رازهایی درباره‌ی موفقیت که کمتر به گوشتان خورده است!

رازهایی درباره‌ی موفقیت که کمتر به گوشتان خورده است!

فهرست مطالب

موفقیت چیست؟ به نظر شما چگونه می‌توانیم به انسان موفقی تبدیل شویم؟ راز موفقیت انسان‌های بزرگ چیست؟ برای بعضی‌ها موفق شدن به معنای قدرت،ثروت،سلامتی، داشتن یک رابطه‌ی سالم یا داشتن تاثیری مثبت در جهان تعریف می‌شود! همه‌ی این‌ها اهداف ارزشمندی برای زندگی هستند؛ اما باید بدانید که تعریف موفقیت برای هرکس متفاوت است. بعضی‌ها موفق شدن را در به دست آوردن پول و ثروت فراوان می‌بینند، بعضی در راه اندازی کسب و کاری موفق و بعضی دیگر خیلی ساده‌تر در کمک کردن به بقیه‌ی انسان‌ها! مهم نیست که تعریف موفقیت از نظر شما چیست و شما به دنبال موفقیت شغلی باشید یا موفقیت در روابط عاطفی؛ مهم این است که هر دیدگاهی نسبت به مسیر موفق شدن داشته باشید قطعا رسیدن به آن برایتان آسان نخواهد بود. حتما شنیدید که “مسیر رسیدن موفقیت مسیری پر پیچ و خم است و مرد میدان می‌خواهد!

ما زندگی موفق‌ترین افراد تاریخ را مورد بررسی و مطالعه قرار دادیم و به چند نکته درباره‌ی راز موفقیت انسان‌های بزرگ دست یافتیم که در این مقاله از وبلاگ افکتینو می‌خواهیم آن‌ها را با شما در میان بگذاریم!

موفقیت چیست؟

در ذهن هر کدام از ما موفق شدن ممکن است معانی و تعاریف متفاوتی داشته باشد. بعضی زندگی موفق را را به دست آوردن ثروت زیاد و برخی در داشتن یک جایگاه شغلی خوب می‌بینند. اما به راستی ثروتمند بودن و داشتن موقعیت شغلی خوب به تنهایی برای موفق بودن انسان کافیست؟! اگر شما وضعیت روابط عاطفی یکی از ثروتمندترین افراد دور و بر خود را ببینید باز هم اعتقاد دارید که او فرد موفقی است؟

همان طور که انسان دارای ابعاد مختلف است برای هر کدام از این ابعاد هم نوعی موفقیت تعریف شده است! پس هیچ گاه یک نوع موفقیت خاص وجود ندارد که با رسیدن به آن بتوانیم زندگی کامل و بی نقص و رویایی داشته باشیم. بلکه همیشه جنبه‌هایی هستند که از چشم ما پنهان می‌‌مانند. اما هنر آن است که بتوانیم تعادل را در جنبه‌های مختلف زندگیمان برقرار کنیم تا بتوانیم انسان موفقی باشیم.

خب حالا به نظر شما اگر بخواهیم انسان موفقی باشیم و در تمام ابعاد زندگیمان پیشرفت کنیم و به جایگاه خوبی برسیم چه باید بکنیم؟ عکس های پروفایل عاشقانه

البته که زندگی مسئله‌ی ریاضی و فیزیک نیست که برای هر مشکل فرمولی وجود داشته باشد و آن را حل کند! در موردموفق بودن هم همین قضیه وجود دارد؛ یعنی ما نمی‌توانیم یک لیست از باید و نبایدها به دست شما دهیم و بگوییم با عمل کردن به این دستورات حتما شخص موفقی می‌شوید! چنین قصدی هم نداریم! اما در جریان مطالعه زندگینامه‌ی انسان‌های موفق و رازهای موفقیت انسان‌های بزرگ چند نکته را بین همه‌ی آن‌ها مشترک دیدیم. پس تصمیم گرفتیم آن چند نکته را با شما درمیان بگذاریم تا بتوانیم کمکی هر چند اندک به موفق شدن شما بکنیم!

چه کنیم تا انسان موفقی باشیم؟

۱- بزرگ فکر کنید!

میکل آنژ می‌گوید: “شاید بعضی‌ها فکر کنند بزرگ‌ترین مانع و خطر برای موفق شدن این است که اهداف بزرگی داشته باشند که در راه رسیدن به آن‌ها شکست بخورند! اما این افراد سخت در اشتباهند. بزرگ‌ترین خطری که انسان را تهدید می‌کند داشتن اهداف کوچک و راضی شدن به موفقیت‌های کوچک است!”

در طول تاریخ تعداد هنرمندانی که به تاثیرگذاری میکل آنژ بوده‌اند انگشت شمارند! امروزه بعد از گذشت قرن‌ها که از مرگ او می‌گذرد هنوز آثارش در جهان درخشش خاصی دارند و هنوز مردم زیادی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند! به نظر شما مهم‌ترین عامل موفقیت در زندگی او چه بوده است؟

معمولا همه‌ی ما رویاهایی را در سر می‌پرورانیم. رویاها و آرزوهایی که به دلیل ترس از سختی‌های راه آن‌ها را رها می‌کنیم و سعی می‌کنیم اهدافی به اصطلاح “واقعی تر” برای خودمان پیدا کنیم و به دیگران هم اجازه می‌دهیم تا در مورد خودمان و اهدافمان نظر دهند که: این اهدافی که تو داری بلند پروازانه است و هیچ‌گاه نمی‌توانی به آن‌ها برسی! بدترین قسمت ماجرا هم این است که متاسفانه این حرف‌ها روی ما تاثیر می‌گذارند و روزی تسلیم شده و رهایشان می‌کنیم! خود من سال‌ها آرزوی خلبان شدن را داشتم اما زمزمه‌ی این که هزینه‌اش زیاد است، یا مگر دختر خلبان هم داریم(!) باعث شد تا کم کم آرزوی بلند پروازانه‌ام را رها کنم و به زندگی روزمره رو بیاورم! اما اگر سری به زندگینامه‌ی افراد موفق بزنید و جملات موفقیت آن‌ها را بخوانید می‌بینید که برخورد آن‌ها با این مسائل بسیار با انسان‌های عادی تفاوت دارد!

مثلا فرض کنید روزی که میکل آنژ تصمیم گرفت نقاشی را شروع کند -مانند انسان‌های عادی- از سختی مسیر می‌ترسید و جا می‌زد یا فقط به این‌که یک نقاش محلی خوب تبدیل شود و کسب و کار و درآمدی برای خودش راه بیندازد رضایت می‌داد! دیگر هیچ وقت نامش در بین بزرگ‌ترین نقاشان و هنرمندان تاریخ نمی‌درخشید! او حرفه‌ی نقاشی را شروع کرد و از همان روز اول تصمیم گرفت رد این حرفه بهترین باشد! و سرانجام هم به آرزویش رسید! امروزه کمتر کسی است که نام میکل آنژ را نشنیده باشد!

پس بلند پرواز باشید و اهداف بلند پروازانه داشته باشید! زمانی که بلند پروازید سنگ‌هایی که مردم به سمت شما پرتاب می‌کنند دیگر به شما آسیبی نخواهد رساند!

بزرگ فکر کنید

۲- کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید!

اپرا وینفری، مجری تلویزیون و یکی از ثروتمندترین و موفق‌ترین زنان دنیا، درباره‌ی موفق بودن می‌گوید:” شما زمانی در مسیر موفقیت قرار دارید که به گونه‌ای عاشق کارتان باشید که حتی اگر برای آن حقوقی هم دریافت نکنید اما باز به آن کار ادامه دهید!”

این نقل قول بسیار جالب و قابل تامل است! مخصوصا زمانی که سر کار هستید باید عمیق‌تر به این نقل قول فکر کنید! اصلا توصیه‌ی من این است که هر زمان وقت اضافه پیدا کردید جملات کوتاه موفقیت و جملات انرژی مثبت دهنده از افراد بزرگ جهان را بخوانید تا بتوانید راز موفقیت افراد ثروتمند را کشف کنید!

فرض کنید که در شغلتان بسیار موفق هستید و باید ساعات بسیاری از شبانه روز را صرف کارتان کنید و حتی از زمان بودن با خانواده و تفریحاتتان بزنید. حالا اگر از کاری که انجام می‌دهید متنفر باشید به نظرتان وضعیت زندگی شما به چه شکل خواهد بود؟ شما بیشتر زمانتان را صرف انجام کاری می‌کنید که از آن متنفر هستید! با این کار زندگیتان را به جهنم تبدیل می‌کنید!

از طرف دیگر تصور کنید کاری را که عاشق آن هستید انجام می‌دهید. در این صورت ساعاتی که کار می‌کنید اصلا باعث خستگی شما نمی‌شوند چون عاشق کارتان هستید مانند این است که دارید تفریح می‌کنید! به‌ همین دلیل حتی اگر حقوقی دریافت نکنید یا حقوق دریافتی‌تان کم باشد باز هم به آن کار ادامه می‌دهید زیرا عاشق انجام دادن ان هستید!

بسیاری از معروف‌ترین موسیقی‌دانان دنیا نیز با همین شرایط سر کرده‌اند. آن‌ها مدت‌ها فقط برای دل خودشان به صورت داوطلبانه در مجالس و جمع‌های مختلف حاضر شدند و گاهی حتی تحقیر هم شدند اما از کاری که عاشق آن بودند دست نکشیدند و بالاخره توانستند جایگاه خود را پیدا کنند!

می‌گویند هرچه درد و زحمت بیشتری بکشی هنر تو با شکوه‌تر خواهد بود!

عاشق کارتان باشید!

۳- تعادل را برقرار کنید!

فیل نایت مدیر عامل شرکت نایک می‌گوید:” یک نبرد همیشگی و غیر قابل تغییر بین کار و زندگی شخصی وجود دارد. هیچ کدام بر دیگری پیروز نمی‌شوند اما از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند. کلید موفق بودن انسان این است که شما بتوانید بین این دو تعادل را برقرار کنید!”

این نبرد همیشگی بین کار و زندگی شخصی از ابتدا وجود داشته است! اگر هدف کسی موفق شدن در کارش باشد ممکن است برای پیشرفت کردن مجبور باشد زمان زیادی را در حال کار کردن بگذراند. در نتیجه زمانی برایش باقی نمی‌ماند تا با خانواده و دوستانش سپری کند. در نتیجه از خانواده دور می‌شود و دوستانش را از دست می‌دهد.

از طرف دیگر اگر کسی بخواهد به موفقیت در زندگی زناشویی‌اش برسد باید زمان زیادی را با خانواده اش سپری کند آن‌گاه از موفقیت شغلی خود بازمی‌ماند و نمی‌تواند که تمام کارهایش را با هم پیش ببرد!

در نتیجه تعادل برقرار کردن بین این دو امر کاری سخت و نیازمند ریزبینی بسیار است. به همین دلیل است که مدیرعامل شرکت نایک اساسی‌ترین عامل موفقیت در زندگی را برقراری تعادل بین این دو امر می‌داند!

تعادل را رعایت کنید!

۴- از شکست نترسید!

“شکست شانس این را به شما می‌دهد که دوباره شروع کنید! این بار هوشمندانه‌تر!” بنیان گذار شرکت فورد

می‌خواهم داستان جالبی برایتان تعریف کنم:

می‌گویند توماس ادیسون بعد از هزار بار شکست خوردن در اختراع لامپ بار هزار و یکم بالاخره موفق شد. در یکی از مصاحبه‌هایش زمانی از او پرسیدند: “چه احساسی داری که بعد از هزار بار شکست موفق به اختراع لامپ شدی؟” ادیسون پاسخ جالبی به این سوال می‌دهد: “من هزار بار شکست نخوردم! من فقط هزار راه مختلف را پیدا کردم که با آنها نمی‌توان لامپ اختراع کرد!”

این بینش توماس ادیسون است! کسی که امروزه بشریت تمام پیشرفت‌هایش را مدیون اوست و تاریخ هیچ گاه نامش را فراموش نمی‌کند! اگر او بعد از شکست خوردن تسلیم می‌شد و آرزویش را رها می‌کرد بشر در همان وضعیتی به سر می‌برد که هزاران سال پیش بود.

ما هم باید یاد بگیریم که بعد از هر بار شکست خوردن بلند شویم و قوی‌تر و هوشمندانه‌تر از قبل به کارمان ادامه دهیم! و بدانیم که این شکست‌ها فقط پلی برای پیروزی هستند و ما را یک قدم به هدفمان نزدیک‌تر می‌کنند!

از شکست نترسید!

۵- اهدافتان را روی کاغذ بیاورید!

می‌گویند اهدافی که نوشته نشوند آرزو هستند و بس و احتمال به حقیقت پیوستن آرزو‌هایی که برای آنها هیچ تلاشی نکرده‌ایم به همان اندازه است که امیدوار باشیم تا غولی از توی چراغ جادو بیرون آمده و آرزوهای ما را به واقعیت تبدیل کند!

پس اگر می‌خواهید آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل کنید؛ شروع کنید و آن‌ها را روی کاغذ بنویسید!

می‌گویند انسان هر طور صبح خود را آغاز کند تمام روزش به همان شکل خواهد بود! فردا صبح که از خواب بیدار شدید به جای اینکه یک ساعت گیج و منگ به سقف بالای سرتان نگاه کنید تا به خاطر بیاورید که چه کسی هستید و در رخت خواب چه می‌کنید(!) سریع یک قلم و کاغذ بردارید و اهداف آن روزتان را بنویسید و دور مهم‌ترین آن‌ها خط بکشید!

با این کار نظمی به زندگی خود می‌دهید و علاقه و انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه‌ی روز و ادامه‌ی زندگیتان خواهید داشت! زیرا می‌دانید که آرزوهایتان منتظر شما هستند تا آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنید! همچنین خواندن جملات زیبا در مورد پشتکار، جملات زیبا در مورد تلاش و جملات موفقیت بزرگان سر صبح شما را پر از انگیزه و نشاط می‌کند!

هدف‌هایتان را بنویسید!

۶- مثبت اندیشی را امتحان کنید!

این حرف را از من قبول کنید. شما با منفی‌بافی و غر زدن به شرایط موجود نه تنها باعث تغییر و بهبود شرایط نمی‌شوید بلکه زندگی را برای خودتان سخت‌تر می‌کنید.

همه‌ی ما در زندگیمان مشکلاتی داریم. می‌دانم و درک می‌کنم که شرایط اجتماعی و اقتصادی مطلوب هیچ یک از ما نیستت= و هر روز با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می‌کنیم! همه‌ی این‌ها را می‌دانم. اما کنترل این مسائل از دست ما خارج هستند و زمانی که شما با دید منفی به اطرافتان نگاه می‌کنید؛ آن‌قدر زندگی را تیره و تار می‌بینید که حتی نقاط نور کوچکی که به زندگی شما وارد می‌شوند و ممکن است باعث تحول کل شرایط زندگیتان شود از دست بدهید و آن‌ها را نبینید!

می‌خواهم به شما یک توصیه کنم: از فردا به مدت ۳۰ روز سعی کنید عینک بدبینی و به قول خودتان واقع‌نگری را کنار بگذارید و با دید مثبت به تمام اتفاقات دور و برتان نگاه کنید! آن‌گاه می‌بینید که چه فرصت‌های زیادی در اعماق مشکلاتتان وجود داشتند و شما در حالی که ناراحت و غمگین بودید یا در حال غرغر کردن و شکایت از زمین و زمان بودید از کنار آن‌ها گذشتید و آن‌ها را ندیدید!

من به شخصه معجزه‌ی مثبت‌اندیشی را در زندگی شخصی خود تجربه کرده‌ام. منفی‌نگری مانند یک باتلاق است که زمانی که در آن گرفتار شوید هرچه بیشتر تقلا کنید بیشتر در آن فرو می‌روید و شرایط زندگی را برای خودتان سخت‌تر می‌کنید! امابه محض این‌که تصمیم می‌گیرید تا به نکات مثبت زندگی توجه کنید آن نقاط نور کوچک خودشان را نشان می‌دهند و باعث می‌شوند زندگی شما روز به روز بهتر و سرشارتر از موفقیت شود! عکس برای پروفایل

مثبت اندیشی را امتحان کنید!

۷- پول را هدف قرار ندهید!

تا جوان هستید موقعیت‌های شغلی مختلف را امتحان کنید و ببینید که از کدام دسته کارها بیشتر خوشتان می‌آید. ریسک‌پذیر باشید و از تغییر نهراسید. اما ریسک‌پذیری را در حد تعادل نگه دارید و قدم در راه‌هایی نگذارید که سرنوشت شومی دارند! اگر نه تا آخر عمر باید به دنبال التیام زخم‌هایتان باشید

اگر کاری را پیدا کردید که دوست دارید و از انجام دادن آن لذت می‌برید- در گزینه ی ۲ که بالا توضیح دادیم صدق کند- به دنبال پول نباشید و حتی اگر ابتدا درآمدی نداشتید در آن کار باقی بمانید و توانایی و دانشتان را افزایش دهید. پول بعدا خودش خواهد آمد! اگر ارزوی موفق شدن در کارتان ر دارید زود تسلیم نشوید و میدان را برای رقیبانتان خالی نکنید! آن گاه می‌بینید که پس از مدتی موفقیت در کار و ثروت با هم می‌آیند؛کافی است دست از تلاش برندارید!

بزرگی می‌گوید بزرگترین ریسک، ریسک نکردن است! پس تا توانایی و قدرت و جسارت جوانی را دارید ریسک پذیر باشید و کوله بارتان را از تجربه پر کنید!

پول را هدف قرار ندهید!

۸- آرزوهایتان را باور کنید!

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد موفق این است که به اهدافشان باور و اعتقاد کامل دارند. می‌دانید منظورم از باور داشتن یعنی چه؟ یعنی آن‌ها اهدافشان را آرزوهایی نمی‌بینند که قرار است غول چراغ جادویی آن را برایشان برآورده کند. آن‌ها مطمئن هستند که روزی خودشان با دست‌های خودشان آرزوها و اهدافشان را محقق خواهند کرد!

زمانی که شما به اهدافتان باور داشته باشید هر جا که از شما درباره ی هدف زندگیتان بپرسند جوابی قاطع و مطمئن به آن‌ها خواهید داد. ممکن است دیگران شما را به بلند پروازی متهم کنند و اهدافتان را دست نیافتنی و مسخره بدانند اما اگر شما به خودتان باور داشته باشید در دلتان به آن‌ها خواهید خندید که چه سطح فکر و دنیای کوچکی دارند که اهداف شما را درک نمی‌کنند. و در نهایت نیز همه به قاطعیت و باور شما احترام خواهند گذاشت!

آرزوهایتان را باور کنید!

۹- حواستان به دور و برتان باشد!

می‌گویند شخصیت انسان میانگینی از رفتارهای ۵ نفری است که بیشترین اوقات زندگی‌اش را با آن‌ها می‌گذراند! پس یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که برای گام گذاشتن در مسیر موفقیت باید بردارید این است که اطرافتان را پر از آدم‌های موفق و با انگیزه کنید! کسانی که اهداف والایی در زندگی دارند و از سطح زندگی روزمره پا را فراتر گذاشته‌اند! عکس های برای پروفایل دخترانه

ولی اگر اطرافتان را با آدم‌های سطحی و منفی پر کنید که هیچ هدف و انگیزه‌ای برای زندگیشان ندارند پس از مدتی شما هم شوق و ذوق خود برای ادامه‌ی مسیرتان را از دست می‌دهید و شبیه به همان‌ها می‌شوید!

پس در انتخاب اطرافیانتان دقت کنید!

دوستانتان را با دقت انتخاب کنید!

۱۰- وقتتان را تلف نکنید!

امروزه فیلم و سریال و شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام و … بسیاری از وقت روزانه‌ی ما را به خود اختصاص داده‌اند. من نمی‌گویم که این بخش از زندگی خود را حذف کنید چون شدنی نیست، اما می‌گویم که استفاده از این ابزار و وسایل را بهینه کنید و برای آن زمان مشخصی را در نظر بگیرید! گاهی بدون اینکه بفهمید ساعت‌ها بدون هدف در شبکه‌های اجتماعی چرخیده‌اید! توصیه‌ی من به شما این است که وقت آزاد خود را به کارهای مفیدتر و یاد گزفتن یک مهارت جدید اختصاص دهید! یادگیری این مهارت‌های کوچک زمان زیادی از شما نمی‌گیرد اما در جاهایی به دادتان می‌رسد که حتی فکرش را هم نمی‌کنید!

وقتتان را تلف نکنید!

۱۱- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید!

سرمایه‌گذاری روی خودتان یک از پرسودترین سرمایه گذاری‌هاست پس حتما امتحانش کنید!

  • ورزش کنید: صرف هزینه برای سلامتی‌تان یکی از پرسودترین سرمایه گذاری‌هاست. سعی کنید هرچقدر هم روز شلوغی دارید حتما ورزش را هم در برنامه‌ی خود جای دهید تا سلامتی جسم و روحتان را تضمین کنید! ما وقتی ورزش می‌کنیم باعث ترشح هورمون اندورفین در بدنمان می‌شویم که باعث شادابی و نشاط می‌شود و باعث می‌شود پر انرژی‌تر از قبل به کارهایمان برسیم!
  •  برای خودتان کتاب‌های خوب بخرید: سعی کنید روزانه حداقل نیم ساعت مطالعه داشته باشید! اگر به مدت یک سال مرتب این کار را ادامه دهید در هر زمینه‌ای که مطالعه دارید حرفی برای گفتن خواهید داشت!
  •  به تیپ و ظاهرتان برسید و زیبا باشید: از پوست  موهایتان مراقبت کنید، لباس‌های خوب بپوشید و به خودتان برسید آن هم فقط برای دل خودتان نه برای کس دیگر! این گونه اعتماد به نفس و عزت نفس خود را بیشتر می‌کنید و خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت!
  •  مهارت‌های مختلف را یاد بگیرید: باور کنید ثبت نام کردن در کلاس‌های آموزشی و هنری ولخرجی نیست؛ کمی نسبت به خودتان سخاوتمندانه رفتار کنید!

روی خودتان سرمایه گذاری کنید!

حرف آخر

گاهی اوقات در جاده‌ی رسیدن به هدف‌هایتان به پیچ و خم‌های بسیاری برخورد می‌کنید! اما بدانید که افرادی موفق و پیروز هستند که در این پستی و بلندی‌ها خودشان را نبازند و پس از شکست خوردن دوباره از جا برخیزند و مصمم‌تر از قبل به راهشان ادامه دهند!

پس تسلیم نشوید و بدانید که هر کس آرزویی داشته باشد و برای رسیدن به آن تلاش کند حتما دیر یا زود به آن می‌رسد!

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید:) effectino.com/blog

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو