نکند خوشبختی است که انتظار ما را می‌کشد، پروفتیل ساز افکتینو

نکند خوشبختی است که انتظار ما را می‌کشد

فهرست مطالب

ممکن است اگر کسی از شما سوال کند که خوشبحتی چیست، چشمان تان از تعجب گرد شود و پاسخ بدهید این چه سوالی است، البته‌که برای هر کس معنا و مفهوم خاصی دارد. بله ما هم این نظر شما را رد نمی‌کنیم. وقتی می‌خواهیم خوشبختی و راه‌های در مسیر آن بودن را تعریف کنیم، کلمات و عباراتی را استفاده می‌کنیم که همه در یک محور مثبت نظیر لذت، خوش‌حالی، غرور و افتخار و شکرگزاری است. برای فهم بهتر خوشبختی و تاثیرات آن نیاز است که در ابتدا خوشبختی را معنی و تفسیر کنیم.

اغلب ما خوشبختی را مجموعه‌ای از حس های خوب تعریف می کنیم و برای اینکه میزان خوشبختی همدیگر را بفهمیم سوال کلیدی‌ای که می‌پرسیم این‌است : «آیا از زندگی‌ات راضی هستی؟». اگر اندکی واقع‌بین باشیم می‌دانیم که خوشبختی و احساس خوشبختی نقش بسیاری مهمی در زندگی ما بازی می‌کند و این حس می‌تواند تاثیر زیادی بر روی نوع و سبک‌زندگی ما داشته باشد. با وجود اینکه خوشبختی و احساس رضایت از زندگی همیشه برای محققین موضوع جالب‌توجهی بوده ولی هیچ‌گاه به توافق‌نظر خاصی درباره مفهوم خوشبختی دست نیافته‌اند. البته‌که این به این معنی هم نیست که هم‌چنان ندانیم که به‌طور کلی خوشبختی بعنی‌چه! نه، به جاهایی هم رسیده‌ایم.

 تعریفی خلاصه و جمع و جور از خوشبختی

پژوهش‌های روانشناسی مثبت، انسان خوشبخت را کسی تعریف می‌کنند که غالبا در زندگی روزمره خود احساس مثبتی را تجربه می‌کند و احساسات منفی نظیر خشم یا استرس را یا تجربه نمی‌کند یا در مواردی نادر تجربه می‌کند.

در تمام مفاهیم و جملاتی که درباره خوشبختی گفته می‌شود، مثبت‌بودن کاملا حس می‌شود، این موضوع به ذهن‌مان خطور می‌کند که مثبت‌اندیشی می‌تواند یکی از مهم‌ترین پله‌های رسیدن به مقصد نهایی که همان احساس خوشبختی است،‌منجر شود.

تا اینجا که با همراه شدید ممکن است این‌همه از مثبت‌های افراد خوشبخت گفتن را این‌طور ببینید که فرد خوشبخت هیچ‌گونه نقطه سیاهی را تجربه نمی‌کند و  همیشه زندگی او گل و بلبل است. اگر این حس را منتقل کردیم اندکی تامل کنید و خواندن را ادامه دهید.

اینکه فردی خوشبخت است به این‌معنی نیست که هیچ‌گونه چالشی را سر راه زندگی خودش نمی‌بیند یا اینکه هیچ مشکلی او را از مسیر آرزوهایش دور نمی‌کند.

منظور این‌است که افراد خوشبخت بیش از آنکه احساس خود را درگیر مسائل منفی‌ای که برای‌شان رخ ‌می‌دهند، کنند، تلاش می‌کنند روحیه خود را حفظ کنند و با برخوردی قوی مشکلات را حل و فصل کنند.

 تعریفی خلاصه و جمع و جور از خوشبختی

اگر از ما بخواهید که خوشبختی را در سه جمله برای‌تان تعریف کنید این ۳ عبارت را از ما خواهید شنید:

۱- شرایط احساسی‌ای که در آن با خودتان و اطرافیان‌تان صادق هستید

۲- شرایطی که شما بهترین آنچه در توان داشته‌اید هم در زندگی روزمره و هم در زندگی شغلی‌تان ارائه کرده‌اید

۳- شما از لحاظ عاطفی و عقلانی این توانایی را دارید که به دیگران عشق بورزید

آیا خوشبختی همان احساس رضایت است؟

از آنجایی که بین احساس رضایت و خوشبختی مرز بسیاری باریکی وجود داره، تفاوت قائل‌شدن بین این دو مفهوم سخت به‌نظر می‌رسد.

نتیجه‌ای کلی که می‌توانیم بگیریم این ‌است که،خوشبختی شرایطی است که فرد از زندگی و موقعیتی که در آن هست احساس رضایت دارد. پس تا اینجا می‌توانیم بگوییم که با هم تفاوت آن‌چنانی ندارند.

اما در تعاریف علمی رضایت به‌حسی گفته می‌شه که بعد از یک تجربه خوب نظیر شنیدن یک نظر مثبت از یک دوست یا گرفتن پیام از کسی که مدت‌ها منتظرش بودیم، در ذهن‌مان ایجاد می‌شود. عکس پروفایل

چطور خوشبختی را به زندگیمان دعوت کنیم؟

تا اینجای مقاله درباره معانی خوشبختی صحبت کردیم و الآن با اندکی بررسی می‌تونید تشخیص بدید که خوشبخت هستید یا نه. برخی‌از شما ممکن‌است که موارد بالا رو به‌صورت نسبی داشته‌باشید و دنبال راه‌حل‌هایی باشید که این‌موارد رو پررنگ‌تر کنید برخی‌دیگر ممکن‌است، هیچ‌کدام از موارد رو نداشته‌باشید ولی جویای تغییر و اضافه‌کردن چاشنی‌ای به نام خوشبختی در زندگی‌تان باشید.

چطور خوشبختی را به زندگیمان دعوت کنیم؟

در ادامه راهکارهایی رو به شما معرفی خواهیم‌کرد که با اندکی تلاش خوشبختی را به زندگی‌تان اضافه خواهید کرد:

توقع از دیگران، آنچه باید حذفش کنید

مطالعات زندگی‌های روزمره نشان داده است یکی از موارد مهمی که افراد خوشبخت دلیل حس‌های مثبت‌شان می‌‌دانند،‌قناعت است. اگر شما فردی راضی هستید، با احتمال زیاد خوشبخت هم هستید. تلاش‌کردن در راستای اهداف واقع‌بینانه بدون چشمی به کمک دیگران داشتن سبب می‌شود که حال‌تان فقط وابسته به میزان پیشرفت‌تان باشد. این‌ که، بعد از رسیدن به هر موفقیتی دنبال احسنت و آفرین از سمت دیگران باشید، سبب می‌شود انسان متوقعی باشید و در صورتی‌که این تایید و تحسین را از سمت دیگران دریافت نکنید، در تلاش‌تان دودل و بی‌انگیزه شوید. بنابراین عاقلانه‌ترین کار این‌است که دست بر زانو زده و تنها منبع اتکای‌تان خودتان باشید. با توقع‌داشتن از دیگران خداحافظی کنید. عکس پروفایل دخترونه افکتینو

توقع از دیگران، آنچه باید حذفش کنید

شغلی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید

افراد خوشبخت از کار و شغل‌شان لذت می‌برند، تنها دلیل کار کردن آن‌ها درآوردن پول نیست. منبع انگیزه افراد خوشبخت، حس لذت و رضایتی‌ است که نتیجه کارهای‌شان است. پول تنها یک‌بخش از انگیزه‌ آنهاست. انسانی مفید و بالغ بودن و انتخاب‌های عاقلانه و در راستای این انتخاب‌ها به هر چالشی قدم‌گذاشتن، همه آن دلایلی است که افراد خوشبخت را صبح از خواب بیدار می‌کند.

تعداد افرادی که سال‌های طلایی و طولانی عمرشان را هدر می‌کنند تا برای خانواده‌شان پول دربیاورند و از شغل‌شان حتی نوک‌ سوزنی لذت نمی‌برند کم نیست. آنچه در این سیکل گم‌شده است اولویتی است به نام لذت و شادی. شغلی را انتخاب کنید که قبل از آن‌که، حال جیب‌تان را خوب کند، حال دل‌تان را رنگ شادی ببخشد. آنچه قابل دست‌یابی در هر موقعیتی است، پول است، آنچه ممکن‌است شما میلیونر باشید و نداشته باشید، شادی و لذت است. عکس عاشقانه برای پروفایل

شغلی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید

 شادی یک انتخاب است، آن را انتخاب کنید

اگر یک سیستم خشک هدف‌گذاری را انتخاب کرده‌اید و به شما استرس وارد می‌کند، وقتش رسیده که کنارش بگذارید. برنامه‌ای قابل انعطاف انتخاب کنید. این برنامه نیازمند تفکر مثبت و ذهنی باز است. شاد و خوشبخت بودن اولویتی است که باید بالای لیست اهداف‌تان قرار بگیرد.

حس رضایت درونی آنقدر مهم است که به هیچ اولویت دیگری نباید اجازه دهید آن را عقب بیندازید. شما مجبور نیستید که در کل زندگی یک دیدگاه ثابت داشته‌باشید و می‌توانید انعطاف‌پذیر و می‌توانید در همین‌لحظه انتخاب کنید که شاد باشید.

تغییر دیدگاه را با آغوش باز بپذیرید و تلاش کنید هرروز به سمت‌ آن حرکت کنید. ممکن‌است در ابتدای این تغییر مدام افکار منفی قبلی یقه‌تان را بگیرند و با خودتون فکر کنید که نگران بودن هم ایراد ندارد، به ما گوش کنید، اندکی رو در روی این احساسات منفی بایستید،‌ اوضاع تحت‌کنترل خواهد شد.

 شادی یک انتخاب است، آن را انتخاب کنید

از پیله تنهایی در بیایید تا پروانه خوشبختی شوید

انسان‌‌‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. این موضوعی است که از ابتدای خلقت وجود داشته که انسان‌ها در بستر گروه به‌طور کلی حال بهتری دارند، البته قصد ما در اینجا ورود به موضوعی به نام درون/برون‌گرایی نیست و کلی صحبت می‌کنیم. شادی و حال‌خوبی که ناشی از بودن در جمع است، می‌تواند علاوه‌بر سلامت روحی، سلامت جسمانی شما را هم بهبود ببخشند. اگر خودتان را ایزوله کنید و خودگویی‌های ذهنی‌تان همدم لحظات شما باشد، عجیب به‌نظر نمی‌رسد اگر احساسات منفی هم به سمت شما حمله‌ور شوند. عکس زیبا برای پروفایل

در عصر حاضر،‌که ارتباطات در بستر اینترنت آسان‌تر شده، ارتباطات حضوری کمتر شده و احساس تنهایی وغم هم به مراتب بیشتر شده‌است. مثال قابل درکی از این‌موضوع این‌است که تحقیقات نشان‌داده که افراد متاهلی که سقف مشترکی دارند از افراد مجرد شادتر و خوشبخت‌تر هستند. از این مثال می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که ارتباط نزدیک با انسان دیگر به حس خوشبختی درونی ما کمک زیادی می‌کند.

از پیله تنهایی در بیایید تا پروانه خوشبختی شوید

آیا دست از مقایسه خود با دیگران برنداشته‌اید؟

بلندپروازی خوب است، خوب است که خوبی‌ها و پیشرفت‌های دیگران را ببینید و در صورت نیاز از آن‌ها درس بگیرید، آنچه خوب نیست و اعتماد به نفس شما را نشانه خواهد گرفت و در نهایت هم دزد شادی شماست، مقایسه و حسادت است.

مقایسه‌کردن خود با دیگران، کاری نیست که بتوان به‌صورت صد در صدی جلوی آن را گرفت. بازی ذهن و قرار دادن شما در کنار دیگران فرآیندی است که ناخودآگاه اتفاق می‌افتد، مسئله‌ای که وجود دارد این‌است که باید حد و مرزی برای این مقایسه در نظر گرفت. اگر در گودال مقایسه بیفتیم، بدون اینکه بدانیم، حس بدبختی و ناکافی‌بودن همه زندگی‌مان را در بر خواهد گرفت.

اگر آن‌چنان در برانداز زندگی دیگران غرق شویم که از مسیر خودمان غافل شویم و آه‌ حسرت کشیدن عادت ما شود، ما در گودال افتاده‌ایم و در حال پوسیدگی هستیم. حواس‌تان را جمع کنید، زندگی دیگران از بیرون و فضاهای مجازی ممکن‌است بسیار کامل و رویایی به‌نظر برسد، اما ایمان‌ داشته‌باشید که پشت هر زندگی‌ای داستا‌ن‌هایی وجود دارد که روح‌تان هم از آن خبر ندارد.

یادگرفتن از دیگران خوب است اما رقابت برای رسیدن به آنچه دیگران دارند، آرامش ذهن شما را از بین می‌برد. روی اهداف و رویاهای‌ خودتان تمرکز کنید. آنچه باید در آن غرق شوید، شمردن موفقیت‌های دیگران نیست، حظ بردن از دستاوردهای خودتان است.

آیا دست از مقایسه خود با دیگران برنداشته‌اید؟

برای خوشبختی، دست از چیزهایی که برا‌ی‌تان ارزش است، نکشید

در ذهن همه ما باید و نبایدهایی وجود دارد که فکر می‌کنیم این موارد درست هستند و به آن‌ها مهر عادلانه‌بودن می‌زنیم. ما برای تعیین این ارزش‌ها غالبا انرژی روانی زیادی صرف کرده‌ایم و به سلسله بایدها و نباید‌هایی رسیده‌ایم. در گذر زمان میزان وفاداری شما به این ارزش‌ها و رد نکردن مرز عدم رعایت آن‌ها سبب می‌شود که حس شادی و افتخار کنیم. پس برای اینکه این شادی و حس‌ خوشبختی ما را ترک نکند، تلاش کنید هرگز از این ارزش‌ها کوتاه نیایید.  سبک زندگی خوشبختی 

برای خوشبختی، دست از چیزهایی که برا‌ی‌تان ارزش است، نکشید

 اگر وضعیت کنونی حس خوشبختی ندارد، در برابر تغییر منعطف باشید

ممکن است تغییر و عوض‌کردن اوضاع کنونی حسی از استرس و حال بد به شما منتقل کند. ممکن‌است صدای در ذهن شما تکرار کند که « مگه بیکاری! اوضاع که خوبه». گوش به‌این صدا ندهید. این صدا ممکن‌است در امروز و این لحظه حالتان را بهتر کند ولی در دراز مدت شما را چندین پله عقب خواهد انداخت. نترسید، در دل تغییر روید.

 اگر وضعیت کنونی حس خوشبختی ندارد، در برابر تغییر منعطف باشید

 برای خوشبخت نبودن‌تان دست از بهانه‌تراشی بردارید

همه ما وقتی مورد انتقاد اطرافیان‌مان قرار می‌گیریم برای از زیر بار مسئولیت در رفتن، دیگران و موقعیت زندگی را بهانه می‌کنیم و می‌گوییم: «پدرم از من حمایت نکرد، مادرم دوستم نداشت و جملاتی از این دست».

با فرض صحت داشتن این بهانه‌ها، اگر قرار باشد برای کم‌کاری‌های خودتان دنبال عاملی بیرونی بگردید، ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که آن را خواهید یافت. پس دست بردارید، روند شما روند بالغانه و عاقلانه‌ای نیست. امروز آن‌روزی است که باید تمام‌قد بایستید و مسئولیت کل زندگی‌تان را بر عهده بگیرید.

برای تک‌تک اتفاقات زندگی‌تان، برای هر آنچه هست و هر آنچه نیست، تنها یک مسئول وجو دارد و آن هم کسی نیست جز شما. اگر خودتان را مسئول مسائل اطراف‌تان بدانید، سیم شادی و خوشبختی خود را به خودتان وصل کرده‌اید، در حالی‌که، اگر آن را منوط به شخص دیگری کنید، انگار که کنترل را دست کس دیگری داده‌اید.

 برای خوشبخت نبودن‌تان دست از بهانه‌تراشی بردارید

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو