همه چیز درباره انعطاف پذیری

همه چیز درباره انعطاف پذیری در زندگی: چگونه انعطاف پذیر باشیم؟

فهرست مطالب

به عنوان یک فرد یا عضوی از یک گروه، کارمند یک سازمان یا کارآفرینی خودساخته، همه ما نیازمند پرورش و توسعه مهارت انعطاف پذیری(flexibility) در زندگی هستیم تا بتوانیم به راحتی مشکلات را از سر راه خود برداریم و آمادگی مواجه شدن با شرایط و رویدادهای پیش‌بینی نشده را داشته باشیم. در این مقاله از افکتینو قصد داریم اطلاعات جامعی در مورد تعریف انعطاف پذیری از جنبه‌های مختلف، تاثیر انعطاف پذیری در زندگی فردی و نیز در محیط کار و اینکه چگونه در زندگی انعطاف پذیر باشیم، ارائه کنیم.

انعطاف پذیر بودن یعنی چه؟

انعطاف پذیر بودن یعنی چه؟

انعطاف پذیر بودن درست مثل کنجکاو بودن است. در واقع، انعطاف پذیر بودن به معنی این است که جرأت این را داشته باشید که کنجکاوی خود را هنگام احساس خطر، متوقف کنید. به بیان ساده، انعطاف پذیری به معنی توقف عملی غیرموثر و ناکارآمد و یافتن راه جدید و بهتر برای رسیدن به همان هدف است. انعطاف پذیری از جمله مهم‌ترین مهارت‌ها برای افرادی است که زندگی هدفمند دارند. بسیاری از صاحب‌نظران انعطاف پذیری را تنها مهارت کلیدی برای موفقیت می‌دانند. عکس برای پروفایل

چرا مهارت انعطاف پذیری مهم است؟

مهارت انعطاف پذیری موجب می‌شود که شما توانایی تغییر در شرایط بحرانی را داشته باشید. داشتن ویژگی انعطاف پذیری از این جهت مزیت محسوب می‌شود که شما همواره و در هر شرایطی قادر خواهید بود خود را با موقعیت‌های جدید و تغییرات اطرافتان تطبیق دهید و بهتر بتوانید بر روی اهداف خود تمرکز داشته باشید و از این طریق شانس موفقیت خود را افزایش دهید. علاوه بر این، آگاهی از اینکه توانایی غلبه بر مشکلات و موانع و نیز رویارویی با موقعیت‌های جدید و پیش‌بینی نشده را دارید، موجب کاهش میزان استرس می‌شود. بنابراین، بهتر است برای کاهش استرس و رسیدن به آرامش، در جهت کسب مهارت انعطاف پذیری تلاش کنید. چطور شاد باشیم؟

انعطاف پذیری روانشناختی چیست؟

انعطاف پذیری روانشناختی

انعطاف پذیری روانشناختی یکی از جنبه‌های بنیادین سلامت محسوب می‌شود که دستیابی به آن یکی از مهم‌ترین اهداف وجود انسان است. بسیاری از رنج‌های ما حاصل غرق شدن در افکار است، اینکه نمی‌توانیم خود را از فکر کردن به بسیاری از مسائل برهانیم؛ تا جایی که این افکار، کنترل ما را به دست می‌گیرند. همه ما به صورت طبیعی الگوی فکری خاصی را در ذهن خود درونی می‌کنیم و نمی‌خواهیم خارج از آن الگو فکر کنیم. گاهی اوقات ما چنان نسبت به متعصبانه بودن این الگوهای فکری غافل هستیم که واقعیت را بر اساس آن‌ها برای خود می‌سازیم، علوم رفتاری چنین توصیفی را انعطاف ناپذیری روانشناختی می‌نامد که برخلاف انعطاف پذیری است. انعطاف پذیری در روانشناسی، عنصر اصلی سلامت روانی محسوب می‌شود. همچنین یکی از سه مهارت اصلی است برای رهبری لازم است.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۳ در زمینه انعطاف پذیری روانشناختی در محیط کار انجام شده است، کارکنانی که از میزان بالای انعطاف پذیری برخوردار بودند، کنترل بیشتری بر خود داشتند و در نتیجه رضایت بیشتری داشتند. کشدن و روتربرگ(Kashdan & Rotterburg) نیز طی پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام دادند، تعریف جالبی از انعطاف پذیری روانشناختی ارائه کردند که بر اساس آن انعطاف پذیری با در نظر گرفتن موارد زیر اندازه‌گیری می‌شود:

