چه کسانی جایزه بهترین عکاسی را برده اند؟ جوایز معتبر عکاسی

جوایز معتبر عکاسی در دنیا: چگونه می توان برنده شد؟

فهرست مطالب

برخی از مسابقات عکاسی که از نوع photo contests with cash prizes هستند، برای برگزیدگان جوایز نقدی در نظر می‌گیرند. به طور کلی، برگزیده شدن در رقابت‌های عکاسی، درهای اعتبار و شهرت را به روی عکاسان می‌گشاید و ارزش کار آن‌ها را افزایش می‌دهد. کسب جایزه معتبر برای یک عکاس به عنوان عکاس سال(photographer of the year award)، به منزله شایستگی هنری اوست. این جایزه‌ها موجب می‌شوند که کار عکاسان بیشتر مورد توجه افراد دیگر قرار گیرد. علاوه بر تحسین بین‌المللی، کسب چنین افتخاراتی می‌تواند بخشی مهم و چشمگیر رزومه کاری یک عکاس را تقویت می‌کند. در این مقاله از وبلاگ عکس افکتینو نگاهی خواهیم داشت بر فهرستی از جوایز عکاسی معتبر در دنیا(photography awards categories) که بر حسب موضوع و زمینه فعالیت عکاسان ارائه می‌شود.

چرا جوایز عکاسی برای عکاسان مهم است؟

اهمیت جوایز عکاسی برای عکاسان

عکاسی یکی از هنرهای بصری است. واقعیت این است که عکاسان غالباً به ازای آثاری که از آ‌ن‌ها به نمایش درمی‌آید، درآمد کسب می‌کنند. علاوه بر مشتریان، سایر افراد نیز نتیجه نهایی کار عکاسان را مشاهده می‌کنند. هنگامی که یک عکاس کاری شاخص ارائه می‌دهد، مورد توجه دیگران قرار می‌گیرد.تبلیغات تصویری نیز به عکاسان این فرصت را می‌دهد که دیده شوند. صرف‌نظر از نوع رسانه تبلیغی، فقط بهترین تصاویر برای یک کمپین تبلیغاتی انتخاب می‌شوند. حتی هنگام ارسال یک اثر به رسانه های اجتماعی، منطقی به نظر می‌رسد که یک عکاس تصاویری را انتخاب کند که ستایش و نظرات مثبت مخاطبان را برمی‌انگیزد. برای هر عکاسی، کسب جوایز معتبر به معنی شایستگی هنری و اعتبار فوق‌العاده است. این جوایز موجب می‌شوند که نگاه افراد به سمت عکاس برنده جلب شود. علاوه بر تحسین بین‌المللی که عکاس با آن مواجه می‌شود، کسب جوایز معتبر عکاسی به بخشی پرافتخار و قابل‌توجه در رزومه کاری عکاس تبدیل می‌شود. گوگل فوتو چیست؟

جوایز عکاسی جهانی(international photography awards )

جایزه عکاسی

رقابت‌های عکاسی بین‌المللی(international photography competitions) در دنیا تنوع زیادی دارند. به عبارت دیگر، عکاسان از سراسر دنیا بر حسب موقعیت خود، به عنوان عکاس حرفه‌ای، دانشجوی عکاسی یا عکاس زن، و یا بر اساس حوزه کاری خود می‌توانند در مسابقات عکاسی در زمینه‌های مختلف از جمله عکاسی خبری، طبیعت و حیات‌وحش، مستند، پرتره، ورزشی و … در مسابقات عکاسی شرکت کنند. برای آشنایی بیشتر با برخی از جوایز بین‌المللی عکاسی معتبر در دنیا با ما همراه شوید:

حوزه عکاسی خبری و عکاسی مستند

این حوزه از عکاسی شامل رقابت‌ها و جوایز گوناگونی است که هر کدام از آن‌ها فرصت خوبی را برای دیده‌شدن عکاسان فراهم می‌کنند. ژست عکاسی

جایزه عکاسی ورلدپرس( World Press Photo Awards)

جایزه عکاسی ورلد پرس

بنیاد World Press Photo یک سازمان مستقل و غیر انتفاعی است که در آمستردام هلند مستقر است. این سازمان که در سال ۱۹۵۵ تاسیس شده است، به دلیل برگزاری مسابقه عکاسی سالانه در حوزه مطبوعات، شهرت جهانی دارد. از سال ۲۰۱۱، World Press Photo با همکاری دیده‌بان حقوق بشر، مسابقه سالانه جداگانه‌ای با عنوان Tim Hetherington Grant برای تولیدات چندرسانه‌ای روزنامه‌نگاری پایه‌گذاری کرده است.

مراسم سالانه جوایز در Oude Kerk در آمستردام برگزار می‌شود. پس از مسابقه، عکس‌های برگزیده به صورت یک مجموعه در مناطق مختلف جهان به نمایش درمی‌آیند. همچنین این عکس‌ها با مدخل‌های مختلف و به شش زبان، سالانه در قالب کتابی مستقل منتشر می‌شوند. علاوه بر انتخاب ” عکس سال ورلدپرس”، این رقابت، برندگان را در زمینه‌های گوناگون دیگر از جمله : اخبار فوری ، اخبار عمومی، مردم، ورزش، مسائل معاصر، زندگی روزانه، پرتره و طبیعت معرفی می‌کند.

جایزه پولیتزر(Pulitzer Prize)

جایزه پولیتزر

جایزه پولیتزر، جایزه‌ای در روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش‌های گوناگون دارد. این جایزه معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا است که هر ساله (از سال ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران (و نیز به نویسندگان و شاعران و موسیقی‌دانان) داده می‌شود. این جایزه به افتخار بنیان‌گذار آن، جوزف پولیتزر، روزنامه‌نگار مجاری‌تبار آمریکایی در سده نوزدهم نام‌گذاری شده‌است. بنیاد پولیتزر هر سال جایزه نیم میلیون دلاری خود را به بهترین عکس‌های خبری(best photography award winning photos) در زمینه‌های مختلف اهدا می‌کند که در میان تمام عکس‌های خبری جهان به عنوان بهترین عکس خبری افشاگرانه و جسورانه(pulitzer prize for breaking news photography) معرفی می‌شوند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید نام یک ایرانی به عنوان یکی از برندگان این جایزه بین‌المللی عکاسی(international photography awards winners) به چشم می‌خورد. تنها برنده ایرانی این جایزه، جهانگیر رزمی استکه عکس‌های وی از صحنه اعدام‌های دسته‌جمعی مخالفان جمهوری اسلامی در استان کردستان در سال ۱۳۵۸، باعث شد تا وی موفق به دریافت این جایزه شود. رزمی پس از ۲۷ سال سکوت در ۲۰۰۶ اعلام کرد که عکس‌های مشهور اعدام در کردستان را او گرفته‌است. پیش از این، جهانگیر رزمی تنها برنده ناشناس در تاریخ این جایزه به‌شمار می‌رفت. مسعود حسینی (۱۹ آذر ۱۳۶۰ کابل) عکاس افغان و خبرنگار خبرگزاری فرانسه است. عکسی که او از بازماندگان یک بمب‌گذاری انتحاری در افغانستان گرفت برندهٔ جایزه پولیتزر در سال ۲۰۱۲ شد. مسعود حسینی(international photographer)، عکاس افغان و خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز در سال ۲۰۱۲ با عکسی از بازماندگان یک بمب‌گذاری انتحاری در افغانستان، برنده جایزه پولیتزر(photography awards pulitzer) شد. عکس پروفایل خاص

جایزه Pictures of the Year International

یکی از بزرگترین رقابت‌های معتبر عکاسی در دنیا (Picture of the Year International(POYi است. جایزه POYi یک برنامه توسعه حرفه ای برای روزنامه نگاران بصری است که به صورت غیر انتفاعی توسط موسسه روزنامه نگاری دونالد وین رینولدز دانشکده روزنامه نگاری میسوری اداره می شود. POYi به عنوان یک رقابت سالانه در زمینه عکاسی خبری در سال ۱۹۴۴ آغاز شد. در واقع، هدف POYi ترویج کار عکاسان مستند و سایر عکاسان فعال در حوزه خبر است.

جایزه بین‌المللی عکاسی(International Photography Awards)

جایزه بین‌المللی عکاسی

یکی از معتبرترین جوایز عکاسی، جایزه بین‌المللی عکاسی(IPA) است که همه عکاسان حرفه‌ای، آماتور و حتی دانشجویان نیز امکان شرکت کردن در آن را دارند. در این مراسم که به صورت سالانه برگزار می‌شود، سه عکاس به عنوان برنده انتخاب می‌شوند و علاوه بر جایزه ده هزار دلاری، این فرصت را خواهند داشت که آثار خود را در نمایشگاه New York City به نمایش بگذارند. این رقابت که از سال ۲۰۰۳ آغاز شده است، سالانه در ماه دسامبر برگزار می‌شود و عکاسان می‌توانند با عکس‌های خود در زمینه‌های گوناگون از جمله هنرهای زیبا، معماری، انسان، طبیعت، تبلیغات، ورزش و … در این رقابت شرکت کنند.

جایزه National Geographic

مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافی

حدود صد سال است که عکاسان از سراسر دنیا عکس‌های خود را برای انتشار به مجله National Geographic ارسال می‌کنند. انتشار عکس در این مجله، اعتبار بالایی برای عکاسان به همراه دارد. از سال ۲۰۰۶، مسابقه سالانه‌ای برای عکاسان آماتور و حرفه‌ای در سه حوزه انسان، مکان و طبیعت برگزار می‌شود. عکس پروفایل پسرانه

جایزه عکاسی جهانی سونی(Sony World Photography Awards)

مسابقه عکاسی جهانی سونی

جایزه عکاسی جهانی سونی هر ساله با حمایت سونی و توسط سازمان عکاسی جهانی برگزار می‌شود. شرکت در این رقابت برای همه افراد بالای ۱۸ سال آزاد است و افراد می‌توانند با عکس‌های خود در ده زمینه موضوعی مختلف از جمله معماری، خلاصه، خلاق، کشف، مستند، منظره، طبیعت و حیات وحش، پرتره، زندگی سالم و ورزش در این رویداد حاضر شوند. این مسابقه در چهار گروه: رقابت حرفه‌ای، رقابت آزاد، رقابت جوانان و رقابت دانشجویی برگزار می‌شود. در رقابت حرفه‌ای حداقل سن شرکت‌کنندگان ۱۸ سال است. در قسمت آزاد، رقابت در همه دسته‌های موضوعی عکاسی آزاد است. شرط سنی در رقابت جوانان بین ۱۲-۱۹ سال است. در رقابت دانشجویی(student photography competitions) نیز شرکت کردن برای دانشجویان عکاسی دانشگاه‌های منتخب سازمان عکاسی جهانی، آزاد است و شرط سنی شرکت‌کنندگان ۱۸-۳۰ است. برای شرکت در این بخش، دانشگاه باید ثبت‌نام کند. به طور کلی، رقابت در مسابقه عکاسی جهانی سونی هزینه‌ای برای شرکت‌کنندگان ندارد و از نوع رقابتهای free photography competitions است. نکته قابل توجه در مورد این مسابقه عکاسی، تنوع جوایز آن در گروه‌های مختلف است که شامل ۵۰۰۰ دلار، تجهیزات تصویربرداری دیجیتال سونی، پرواز، اقامت و شرکت در نمایشگاه در سامرست لندن است. یکی از مسایقات بین‌المللی عکاسی در امسال (international photography competition 2019) جایزه عکاسی جهانی سونی (sony world photography awards 2019) است. آثار برگزیده  پس از اعلام برندگان(international photography awards winners)، و دریافت جایزه international photography awards 2019 در نمایشگاه ۲۰۱۹ sony world photography awards exhibition به نمایش درمی‌آید.

جایزه Hamdan International Photography Award

جایزه عکاسی همدان

این جایزه در سال ۲۰۰۱  و با حمایت مالی شاهزاده دبی، شیخ همدان بن رشید محمد آل‌مکتوم، پایه‌گذاری شد. برپایی این رقابت، دبی را در بین شهرهای فرهنگی برگزیده در دنیا قرار داد. از ویژگی‌های قابل‌توجه این رقابت این است که بالاترین میزان جایزه را در بین مسابقات عکاسی دارد. این رویداد فرصتی را برای دیده شدن آثار عکاسان در بین کارهای برتر دنیا فراهم می‌کند. از آنجایی که تمرکز این رقابت بر جنبه‌های هنری و کیفی عکس است، شرکت کردن در آن برای همه افراد از سراسر دنیا و با هر سطح از مهارت در عکاسی امکان‌پذیر است. عکس پروفایل دخترانه

جایزه Monovisions Photography Awards

مسابقه عکاسی مونو ویژن

عکاسی سیاه و سفید، هنری شگفت‌انگیز است. رقابت Monovisions Photography Awards، به این جنبه افسانه‌ای از هنر عکاسی می‌پردازد. عکاسان حرفه‌ای و آماتور می‌توانند با عکس‌های دیجیتال و غیردیجیتال خود به صورت تک‌عکس یا مجموعه، در زمینه‌های مختلف از جمله انسان، منظره، حیات‌وحش، سفر، پرتره و … در این رویداد شرکت کنند. این رویداد که نخستین بار در سال ۲۰۱۴ برگزار شد و توجه علاقمندان به عکس‌های سیاه و سفید را به خود جلب کرد، جایزه نقدی ۲۰۰۰ – ۳۰۰۰ دلار برای برندگان به همراه دارد.

جایزه Proify International Photo Competition

جایزه جهانی عکاسی

این جایزه که در سال ۲۰۱۳ پایه‌گذاری شده است شامل جایزه نقدی قابل‌توجه و تجهیزات عکاسی است. بزرگترین تفاوت این رقابت با سایر رقابت‌های عکاسی این است که شرکت‌کنندگان در این رویداد باید کسانی باشند که در سال درآمدی کمتر از ۲۰۰۰۰ دلار از حرفه عکاسی دارند. این شرط به این معنی است که علاقه‌مندان به هنر عکاسی و نیز عکاسان آماتور شانس بالایی برای به‌دست آوردن این جایزه دارند؛ به عبارت دیگر این رقابت نوعی، photography competitions for beginners است. در واقع، این رقابت به نوعی، سکوی پرش برای عکاسان تازه‌کار است. هدف بنیان‌گذاران این جایزه، کشف استعدادهای ناب و دیده‌نشده در دنیای عکاسی است.

جایزه عکاسی پرتره(Portrait Photography Awards)

مسابقه عکاسی پرتره

در حوزه عکاسی پرتره نیز جوایز گوناگونی به عکاسان اهدا می‌شود؛ از جمله این جوایز می‌توان به Taylor Wessing Portrait Prize و LensCulture Portrait Awards اشاره کرد.

جایزه برای عکاسان زن (Awards for Female Photographers)

جایزه برای عکاسان زن

برخی از جوایز عکاسی به طور اختصاصی به زنان تعلق دارد Julia Cameron Award, Trust Women Photography Award و Canon Female Photojournalist Award از جمله این جوایز معتبر عکاسی زنان هستند.

جایزه برای دانشجویان عکاسی( Awards for Photography Students)

برخی از مسابقات عکاسی نیز برندگان خود را منحصراً به دانشجویان عکاسی محدود کرده‌اند و فرصت دیده‌شدن و شکوفایی را به دانشجویان می‌دهند. BJP Breakthrough Awards, Lenscratch Student Prize و Photographique Student Award از جمله جوایز معتبر عکاسی برای دانشجویان این رشته است.

جوایز عکاسی ایرانی

شید- جایزه عکاسی ایرانی

جایزه شید یک جایزه مستقل و تخصصی عکاسی است که هر سال به یک عکاس در حوزه عکاسی مستند اجتماعی اعطا می‌شود. این جایزه یکی از جوایز معتبر عکاسی در ایران است که از سال ۲۰۱۰ برگزار می‌شود. جایزه شید هر ساله با دعوت از عکاسان مستند اجتماعی، از آن‌ها می‌خواهد تا مجموعه عکس‌های خود را برای رقابت در این رویداد ارسال کنند. هیئتی از عکاسان شناخته‌شده ایرانی و خارجی آثار دریافتی را داوری می‌کنند و در پایان جایزه که تنها یک سکه بهار آزادی است، به یک عکاس اهدا می‌شود. در این رقابت علاوه بر جایزه نقدی،که از دور اول جایزه شید ثابت مانده‌ است، نفر برنده تندیس شید را نیز دریافت می‌کند. عکس پروفایل عاشقانه

 چگونه می‌توان در یک مسابقه عکاسی برنده شد؟

چگونه در مسابقات عکاسی برنده شویم؟

رقابت‌های عکاسی یکی ار بهترین روش‌ها برای ارتقاء مهارت و آموزش عکاسی در افراد است. درست است که صرف عکاسی کردن آن هم فقط و فقط برای سرگرمی و لذت، فعالیت جالبی است اما گاهی شرکت کردن در مسابقات عکاسی می‌تواند در شکل‌گیری و تعیین مسیر شغلی یک فرد موثر باشد؛ زیرا در این رویدادها آثار توسط هیئت شناخته‌شده و حرفه‌ای بررسی می‌شوند و همراه با سایر آثار برگزیده به نمایش درمی‌آیند. اگر در فکر شرکت کردن در این رویدادها(free photography competitions 2019) و بالا بردن شانس برنده شدن، بهتر است قواعدی را رعایت کنید:

  1. قوانین مسابقه را بدانید و طبق آن عمل کنید. درست است که خواندن مجموعه قواعد، کاری خسته‌کننده است اما برای شرکت در مسابقه و کسب جایزه باید قواعد اولیه را که شامل شرایط و محدودیت‌ها است، به درستی بدانید.
  2. عکس‌های خود را دقیقاً مطابق با موضوع مسابقه انتخاب کنید. اگرچه خلاقیت و برداشت‌های شخصی از یک موضوع مهم است، اما فراموش نکنید که ملاک انتخاب داوران موضوع مسابقه است؛ بنابراین سعی کنید از روند موضوعی رقابت دور نشوید.
  3. کمی تحقیق کنید. برای اینکه شانس برنده شدن خود را افزایش دهید، آثار برندگان دوره‌های پیش را بررسی کنید. اگر مسابقه حامی مالی دارد، بهتر است کمی هم در مورد ملاک‌های انتخاب اثر از نظر آن‌ها بدانید. همچنین، اگر نام داوران منتشر شده است، بد نیست کمی هم درباره آثار و نیز خط فکری و سلایق هیئت داوران اطلاعات به‌دست آورید.
  4. از کلیشه‌ها بر حذر باشید و کمی خلاقانه عمل کنید. با انتخاب موضوعی گیرا، رنگ‌های جذاب و ترکیب غیرمعمول اما قوی، می‌توانید متفاوت از دیگران عمل کنید. سعی کنید دانش خود را در زمینه ترکیب به‌کار ببرید و در صورت لزوم نیز از ساختارشکن بودن نهراسید.
  5. نکات تکنیکی را فراموش نکنید. به یاد داشته باشید که داوران برای انتخاب عکس، استانداردهای بالایی در نظر دارند. عکس پروفایل غمگین
  6. از عوامل حاشیه‌ای بپرهیزید.
  7. سعی کنید عکس‌تان تا جای امکان تاثیرگذار باشد. شاید یک عکس تکنیکی، عکس خوبی محسوب شود اما عکسی که بتواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد، قطعاً نظر داوران را نیز جلب خواهد کرد.
  8. به یک مسابقه اکتفا نکنید و شانس برنده شدن خود را در مسابقات دیگر نیز امتحان کنید.

    effectino

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو