رنگ سبز در روانشناسی رنگ ها چگونه تفسیر می‌شود؟

رنگ سبز در روانشناسی رنگ ها چگونه تفسیر می‌شود؟

فهرست مطالب

اسحاق نیوتن در سال ۱۹۷۶ میلادی نور سفید خورشید را به صورت طیفی از رنگ‌ها تجزیه کرد. رنگ‌های حاصل عبارتند از: رنگ قرمز، رنگ نارنجی، رنگ زرد، رنگ سبز، رنگ آبی، رنگ نیلی و رنگ بنفش. این رنگ‌ها به ترتیب دارای طول موج بالا تا طول موج پایین قرار دارند. از آن جایی که رنگ سبز در وسط طیف رنگ‎‌ها قرار دارد، رنگ تعادل است. این رنگ که از ترکیب دو رنگ اصلی یعنی رنگ آبی و رنگ زرد به دست می‌آید، رنگی سرد محسوب می‌شود. همچنین در چرخه رنگ‌ها، این رنگ مکمل رنگ قرمز است. با وبلاگ زهمراه باشید.

روانشناسی رنگ سبز

روانشناسی رنگ سبز

بر اساس روانشناسی رنگ سبز، این رنگ با احساسات مثبتی مانند هماهنگی، تعادل، نیروبخشی، عشق جهانی، آسایش، علاقه به محیط زیست در ارتباط است. همچنین رنگ سبز می‌تواند بیشترین مفهوم را به بیننده منتقل کند. از سوی دیگر، این رنگ می‌تواند احساسات منفی مانند خستگی، رکود و سستی را نیز تداعی کند. اگر اطراف ما بیش از حد سبز باشد، نشان‌دهنده فراوانی آب است و این اطمینان خاطر را می‌دهد که خطر قحطی ما را تهدید نخواهد کرد. از سوی دیگر، به‌کارگیری نابجای رنگ می‌تواند حس رخوت و معمولی بودن را القا کند.

سبز رنگ رشد، هماهنگی/ هارمونی است. سبز رنگی است که بیننده نوید رویدادهای خوب را می‌دهد. همان طور که در طبیعت مشاهده می‌کنیم، رنگ سبز نشانه رشد و نمو است. سبز بیانگر تعادل انرژی‌های ذهنی، احساسی و فیزیکی نیز می‌باشد. به هنگام خستگی، این رنگ سبز است که موجب احیای نیروی ذهنی، احساسی و فیزیکی می‌شود. به علاوه، سبز با ویژگی‌هایی مانند مطلوب و دیپلماتیک بودن پیوند دارد. سبز به ما این امکان را می‌دهد که هر موقعیتی را از زاویه‌های مختلفی ببینیم. همچنین این رنگی است که حس مالکیت و تصاحب اشیاء و افراد را القا می‌کند. این رنگ حس مادی‌گرایی را نیز برمی‌انگیزد. رواشناسی عکس پروفایل

انواع رنگ سبز

 

انواع رنگ سبز

 

رنگ سبز مانند برخی از رنگ‌های دیگر متنوع است. انواع این رنگ مفاهیم و احساسات گوناگونی را منتقل می‌کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سبز روشن/ کم‌رنگ

انواع رنگ سبز: سبز کم رنگ

رنگی است که در گیاهان معنی جوانه زدن است و نشانه نارس بودن، همچنین جوانی و بی‌تجربگی است. این رنگ به ما این امکان را می‌دهد که هر پدیده‌ای را از چشم‌انداز جدیدی بنگریم و شروعی تازه داشته باشیم.

سبز زمردی

 

انواع رنگ سبز: سبز زمردی

 

رنگی الهام‌بخش است و به معنای واقعی و همه‌جانبه حس غنی بودن را از جنبه مادی، عاطفی و ایده‌های خلاقانه، القا می‌کند.

سبز یشمی

انواع رنگ سبز: سبز یشمی

رنگ اعتماد و محرمانه بودن، درایت و دیپلماسی است.سبز یشمی نهایت سخاوت و بخشش بدون چشم‌داشت را نشان می‌دهد. این رنگ، دانش و فهم دنیوی را افزایش می‌دهد و حس روشنفکری را القا می‌کند.

سبز لیمویی

انواع رنگ سبز: سبز لیمویی

حس جوانی، سادگی، بی‌ریایی و بازیگوشی را القا می‌کند. اکثراً افراد جوان به این رنگ علاقه دارند. رنگ سبز لیمویی حس پیش‌بینی کردن را القا می‌کند و به خالی کردن ذهن از افکار منفی کمک می‌کند.

سبز تیره/ سبز پررنگ

انواع رنگ سبز: سبز تیره

در این رنگ تا حدی حس خشونت نهفته است و غالباً توسط تاجران بسیار ثروتمند و جاه‌طلب استفاده می‌شود. این رنگ همچنین سمبل حرص و طمع و عواطف خودخواهانه است.

سبز آبی

 

انواع رنگ سبز: سبز آبی

سبز آبی موجب آرامش روح می‌شود و حس محافظت و التیام عواطف را به ارمغان می‌آورد. عکس پروفایل پسرانه

سبز زیتونی

 

انواع رنگ سبز: سبز زیتونی

اگرچه به لحاظ سنتی رنگ سبز زیتونی، رنگ صلح محسوب می‌شود، این رنگ می‌تواند حس فریب و خیانت و نیز سرزنش را القا کند. علاوه بر آنچه که گفته شد، سبز زیتونی می‌تواند شخصیتی را القا کند که بر مشکلات فائق آمده و عواطف و احساسات دیگران را درک می‌کند. عکس پروفایل خوب

سبز مایل به زرد( سبز زبرجدی)

انواع رنگ سبز: سبز مایل به زرد

این رنگ نماد بزدلی، تضاد و ترس است.

سبز چمنی

سبز چمنی

این رنگ پول را تداعی می‌کند و صفاتی مانند اعتماد به نفس، ایمنی و سلامت را تداعی می‌کند. این رنگ به وفور در طبیعت یافت می‌شود.

تست روانشناسی: ویژگی‌های شخصیتی رنگ سبز

تست روانشناسی: رنگ سبز

طبق یافته‌های تست روانشناسی، افرادی که به رنگ سبز علاقه دارند، غالباً توسط دیگران به عنوان افراد باهوش تلقی می‌شوند. آن‌ها به صورت ذاتی تمام تلاش خود را در هر کاری به‌کار می‌گیرند و به کارهای خود نیز افتخار می‌کنند. از ویژگی‌های دیگر این افراد این است که متفکر هستند و از صحبت کردن در مورد موضوعات فلسفی و انتزاعی، لذت می‌برند. همچنین آن‌ها علاقه دارند در مورد آینده و رویدادهای محتمل با دیگران صحبت کنند. کسانی که در تست روانشناسی، رنگ سبز را انتخاب می‌کنند، همواره مشتاق یادگیری هستند. این افراد در محیط کار نیز خلاق هستند و ایده‌های خلاقانه آن‎‌ها در حل مشکلات بسیار راه‌گشاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند، در محیط‌های کاری موفق خواهند بود که به آن‌ها این امکان را می‌دهد که همه ایده‌های خود را عملی کنند. این افراد در مشاغلی در زمینه آموزش، توسعه تکنولوژی و پزشکی موفق عمل می‌کنند.

 

مفهوم رنگ سبز در در کشورها و فرهنگ‌های مختلف

رنگ سبز در کشورها و فرهنگ های گوناگون

به لحاظ فرهنگی این رنگ در سراسر دنیا مفاهیم گوناگونی را تداعی می‌کند. البته برخی از این معانی جهانی محسوب می‌شوند. از معانی جهانی رنگ سبز می‌توان به اجازه عبور و مرور و اقامت داشتن در مکانی خاص اشاره کرد. مثلاً چراغ سبز در راهنمایی و رانندگی و کارت سبز به معنی اجازه اقامت دائم در ایالات متحده از جمله ان معانی جهانی هستند.

در ایرلند، سبز مفهموم نمادین ویژه‌ای دارد. شاعر ایرلندی، ویلیام درنان (William Drennan)، ایرلند را «جزیره زمردین» نامیده است. البته نه فقط به خاطر فضای سبز و ییلاقاتی که دارد. بلکه به دلیل روز سنت پاتریک، که از اهمیت ویژه‌ای برای ایرلندی‌ها برخوردار است. رنگ سبز و این روز، هر دو برای ایرلندی‌ها اهمیت معنوی دارد. در سایر کشورهای غربی( به جز ایرلند) این رنگ نماد شانس، پول و حسادت است. در آمریکا سمبل شانس و رونق است. در کشور پرتغال به دلیل پیوندی که با فصل بهار دارد، رنگ امید است.

در آمریکای جنوبی که پوشیده از جنگل‌های سرسبز است، سبز نماد مرگ است. به طور خاص، در مکزیک به معنای استقلال است و در کنار رنگ سفید و رنگ قرمز، یکی از رنگ‌های تشکیل‌دهنده پرچم این کشور است. در فرهنگ آزتک‌ها رنگ سبز ، رنگ سلطنتی محسوب می‌شد. زیرا رنگ پرهایی که رئیس قبیله استفاده می‌کرد، سبز بود.

در فرهنگ‌های آسیایی، سبز سمبل ابدیت، ثروت، باروری و در بخش‌هایی نیز به معنای خیانت تعبیر می‌شود. در چین اگر مردی کلاه سبز بر سر بگذارد به این معنی است که همسرش به او خیانت کرده است. در ژاپن سبز مظهر سرزندگی و ابدیت است. این در حالی است که در اندونزی استفاده از سبز ممنوع شده است. همچنین در برخی از کشورها در خاورمیانه سبز نماد خرد است؛ از این رو مورد احترام است.

رنگ سبز در کسب و کار

رنگ سبز در کسب و کار

ممکن است به نظر برسد که در استفاده از این رنگ در لوگوی کسب و کارها محدودیتی وجود دارد، اما واقعیت نشان می‌دهد که تعداد زیادی از کسب و کارها این رنگ را برای طراحی لوگوی خود انتخاب کرده‌اند. به طور کلی، سبز به مشتری کمک می‌کند با در نظر گرفتن همه جوانب، تصمیم درستی بگیرد.

سبز، به عنوان رنگی که مظهر طبیعت است، آرامش‌بخش بوده و نیز رشد را تداعی می‌کند؛ از این رو برای نشان دادن ویژگی‌هایی نظیر دوستدار محیط زیست بودن و یا کسب و کارهایی که در حوزه کشاورزی، بازیافت، طراحی فضای سبز، باغبانی و انرژی‌های پاک به کار می‌رود.

مفهوم مذهبی رنگ سبز

سبز در مسیحیت و در کلیسای کاتولیک، با روز یکشنبه در ارتباط است و در مراسم مذهبی روز یکشنبه پارچه محراب کلیسا سبزرنگ است.

مفهوم مذهبی رنگ سبز

برای مسلمانان، سبز بسیار اهمیت دارد. از آن جهت که مسلمانان اعتقاد دارند که سبز، رنگ محبوب حضرت محمد( ص) می‌باشد.

مفهوم مذهبی رنگ سبز

رنگ سبز در اسطوره شناسی

 

رنگ سبز در اسطوره شناسی

 

سبز تداعی‌کننده ونوس، الهه عشق در اساطیر روم و نیز آفرودیت، الهه عشق و زیبایی در اساطیر یونانی است.

رنگ سبز در اسطوره شناسی

 

در اساطیر سلتی/ سلتیک، سبز خدای باروری را تداعی می‌کند.

از گوشه و کنار جهان: دانستنی‌های جالب درباره رنگ سبز

دانستنهیهای جالب درباره رنگ سبز در جهان

 

ارسطو اعتقاد داشت سبز رنگی است که در بین رنگ سیاه، نماد زمین، و رنگ سفید، سمبل آب، قرار دارد.

در داستان‌های شاه آرتور، سبز خاصیت اسرارآمیز و جادویی دارد. سبز، رنگ محبوب جورج واشینگتن، اولین رئیس جمهور آمریکا بوده است. در علم ستاره‌شناسی، سبز نماد برج سرطان(تیر) است.

سبز توسط گروه‌های گوناگون از جمله گروه‌های حافظ محیط‌زیست، افراد فعال در حوزه پیوند و اهدای اعضا، گروه حمایت از گارگران در آمریکا به کار می‌رود. همچنین سبز نماد اتحاد با چچن است.

سبز رنگی است که برای عینک دید در شب به کار می‌رود. زیرا چشم انسان نسبت به این رنگ حساس بوده و قادر به تشخیص اکثر سایه‌های این رنگ است.

سبز افسردگی، عصبانیت و اضطراب را کاهش می‌دهد. همچنین خودکنترلی و تعادل را تقویت می‌کند. به همین دلیل مهمانان برنامه‌های تلوزیونی پیش از رفتن به برنامه در اتاق سبز منتظر می‌مانند.

در پرچم بسیاری از کشورها از جمله ایران، ایتالیا، برزیل، ایرلند، بنگلادش، آفریقای جنوبی، نیجریه، پاکستان، هند و عربستان از سبز استفاده شده است. همچنین لیبی تنها کشوری است که پرچم آن تک‌رنگ و سبز است.

رنگ سبز در زبان‌های مختلف

رنگ سبز در زبانهای گوناگون

 

سبز در بسیاری از زبان‌ها معادل یکتایی دارد، مانند: viridi در زبان لاتین، हरा در زبان هندی، green در زبان انگلیسی، зеленый در زبان روسی، vert در زبان فرانسه، أخضر در زبان عربی، grün در زبان آلمانی، yeşil در ترکی، 녹색 در زبان کره‌ای و …

البته در برخی زبان‌ها از جمله زبان چینی، زبان تایلندی، زبان ژاپنی و زبان ویتنامی، برای سبز و رنگ آبی تنها یک واژه وجود دارد. در زبان‌های ایرانی نیز در گذشته، بین سبز، رنگ آبی و رنگ سیاه تمایزی وجود نداشته است.

پیشنهاد افکتینو را در بکارگیری رنگ سبز فراموش نکنید!

به طور کلی، سبز رنگی است که انرژی مثبت را القا می‌کند. اما راز استفاده از رنگ سبز این است که تعادل را در بکارگیری این رنگ رعایت کنیم. همچنین در به‌کارگیری رنگ سبز این نکته را به خاطر داشته باشید که حتما کاربرد این رنگ با پیامی که انتقال می‌دهید و همچنین ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی بافت مورد نظر همخوانی داشته باشد.

اهمیت عکس پروفایل

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو