نقوش هندسی می باشد. نقاشی مادوبانی را با قلم، قلم مو، ترکه و شاخه نازک درختان، چوب کبریت نازک بر روی پارچه، کاغذ و دیوار نقش می کنند.

سبک های نقاشی ایرانی

تاریخ هنر نقاشی در ایران به زمان غارنشینی برمیگردد. در غارهای استان لرستان تصاویر نقاشی شده از حیوانات و تصاویر کشف شده است. نقاشی ها توسط W.Semner بر روی دیواره های ساختمان ها در ملایر و فارس که به ۵۰۰۰ سال پیش تعلق دارند کشف شده است.
نقاشی های کشف شده در مناطق تپه سیالک و لرستان بر روی ظروف سفالی، ثابت می کند که هنرمندان این مناطق با هنر نقاشی آشنایی داشته اند. همچنین نقاشی هایی از دوران اشکانیان، نقاشی های معدودی بر روی دیوار که بیشتر آن ها از قسمت های شمالی رودخانه فرات بدست آمده، کشف شده است. در نقاشی های دوران هخامنشی، نقاشی از روی چهره بر سایر نقاشی های دیگر تقدم داشت. تناسب و زیبایی رنگ ها در این دوران، بسیار جالب توجه است.

مینیاتورهای ایرانی

مینیاتورهای ایرانی

نقاشی مینیاتور که به اعتقاد اکثر محققان در ایران تولد یافته و بعد به چین راه برده است، از دوره مغول به صورت تقریباً کامل تر به ایران بازگشته و هنرمندان ایرانی، تلاش بی شائبه ای را در تکمیل و توسعه آن صرف کرده اند. نقاشی مینیاتور از جمله هنرهایی است که قابلیت به تصویر درآوردن تمامی طبیعت را در قالبی کوچک دارد. نقاشی مینیاتور ایرانی در قرون اولیه بعد از ظهور اسلام، در ترکیب با خط عربی تداوم یافته و بهترین نسخه های قرآن کریم را هنرمندان مبتکر ایرانی نوشته اند و به تزئین و تذهیب مصحف شریف پرداخته اند.

طراحی مینیاتور شامل سبک های مختلفی است:

 • طراحی مینیاتور رنگی
 • طراحی مینیاتور بدون رنگ
 • طراحی مینیاتور سفید قلم

موضوع نقاشی مینیاتور، معمولاً شکار و شکارچیان، حیوانات مختلف، پرندگان، اژدها، سیمرغ و اژدها، فرشتگان، دیوان، دراویش، چوپانان همراه با گوسفندان خود، استاد و شاگرد، جوانان در حالتهای مختلف نشسته و ایستاده، زندگی روستایی و کشاورزی و اتفاقات مهم  تاریخی است و گاهی برای تزئین حاشیه ی اشعار و نوشته های کتب خطی نیز از نقاشی مینیاتور استفاده شده است.

تلفیق نقاشی چینی و نقاشی ایرانی

سبک نقاشی چینی و نقاشی ایرانی

چین از قرن هفتم به بعد به عنوان یک مرکز هنری، مهمترین انگیزه برای هنر نقاشی در ایران بود. در نتيجه اين امر و رفت و آمد مردم ايران به چين به تدريج نقاشي سبک چينی در ايران انتشار يافت. بر اثر نفوذ هنری نقاشان چين و استفاده از کاغذ، قلم و مرکب چينی و شکل و شيوه رنگ آميزی و ترکيب خطوط و ترسيم صورت بعضي حيوانات و پديده هاي ذی روح که در ميان فرهنگ و هنر مسلمين سابقه نداشته، مثل اژدها و بعضي از حيوانات افسانه اي ديگر، به تدريج اجزاي و عناصر جديدی در نقاشي ايراني داخل شد و در تصاوير خلق شده، نقش صورت هاي مغولی با چشم های بادامي و گونه های برجسته معمول گرديد و اين اختلاط و تاثير و تاثرات سبک نقاشي چينی و ايرانی در يکديگر، به ويژه در عهد تيموريان در قالب «مکتب هنري هرات» به اوج خود رسيد.

شیوه گل و مرغ

شیوه گل و مرغ

شیوه دیگری از نقاشی که از اواخر عهد صوفیه آغاز شد به نام گل و مرغ مشهور است. این نقاشی به نوعی از هنر تزیینی غرب متاثر است. بیشتر رنگ‌هایی که در نقاشی‌های گل و مرغ استفاده شده است، منشا غربی دارد. از این نقاشی‌ها بیشتر برای تزیین قلمدان، جعبه‌ها و در مواردی هم برای پشت جلد کتاب‌ها استفاده می‌شده است.

سبک قهوه خانه

سبک قهوه خانه

سبک دیگری که از دوره قاجار با حمایت مردم در نقاشی ایران رایج شد، نقاشی قهوه‌خانه‌ای بود. این شیوه در آغاز توسط نقاشانی آموزش‌ندیده بر اساس شبیه‌خوانی و پرده‌خوانی نقالان از داستان‌های حماسی و مذهبی در قهوه‌خانه‌ها کشیده شد. قهوه‌خانه‌دارها جهت جمع و جلب مشتری از اولین سفارش ‌دهندگان این پرده‌ها بودند. این شیوه به تدریج با ایجاد رسانه‌های همگانی به‌خصوص تلویزیون از رونق افتاد.

سبک سقاخانه

سبک سقاخانه

یکی از دیگر از شیوه‌هایی که در این دوره به‌وجود آمد شیوه سقاخانه بود. پیروان این سبک با تقلید مخالف بودند و سعی داشتند در آثارشان از عناصر سنتی استفاده کنند. نقاشی این سبک پیوند عمیقی با دوره‌های باشکوه هنر نقاشی اصیل ایرانی در دوره‌های گذشته دارد. ویژگی خاص هنری این مکتب استفاده از جنس و مواد دلخواه، آزادی در انتخاب نقش‌ها و طرح‌ها و رنگ‌ها و ارتباط مستقیم با فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی است. پیشرفت کار هنرمندان سقاخانه سبب پیدایش شیوه‌های جدید در نقاشی و خوشنویسی شد که گاهی تشخیص خط یا نقاشی بودن تابلو را دشوار می‌کند و بیننده را در ابهام فرو می‌برد. در این نوع نقاشی علایم خاصی مانند پنجه، علم، صور هندسی با ترکیبی از رنگ‌های غلیظ، پیچ‌ها و قوس‌های جذاب و حروف درهم استفاده می‌شود.

به هر حال نقاشی با قدمت ایرانی هنوز هم به‌عنوان یکی از بزرگترین سبک‌های نقاشی در جهان مطرح است. آسمان‌های آبی روشن، زیبایی شگفت‌انگیز شکوفه‌ها و گل‌ها بر روی درختان، طبیعت بکر و در میان آن تصاویر انسان‌هایی گوناگون، زشت و زیبا، خوب و بد به دست هنرمندان ایرانی جلوه‌ای خاص یافته و برای ایران و ایرانی افتخار فراوان آفریده است.

effectino.com

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو