آموزش عکاسی و تکنیک های عکاسی

آموزش عکاسی، تکنیک های عکاسی ساده و موثر

فهرست مطالب

در این پست  از وبلاک افکتینو چکیده‌ای ازکتاب‌های عکاسی، کتاب آموزش عکاسی و فیلم آموزش عکاسی اطلاعاتی جمع‌ آوری کردیم، با مطالعه این مطلب از عکاسی لذت ببرید و خالق تصاویر جذاب و زییا باشید که می توانید در شبکه های اجتماعی و عکس های پروفایل خود به اشتراک بگذارید.

آموزش عکاسی مقدماتی

اگر شما اولین دوربین DSLR خود را خریداری کرده اید و میخواهید نحوه عکاسی خود را شروع کنید، می‌توانید از pdf آموزش عکاسی، فیلم آموزش عکاسی و کلاس آموزش عکاسی استفاده کنید. و از تمامی امکانات دوربین عکاسی خود استفاده کنید.

کلاس آموزش عکاسی

به کلاس آموزش عکاسی خوش آمدید. هدف ما آموزش عکاسی مقدماتی تا پیشرفته برای شما هنرمندان مشتاق است.

 یاد بگیرید دوربین خود را به درستی نگه دارید

باید سعی کنید دوربین خود را با هر دو دست نگه دارید، به این صورت که با دست راست دوربین را نگه داشته و دست چپ را زیر لنز دوربین قرار دهید تا وزن دوربین را حفظ کند. اگر نیاز به ثبات بیشتر دارید، به یک دیوار تکیه دهید یا از سه پایه دوربین استفاده کنید.
آموزش عکاسی مقدماتی

 

همیشه در حالت RAW شات بگیری

فرمت RAW مانند فرمت JPEG است، اما بر خلاف JPEG، تمام داده های تصویری که توسط سنسور دوربین شما ثبت شده است، به جای فشرده سازی آن ضبط می‌شود. هنگامی که شما ذر حالت RAW شات میگیرید، نه تنها تصاویر با کیفیت بالا دریافت می‌شود بلکه در پردازش تصویر کنترل بیشتری خواهیم داشت. مواردی مانند شدت رنگ، تعادل رنگ و کنتراست را تنظیم می‌کند. اگر زمان و فضای کافی داشته باشید، بهتر است از حالت RAW استفاده کنید و میتوانید با مطالعه دستورالغمل دوربین خود چگونگی سوئیچ GPEG به RAW را بررسی کنید. عکس های دخترانه

 

آموزش عکاسی مقدماتی، نحوه عکاسی

 پس زمینه و backgaround

هدف از گذاشتن تصویری در پس زمینه این است که به مخاطب یک دید کلی از موضوع اصلی تصویر بدهد. پس زمینه باید از رنگ های‌آرام و الگوهای ساده به جهت جذب مخاطب استفاده شود. عکس های پسرانه

 

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی،effectino.com

 درک مثلثی

درک مثلثی به ۳ عامل بستگی دارد: ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر.

رعایت این ۳ مورد برای زمانی که به حالت دستی عکاسی میکنیم الزامی است. عکس های خاص

ایزو:

ایزو حساسیت دوربین به نور را کنترل میکند. تنظیم پایین ISO به این معنی است که دوربین کمتر حساس به نور خواهد بود، در حالیکه ISO بالاتر به معنای حساسیت بیشتری نسبت به نور است.

آموزش عکاسی حرفه ای

 

دیافراگم:

تنظیم مقدار باز و بسته شدن لنز دوربین دیافراگم است که کنترل شدت میزان نور به سنسور دوربین و عمق میدان دید را تنظیم می‌کند. نشانگر تنظیم دیافراگم f است. مقدار f پایین عمق باریک و نور گسترده تر میدهد و  مقدار f بالا گذر نور کمتر و عمق گسترده تر می‌شود. عکس دخترانه

 

آموزش عکاسی حرفه ای، افکتینو

سرعت شاتر:

مدت زمانیکه شاتر در هنگام عکس گرفتن باز و بسته شود،سرعت شاتر گویند. هرچه شاتر به مدت طولانی تر باز بماند، نور بیشتری از طریق سنسوردوربین منتقل می‌شود.ویک شات سریع برای عکس های سریع و فوری مناسب است. سرعت شاتر طولانی جلوه های جالبی به عکس می‌دهد که لزوما نیاز به ۳ پایه است. عکس زیبا

 

آموزش عکاسی حرفه ای

 تنظیمات فلش

اگر قبل از شروع به عکاسی در نور کم و یا مکان های تاریک، شدت فلاش را تنظیم نکنید، با مواردی همچون چشم‌های قرمز و سایه های تیره مواجه می‌شوید. تا جایی که امکان دارد، از ISO برای تنظیم نور مناسب کمک بگیرید، در بعضی مواقع نور کافی برای عکاسی مناسب نیست، ملزم به استفاده از فلش هستید.
تنظیمات فلش را از منوی دوربین پیدا کنید و شدت روشنایی آن را تنظیم کنید، عکس طبیعت

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی حرفه‌ای

 

 قبل از شات، ایزو را چک کنید

اگر بعد از عکاسی، متوجه شدید ISO تنظیم نبوده، هیچ کاری جز از دست دادن عکس های گرفته شده ندارید. برای جلوگیری از این غافلگیری ناخوشایند، قبل از شروع به عکس گرفتن، عادت کنید تنضیمات ISO را بر اساس موقییعت تنظیم کنید. عکس عاشقانه

 

آموزش عکاسی حرفه ای-effetino.com

 

نمودار هیستوگرام

بهترین روش ارزیابی نوردهی استفاده از نمودار هیستوگرام روی LCD دوربین است. نمودار هیستوگرام اطلاعاتی درباره محدوده تونالیته روشنی و تاریکی را نشان میدهد.

 

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی حرفه‌ای، افکتینو

رعایت قانون سوم Rule Of Thirds

آموزش عکاسی دیجیتال:
قانون سوم در آموزش عکاسی بر این باور و ایده است، زمانیکه سوژه مورد نظر در مرکز تصویر نباشد، عکسی جالب و متعادلی خواهید داشت. بعضی از دوربین ها دارای یک گزینه شبکه هستند که میتوانید با روشن کردن آن، از این ایده استفاده کنید. قابلیت این قانون، مرکزیت نداشتن سوژه و داشتن عکس متفاوت است. عکس غمگین

 

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی

 

آموزش عکاسی حرفه‌ای

آموزش عکاسی پرتره :

دیافراگم وسیع مناسب برای عکاسی پرتره حرفه‌ای
بهترین راه برای رسیدن به یک پورتره زیبا تنظیم دیافراگم به صورت وسیع است، به این معنی که هرچه مقدار f پایین تر باشد، پورتره بهتری در تصویر ظاهر میشود.در این حالت بهتر است از ابتدا دیافراگم را در حالت AV/A تنظیم کنید و سعی کنید با دیافراگم های مختلف عکس بگیرید. عکس گل

 

آموزش عکاسی حرفه ای، عکاسی پرتره، effectino.com

فوکوس روی چشم

آموزش عکاسی پرتره:
در هنگام گرفتن عکس پرتره، باید ناحیه کوچکی از سوژه را در نظر بگیرید و روی آن فوکوس کنید، با این روش یک عکس پرتره حرفه‌ای زیبا و واضح خواهید داشت. چشم ها به طور خاص یک ویژگی مهم و جالب توجه چهره به حساب می‌آیند، به خصوص اگر به صورت close up و headshots باشد. برای اینکه هر دو چشم زیبا و واضح باشد، روی نقطه ای در یک چشم فوکوس کنید، دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و به صورت اتوماتیک هر دو چشم شناسایی میشود و آماده شات میباشد.

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی،effectino.com

 

استفاده از لنزهای تله

عکاسی پرتره حرفه‌ای:
لنز های واید که در عکاسی کلوز آپ استفاده می شوند اجزای صورت شخص را تحریف و تصاویر ناخوشایندی خلق می کند. انتخاب بهتر برای عکاسی پرتره استفاده از لنز استاندارد یا لنز‌های تله کوتاه است. فاصله کانونی استاندارد برای پرتره با سوژه عکاسی رعایت شود.

 

آموزش عکاسی حرفه ای، عکاسی پرتره، effectino.com

پرتره high-key

نورover را انتخاب کنید تا تاثیرنور high-key را ایجاد کند و ظاهر ظریفی در پرتره خانم ها و و عکس کودکان نمایان شود. عکاسی با فرمت فایل RAW امکان ویرایش بیشتری به شما می دهد، به طوری که شما می توانید در مقایسه با JPEG جزئیات بیشتری را از طیف رنگی موجود در فایل های RAW استخراج کنید. این روش با اپلیکیشن های ویرایش عکس نیز امکان پذیر است.

آموزش عکاسی حرفه ای، عکاسی پرتره، effectino.com

 

 پرتره دسته جمعی

برای اینکه مطمئن شوید چهره همه افراد در عکس واضح است، حداقل از دیافراگم f/8 با یک لنز واید استفاده کنید. اما اگر در محیط داخلی پرتره دسته جمعی می‌اندازید، در آن دیافراگم بهتر است از ایزوی بالا استفاده کنید تا بدون سه پایه عکس واضحی داشته باشید. عکس شما ممکن است پر از نویز باشد، و حتی ممکن است سرعت شاتر هم به اندازه کافی بالا نباشد که تصویر واضحی ارائه دهد. یک ترفند در اینجا این است که تمام افراد را در یک خط در فاصله کانونی یکسان قرار دهید، به این ترتیب دیافراگم لازم نیست که خیلی باریک باشد.

 

آموزش عکاسی حرفه ای، عکاسی پرتره

 

نحوه عکاسی (LandScape)

 سه‌پایه عکاسی

اگر میخواهید عکس هایی با رنگ های تیز را در نور کم بدون افزایش ISO بگیرید، حتما نیاز به یک سه پایه دوربین دارید. با استفاده از سه‌پایه میتوانید شاتر را چند ثانیه یا دقیقه نگه دارید و عکس های فوق‌العاده‌ای بگیرید. هنگام خرید سه پایه، به وزن، ارتفاع و ثبات آن توجه کنید.

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی،effectino.com

 

فیلتر های مدرج ND و پولاریزه

عکاس های لند اسکیپ اغلب برای حل مشکلات نوردهی یا دستیابی به افکت هایی که ایجاد آنها با برنامه‌های ویرایشی سخت است، فیلترها و لنز‌های مختلفی را با خود حمل می کنند. اگرچه عکاسی HDR و تلفیق نوردهی در فتوشاپ استفاده از لنزهای ND مدرج را در طبیعت کمتر می کند، اما فیلتر های solid ND و پولاریزه هنوز جایگاه خود را در عکاسی لند اسکیپ حرفه ای حفظ کرده اند. فیلتر های ND مقدار نوری را که به لنز می خورد را کاهش می دهد و سرعت شاتر را برای نوردهی طولانی در عکاسی لند اسکیپ بیشتر می کند.

نحوه عکاسی-effectino.com

 

دیافراگم باریک مناسب برای مناظر

پس زمینه و پیش زمینه در تصویر باید مورد توجه قرار بگیرد و فوکوس شوند. عکس از مناظر نیاز به دیافراگم باریک دارد، هرچقدر میزان f بزرگتر باشد، دیافراگم باریک تر خواهد بود. با استفاده از حالت اولویت دیافراگم روی حالت AV/A قرار می‌دهیم، سپس با توجه به قابلیت لنز مقدار f/22 یا بالاتر تنظیم میکنیم.

 

آموزش عکاسی حرفه ای-افکتینو

 

حالت اولویت دیافراگم/شاتر

دحالت اولویت دیافراگم (AV/A) و حالت اولویت شاتر (Tv/S)، دو گزینه بسیار مفید هستند که در اکثر دوربین‌ها قابل دسترسی بوده، کنترل بسیاری را به شما میدهد.
حالت اولویت دیافراگم به شما اجازه میدهد، دیافراگم مورد نظر خود را پیدا کنید و سپس دوربین میزان شاتر را مطابق با آن تنظیم می‌کند، به عنوان مثال اگر شما میخواهید یک عکس پورتره شات کنید، و میخواهید پس‌زمینه را تیره کنید، می‌توانید به سادگی دیافراگم بالا را انتخاب کنید، و براساس آن، دوربین سرعت شاتر را انتخاب می‌کند. ودر حالت اولویت شاتر، شما می‌توانید سرعت شاتر خود را انتخاب کنید و دوربین مطابق با آن دیافراگم را تنظیم می‌کند.

 

آموزش عکاسی حرفه ای- افکتینو

 

 طلوع و غروب آفتاب

در کلاس آموزش عکاسی و یا مطالعه کتاب آموزش عکاسی می‌آموزید، تنظیم نورپردازی می‌تواند یک عکس عالی و  یا یک عکس نا مناسب به ما بدهد. برای داشتن عکس مناسب باید به زمان طلایی دقت کنید، ساعت طلایی برای عکاسی زمانی است که خورشید طلوع کرده و تا زمان غروب وقت طلایی است.  عکس نوشته

کتاب آموزش عکاسی-افکتینو

 

 تنظیم تعادل رنگ سفید (White Balance)

یکی از مواردی که در نحوه عکاسی و آموزش عکاسی مورد توجه قرار می‌گیرد، توجه به White Balance یا تعادل رنگ سفید است. هرچقدر این تعادل را بهتر تنظیم کنید، دیگر رنگ ها با دقت و رزولوشن بالاتری جذب می‌شود. تعادل رنگی خودکار و استاندارد در بعضی مواقع مناسب است، راهنمای دوربین خود را کامل مطالعه کنید و هرکدام از این آیکون ها را در زمان و مکان مناسب استفاده کنید.

 

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی با دوربین

 

 بازی با چشم انداز Perspective

یکی از بهترین را‌ه‌های داشتن ایده های خلاق و متفاوت برای عکاسی، تجربه عکس گرفتن از زاویه های دیگر است.
استفاده از چشم انداز یا perspective این امکان را به ما می‌دهدکه زاویه دید خود را عوض کنیم و یک تصویر خلاق و جالب داشته باشیم.

 

نحوه عکاسی، آموزش عکاسی حرفه‌ای، افکتینو

 

تکنیک فوکوس بینهایت

عمق میدان هنگام عکاسی لند اسکیپ بسیار مهم است. عمق میدان برای نمایش جزئیات زیاد- از جزئیات پیش زمینه تا افق های دور- و شارپ بودن آن تا حد ممکن، مطلوب است. برای افزایش عمق میدان، دیافراگم پایین تر را انتخاب و سپس به صورت دستی بر روی فاصله ابر کانونی فوکوس کنید. این نقطه ای است که در آن عمق میدان تقریبا از نصف فاصله ابر کانونی تا بی نهایت امتداد پیدا می کند. فاصله ابر کانونی بر اساس فاصله کانونی و دیافراگمی که از آن استفاده می کنیم تغییر می کند.

نحوه عکاسی-effectino.com

 

عکس‌های لنداسکیپ HDR

آموزش عکاسی دیجیتال:
با عکاسی High Dynamic Range) HDR)، تمام جزئیاتی را که معمولا نمی توانید در یک عکس تنها قرار دهید را در کل عکس نشان دهید. عکاسی HDR به صورت دستی یا با استفاده از autoexposure bracketing دوربین های DSLR و سپس بهترین شات از هر نوردهی در یک تصویر واحد ترکیب می شود. دوربین های DSLR های میان رده و نیمه حرفه ای حالت عکاسی HDR داخلی دارند که عکس ها را در داخل دوربین ترکیب می کند.

آموزش عکاسی حرفه‌ای-افکتینو

 

آموزش عکاسی در شب

تعادل رنگ سفید (white balance)

یک تکنیک سریع و آسان دوربین برای ارتقای عکاسی لند اسکیپ در شب استفاده از حالت تعادل رنگ سفید تنگستن (Tungsten) است. این تنظیم به منظور کاهش گرما از نور مصنوعی انجام می شود. ترکیب این حالت با کمی underexposure، حتی در صحنه های در طول روز طوری به نظر می رسد که انگار در نیمه های شب گرفته شده اند. اگر فایل های خام می گیرید می توانید تنظیم تعادل رنگ سفید را تا مرحله تبدیل فایل raw رها کنید، همچنین سپس تنظیم دقیق نوردهی را انجام دهید.

آموزش عکاسی-نحوه عکاسی-effectino.com

 

آموزش عکاسی از مسیر نور

دوربین را بر روی سه پایه قفل کنید تا سایر اجزای تصویر به وضوح ثبت شوند و شات را زمان بندی کنید تا بیشترین میزان خط های نور را داشته باشید. از نوردهی با سرعت کم برای نمایش منبع نور در حال حرکت استفاده کنید و خط های روشن را در فریم نشان دهید. وقتی از نور های دنباله دار ماشین یا آتش بازی عکاسی می کنید، اغلب بهتر است که نوردهی های مختلفی انجام دهید و سپس آنها را در فتوشاپ با یکدیگر ترکیب کنید.

 

نحوه عکاسی در شب-افکتینو

 

عکاسی از شهر در نور کم

عکاسی از ساختمان ها و شهر در شب نیازمند نوردهی طولانی، دوربین ثابت شده بر روی سه پایه و ریموت شاتر است. احتمال overexpose شدن ساختمان های روشن در شب بسیار زیاد است در نتیجه اول تست بگیرید و نمودار آن را بررسی کنید. فعال کردن حالت هشدار هایلایت دوربین می تواند یک راهنمای سریع برای نقاط بیش از حد روشن باشد.

عکاسی حرفه ای-افکتینو

 

آموزش عکاسی با فلاش

استفاده از دیفیوز فلش

برای یکسان کردن نوری که فلاش منتشر می کند، یک دیفیوزر فلاش را بر روی فلاش ثابت کنید. فلاش دیفیوزر برای فلاش های pop-up محدود تر است.

آموزش عکاسی- افکتینو

فلاش‌‌های bounce

فلاش های دایرکت محکم و صاف هستند به همین دلیل سایه های پشت سوژه بسیار واضح خواهد بود و ریسک بیشتری برای بوجود آمدن نقطه و قرمزی چشم ها هنگام عکاسی پرتره وجود دارد. اگرچه حذف کردن قرمزی چشم ها در فتوشاپ کار بسیار ساده ای است. برای نورپردازی بیشتر و یکسان تر، فلاش را از دیوار یا سقف آویزان کنید. اکثر فلاش ها به شما این امکان را می دهد تا سر فلاش را بگردانید و تنظیم کنید، اگرچه می توانید تاثیر یکسانی با استفاده از یک تکه کارت سفید که درزاویه ای خاص نگه داشته اید و فلاش پاپ آپ بدست بیاورید.آموزش عکاسی دیجتال-افکتینو

 

 

نکته ای از کتاب آموزش عکاسی:

از اشتباهات خود یاد بگیرید
عکس‌های متعدد و تکراری برای عکاس خسته کننده است، اما اگر شما از  عکس‌های گرفته شده نکته ای بیاموزید و کتاب‌های عکاسی را مطالعه کنید و نحوه عکاسی را به مرور یاد بگیرید.

کتاب آموزش عکاسی- افکتینو

عکس 

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

پست‌های مرتبط

پربازدیدترین مطالب

هوش هیجانی چیست؟ چگونه با ۱۰ ترفند هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

اپلیکیشن هایی که زندگی شما را شادتر می کنند

چگونه شاد باشیم؟ مفهوم شادی برای شما چیست؟

۳۰ عکس جالب دنیا که برای اولین بار می‌بینید

معروف‌ترین هنرمندان زن و آثارشان، جایگاه زنان در هنر نقاشی

قدرت بیان تصاویر: آنچه کلمات از گفتن آن ناتوانند

تبلیغات تصویری: نقش تصاویر در تبلیغات چیست؟

۱۴ اشتباه در انتخاب عکس پروفایل که تصورات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

جملات انگیزشی، جملات انگیزشی کوتاه و جملات موفقیت و شاد

عکس پروفایل خاص چه اهمیتی دارد؟

دانلود اپلیکیشن

عکس های خود را با افکتینو جادو کنید

notification close image

پروفایل ساز افکتینو