 1. چگونه فرد خود را با نیازهای موقعیتی تطبیق می‌دهد.
 2. چگونه منابع روانی خود را پیکربندی می‌کند.
 3. چگونه دیدگاه خود را تغییر می‌دهد.
 4. چگونه تمایلات رقابتی، نیازها و حوزه‌های مختلف زندگی خود را تعدیل می‌کند.

به طور کلی، شرط اساسی انعطاف پذیر بودن از نظر روانشناسی این است که فرد بتواند در لحظه حال زندگی کند و به محرک‌ها پاسخ دهد و بدون توجه به افکار منفی و احساسات و عواطف متضاد و البته بر اساس ارزش‌های خود، تصمیم‌گیری کند. به عبارت دیگر، برای فرد داشتن چشم‌اندازها و اهداف بلندمدت بر اساس ارزش‌های شخصی مشخص، مهم‌تر از مشکلات و چالش‌های کوتاه‌مدت و گذرا است. عکس های پروفایل دخترانه 

افراد انعطاف پذیر می‌توانند بر اهداف پیشین خود متمرکز بمانند و موانع و مشکلات موقتی را بپذیرند. همچنین، آن‌ها شنونده‌های خوبی هستند که به موقع و به درستی می‌توانند نسبت به دیدگاه‌ها و نظرات دیگران واکنش نشان دهند و تشخیص دهند که آیا دیدگاه یا رفتارشان نیاز به اصلاح شدن دارد یا نه و بر این اساس، در صورت لزوم تاثیرگذار باشند. آن‌ها می‌توانند به‌راحتی تمرکز خود را بین آنچه که هم‌اکنون می‌خواهند و آنچه که در آینده به دنبالش هستند، تغییر دهند و به هنگام ضرورت قادر به تغییر دیدگاه خود هستند. بسیاری از این مهارت‌ها به تفکر انتقادی مرتبط است.

چگونه می‌توان انعطاف پذیری روانشناختی را افزایش داد؟

چگونه انعطاف پذیری روانشناختی را افزایش دهیم؟

 

تاثیر عملکرد انعطاف پذیری  روانشناختی به شکل‌های گوناگونی بروز می‌یابد: ایجاد ارتباط موثر و کارا، سهولت در تصمیم‌گیری، حل مسئله به صورت خلاقانه، مدیریت چالش‌ها و مدیریت احساسات. راه‌های مختلفی برای افزایش انعطاف پذیری روانشناختی وجود دارد. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌شود که اساس آن‌ها آگاهی از عواطف، احساسات و تفکرات است. با ما همراه باشید.

۱٫ شاید مهم‌ترین کاری که باید انجام دهیم این است که میزان آگاهی و توجه خود را نسبت به عواطف و افکارمان افزایش دهیم، به‌ویژه هنگامی که این افکار و احساسات برای ما چالش‌برانگیز و سخت می‌شوند. بسیاری از افراد در مواجهه با این نوع احساسات، سعی می‌کنند آن‌ها را سرکوب کنند که این شیوه بسیار ناکارآمد است و موجب افزایش پریشانی و اندوه می‌شود.

۲٫ می‌توانیم با عواطف خود از در دوستی وارد شویم و آن‌ها را همان‌گونه که هستند بپذیریم و درک کنیم و نسبت به آن‌ها پاسخ آنی نداشته باشیم. باید دیدگاه خود را وسیع‌تر کنیم و همواره مواردی که در زندگی برایمان مهم است را به خود یادآوری کنیم.

۳٫ تفکر عمیق را در خود پرورش دهیم و تمام افکار و احساسات ناخوشایند را بپذیریم. پذیرش رویدادها، افکار و احساسات نامطلوب و بد راه را برای تقویت مهارت انعطاف پذیری هموار می‌سازد.

۴٫ ارزش‌های بنیادین خود را مرور کنیم. این ارزش‌ها در واقع قطب‌نمای درونی ما هستند که دقیقاً مانند یک آهنربا موجب می‌شوند بر طبق آن‌ها رفتار کنیم و تصمیم بگیریم. یادآوری و مرور این ارزش‌ها به‌ویژه در زمان‌های بحرانی رویارویی با چالش‌ها، مسیر ما را به سوی آینده روشن‌تر می‌کند.

انعطاف پذیری شناختی چیست؟

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی یکی از توانایی‌های ذهنی است که به موجب آن افراد می‌توانند جنبه‌های مختلف تفکر در مورد موضوعی را به صورت همزمان در نظر بگیرند. انعطاف پذیری در طول زندگی افراد متغیر است. محققان انعطاف پذیری را به صورت ظرفیتی توصیف می‌کنند که تفکر و توجه را بین تکالیف یا عملیاتی که در پاسخ به تغییرات قواعد و نیازها حاصل می‌شود، تغییر می‌دهد. به طور کلی، مهارت انعطاف پذیری موجب می‌شود افراد بتوانند به‌راحتی فکر کردن روی یک موضوع و یا انجام تکلیفی خاص را تغییر دهند. از جمله مولفه‌های انعطاف پذیری شناختی می‌توان به انعطاف پذیری ذهنی، توانایی تغییر تکالیف،  و توانایی تغییر توجه از موضوعی به موضوع دیگر، را نام برد. عکس برای پروفایل پسرانه

انعطاف پذیری شناختی به طور جامع‌تر، به صورت توانایی در تطبیق تفکر از موضوعات یا موقعیت‌های قدیمی به موضوعات و موقعیت‌های فعلی، تعریف می‌شود. بر این اساس، اگر فردی بتواند بر اعتقادات یا عادت‌های پیشین خود غلبه کند و آن‌ها را تغییر دهد(البته وقتی در شرایطی قرار می‌گیرد که باید این کار را انجام دهد)، از نظر شناختی فردی انعطاف پذیر محسوب می‌شود.

افراد انعطاف پذیر چه ویژگی‌هایی دارند؟

همه ما در اطراف خود افرادی را می‌بینیم که علی‌رغم وجود بسیاری از موانع و مشکلات، افرادی موفق هستند و می‌توانند رویدادهای ناخواسته و مزاحم را به‌خوبی مدیریت کنند. در واقع، این افراد به نقش کلیدی انعطاف پذیر بودن در موفقیت پی برده‌اند. در ادامه به ویژگی‌های افراد انعطاف پذیر اشاره می‌کنیم:

 1. همواره به دنبال راحتی هستند. به جای آن‌ که در حسرت وضعیت ایده‌آل خود باشند، موقعیت‌ها را آن‌گونه که هست می‌پذیرند.
 2. با شرایط سازگارند. افراد بسیار انعطاف پذیر همواره آمادگی این را دارند که خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و همیشه برای موقعیت‌های پیش‌بینی نشده، برنامه‌های متنوعی مانند C ،B ،A ( و در صورت نیاز D)، در ذهن خود دارند.
 3. بر خود و نیز شرایط حاکم، تسلط دارند. پیش از واکنش به رویدادها، کمی درنگ می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که برای هر موقعیت پیچیده‌ای، راه‌حلی وجود دارد که با تأمل می‌توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.
 4. حالت دفاعی به خود نمی‌گیرند. هنگام مواجهه با انتقاد، پیش از هر گونه واکنش، به آنچه که به آن‌ها گفته می‌شود به خوبی توجه می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که دریافت نقد صادقانه، منصفانه و بی‌پرده و واکنش مثبت نسبت به آن موجب پیشرفت‌شان می‌شود.
 5. خلاق هستند. همواره تلاش می‌کنند که در هر شرایطی راه‌های بهینه‌ای را کشف کنند. افراد انعطاف پذیر همواره در حال ابداع هستند. آن‌ها سیستم‌هایی می‌سازند که برای همه مفید است.
 6. هوش عاطفی بالایی دارند. آن‌ها شنونده‌های خوبی هستند و احساسات و افکار دیگران را به خوبی درک می‌کنند.
 7. به خود اعتماد دارند و به ندای درونی خود گوش می‌دهند.
 8. محبوب هستند. افراد انعطاف پذیر به این دلیل که به نظرات دیگران گوش می‌دهند و هنگام نیاز به دیگران کمک می‌کنند، دیگران را به سمت خود جذب می‌کنند.
 9. حس شوخ‌طبعی نسبت به زندگی دارند. آن‌ها می‌توانند طنز موجود در مشکلات و رویدادهای زندگی را درک کنند و راحت‌تر با سختی‌ها کنار بیایند.

چرا انعطاف پذیری در محیط کار اهمیت دارد؟

انعطاف پذیری در محیط کار

انعطاف پذیری در محیط کار، هم برای کارکنان و هم برای کارفرمایان به یک اندازه مهم است. نیروی کار موثر، تغییرات در بازار و نیز در حوزه تکنولوژی، تنها بخشی از دلایلی هستند که ثابت می‌کند سازمان‌ها باید به مهارت انعطاف پذیری توجه ویژه داشته باشند. انعطاف پذیری محیطی را برای کارکنان و کارفرمایان فراهم می‌کند که به موجب آن می‌توانند رویکردی متعادل در مورد کار و نیازهای فردی در پیش بگیرند. در ادامه به اهمیت انعطاف پذیری از نظر کارکنان و نیز کارفرمایان می‌پردازیم:

مزیت‌های انعطاف پذیری از دیدگاه کارکنان

اگر کارکنان در یک سازمان توانایی پذیرش تغییرات داشته باشند، فرصت‌های خود را در محیط کار گسترش خواهند داد. امروزه محیط‌های کاری پویا هستند و کارکنانی که بتوانند خود را با تغییرات پیوسته آن وفق دهند، به عنوان  نیرویی کارآمد و ارزشمند در آن سازمان تلقی می‌شوند. از این رو، تلاش برای دستیابی و تقویت مهارت انعطاف پذیری برای هر یک از کارکنان امری ضروری است. علاوه بر این، در زندگی پرهیاهوی امروز  انعطاف پذیری به کارکنان این توانایی را می‌دهد که بین مقوله کار و زندگی تعادل ایجاد کنند. سبک‌های کاری متفاوت و جدید مانند دورکاری که به لطف پیشرفت‌های تکنولوژی حاصل شده است، مرزهای بین زندگی شخصی و کاری را بسیار کم‌رنگ کرده است. به جای مقاومت، بهتر است این تغییرات را پذیرفت و با تکیه بر مهارت انعطاف پذیری، زندگی فردی و کاری را مدیریت کرد. تقویت انعطاف پذیری موجب می‌شود که افراد نسبت به تغییرات بهتر پاسخ دهند. به بیان دیگر، در بازار رقابتی این روزها، کارکنانی موفق می‌شوند که به دلیل پرورش و تقویت مهارت انعطاف پذیری در خود، سریع‌تر از دیگران به تغییرات محیط کار پاسخ می‌دهند.

مزیت‌های انعطاف پذیری از دیدگاه کارفرمایان

از نظر کارفرمایان، انعطاف پذیری افراد به معنی این است که آن‌ها تنوع در محیط کار را نوعی ارزش می‌داند. از این رو، تفاوت در فرهنگ، مذهب و نیازهای کارکنان موجب می‌شود که امروزه کارفرمایان در کار کردن، فکر کردن و تعامل با کارکنان باید انعطاف پذیری را در نظر داشته باشند. به علاوه، انعطاف پذیری تصمیم مدیریتی خوبی است. مدیران باید برنامه‌های خود را با تغییرات روز به روز محیط کار، مانند مسائل مربوط به کارکنان و مسائل غیرمنتظره کاری، تطبیق دهند. انعطاف پذیر بودن موقعیتی برد- برد است. انعطاف پذیری نسبت به کارکنان برای کارفرمایان در هر کسب و کاری مفید است، زیرا حس تعهد و اعتماد را در کارکنان ایجاد و کارکنان بااستعداد را جذب می‌کند. همچنین موجب می‌شود شرایطی فراهم شود که افراد برای یافتن راه‌حل‌هایی که به نفع همه است، تلاش کنند. عکس نوشته

چگونه در زندگی انعطاف پذیر باشیم؟

چگونه در زندگی انعطاف پذیر باشیم

در زندگی همه ما سختی‌ها، چالش‌ها و مشکلاتی وجود دارد که هر لحظه ما را می‌آزمایند و اگر ما نتوانیم خودمان با آن‌ها تطبیق دهیم، در رسیدن به اهداف خود دچار مشکلات زیادی خواهیم شد. به منظور رسیدن به اهداف خود در زندگی باید مهارت انعطاف پذیری را در خود تقویت کنیم. در ادامه توصیه‌هایی در این جهت ارائه می‌کنیم:

۱٫ به تدریج شروع کنید. انعطاف پذیر شدن یک شبه اتفاق نمی‌افتد. عجله کردن همیشه شما را به عقب می‌راند و به شما آسیب می‌زند. به جای عجله کردن، در وقت آزاد خود تجربه‌های جدیدی را امتحان کنید. محیط‌تان را تغییر دهید، مثلاً از جایی غیر از رستوران همیشگی غذا تهیه کنید. اجازه دهید حس پذیرا بودن نسبت به تجربه‌ها و رویدادهای جدید در شما پررنگ شود تا بتوانید با موقعیت‌ها و پیشامدهای ناگهانی و ناآشنا کنار بیایید.

۲٫ مغزتان را ورزش دهید. هنگامی که از قوه تخیل و مهارت حل مسئله استفاده می‌کنید مانند این است که مغزتان را برای موقعیت‌های ناگهانی و تدریجی زندگی تطبیق می‌دهید.

۳٫ کارهایی را که باید انجام دهید را بازنگری کنید: آیا لیست بلندبالایی از کارهای انجام نشده دارید؟ آیا هر روز بر اساس آن فعالیت می‌کنید؟ ممکن است جواب شما مثبت باشد اما به قیمت قرار گرفتن در وضعیتی که مجبور به انجام دادن آن باشید. ممکن است برای تطابق لیست خود و تغییرات ناگهانی در لیست‌تان مشکل داشته باشید که برای رفع آن می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید تا لیست خود را با تقسیم وظایف، به شکل بهینه‌ای تنظیم کنید:

 • کارهایی که حتماً باید آن‌ها را انجام دهید. بخشی از لیست خود را به کارهای مهم که به طور قطعی باید انجام شوند، اختصاص دهید. این قسمت از لیست باید شامل کارهایی شود که زمان انجام آن‌ها بسیار مهم است، یعنی زودتر از سایر کارها باید انجام شوند. این قسمت کوتاه‌‍‌تر از سایر قسمت‌های لیست است.
 • کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید اما در حال حاضر مجبور به انجام آن‌ها نیستید. این دسته از کارها در صورت انجام نشدن، پیامدهای منفی برای شما نخواهند داشت. البته بهتر است برای تمرین انعطاف پذیری، چند قلم از این کارها را در هفته انجام دهید.
 • اهداف و رویدادهای بالقوه، که مانند بخش اول باید انجام شوند اما مانند بخش دوم مجبور نیستید همین الان آن‌ها را انجام دهید.

۴٫ سعی کنید کارهای روتین را گاه‌به‌گاه تغییر دهید. در واقع، اگر کارهای روتین شما خسته‌کننده شده‌اند، وقت آن رسیده که تغییری در آن به‌وجود بیاورید. سعی کنید روش‌هایی را بیابید تا این فعالیت‌های کوچک را برای خود خوشایند کنید. مثلاً نوع صحبانه یا مکان خوردن آن را تغییر دهید. به طور کلی، تغییر در روال‌های عادی روزانه می‌تواند احساس انرژی، بازدهی و انعطاف پذیری شما را افزایش می‌دهد.

۵٫ در مورد اصول و اعتقادات خود بازنگری کنید. هنگامی که به اصول شخصی و حتی اعتقادات خود در مورد مسائل مختلف به دیده تردید می‌نگرید، این فرصت را می‌یابید که خود را در معرض احتمال‌های گوناگون قرار دهید و بر اساس موقعیت‌های جدید، اصول خود را سازگار کنید و به این ترتیب در جهت انعطاف پذیری در زندگی تمرین کنید.

روانشناسی عکس پروفایل 

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو